TYP: a1

Jak czytać wodę, Tristan Gooley

piątek, 25 maja 2018
Monika Frenkiel

Wszystko, czego nie wiecie o wodzie…a uwierzcie, nie wiecie dużo. Tristan Gooley, specjalista od wędrówek i nieba tym razem zabiera czytelnika na wyprawy od Arktyki po Oman, nie omijając na dodatek żadnej kałuży w Sussex. Bo wszędzie da się czegoś nauczyć o sekretnych – a może inaczej – bardzo oczywistych, tylko dla nas niezrozumiałych informacjach, jakie przekazuje nam natura.

Autor książki, Tristan Gooley to specjalista w dziedzinie nazywanej naturalna nawigacją. To znaczy, że odnajduje drogi i ścieżki bez pośrednictwa rozmaitych gpsów i innych zdobyczy techniki, posługując się wiedzą na temat procesów i zjawisk zachodzących w naturze. Przemierzył 5 kontynentów, małą łódka przepłynął Atlantyk i pilotował mały samolot do Afryki i Arktyki. Wszędzie rozmawia i zdobywa wiedzę od przedstawicieli lokalnych społeczności, które bywa, że przechowują dawna wiedzę. Takich np. jak polinezyjscy nawigatorzy, którzy przemieszczali się pomiędzy wyspami czytając tylko wskazówki na wodzie, w chmurach i na niebie. Zresztą o polinezyjskich naturalnych nawigatorach i ich sposobie pracy sporo dowiemy się z książki.

„Jak czytać wodę” to po pierwsze opowieść właśnie o sposobach czytania różnych znaków na wodzie, w celu dotarcia do ściśle określonego miejsca lub przewidzenia warunków atmosferycznych. Nie żadne czary mary, tylko fizyka i znajomość zjawisk zachodzących w naturze. Po drugie – opowieść o ludziach, którzy „czytają wodę” obecnie i historie, jak czytanie wody skończyło się dla znanych podróżników. Np. mistrzem czytania wody i bazowania na wiedzy lokalnych naturalnych nawigatorów był słynny James Cook – i wszyscy wiemy z historii, jak rewelacyjne mu to przyniosło efekty. Po trzecie, Tristan Gooley daje wskazówki, jak samemu nauczyć się czytać wodę i niekoniecznie przy tym musimy wyprawiać się w egzotyczne rejony. Wiele ze zjawisk zachodzi bowiem nawet na naszym podwórku, na kałuży. Zresztą bardzo zabawnie się czyta, jak Gooley leży na lokalnym parkingu, patrząc na zmarszczki na kałuży.

Książka dla żeglarzy, osób, które kochają wodę i wszystkich miłośników natury.

 

Tytuł: Jak czytać wodę

Autor: Tristan Gooley

Wydawnictwo Otwarte

 

Tagi: Tristan Gooley, recenzja, książka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932