TYP: a1

Jak czytać wodę, Tristan Gooley

piątek, 25 maja 2018
Monika Frenkiel

Wszystko, czego nie wiecie o wodzie…a uwierzcie, nie wiecie dużo. Tristan Gooley, specjalista od wędrówek i nieba tym razem zabiera czytelnika na wyprawy od Arktyki po Oman, nie omijając na dodatek żadnej kałuży w Sussex. Bo wszędzie da się czegoś nauczyć o sekretnych – a może inaczej – bardzo oczywistych, tylko dla nas niezrozumiałych informacjach, jakie przekazuje nam natura.

Autor książki, Tristan Gooley to specjalista w dziedzinie nazywanej naturalna nawigacją. To znaczy, że odnajduje drogi i ścieżki bez pośrednictwa rozmaitych gpsów i innych zdobyczy techniki, posługując się wiedzą na temat procesów i zjawisk zachodzących w naturze. Przemierzył 5 kontynentów, małą łódka przepłynął Atlantyk i pilotował mały samolot do Afryki i Arktyki. Wszędzie rozmawia i zdobywa wiedzę od przedstawicieli lokalnych społeczności, które bywa, że przechowują dawna wiedzę. Takich np. jak polinezyjscy nawigatorzy, którzy przemieszczali się pomiędzy wyspami czytając tylko wskazówki na wodzie, w chmurach i na niebie. Zresztą o polinezyjskich naturalnych nawigatorach i ich sposobie pracy sporo dowiemy się z książki.

„Jak czytać wodę” to po pierwsze opowieść właśnie o sposobach czytania różnych znaków na wodzie, w celu dotarcia do ściśle określonego miejsca lub przewidzenia warunków atmosferycznych. Nie żadne czary mary, tylko fizyka i znajomość zjawisk zachodzących w naturze. Po drugie – opowieść o ludziach, którzy „czytają wodę” obecnie i historie, jak czytanie wody skończyło się dla znanych podróżników. Np. mistrzem czytania wody i bazowania na wiedzy lokalnych naturalnych nawigatorów był słynny James Cook – i wszyscy wiemy z historii, jak rewelacyjne mu to przyniosło efekty. Po trzecie, Tristan Gooley daje wskazówki, jak samemu nauczyć się czytać wodę i niekoniecznie przy tym musimy wyprawiać się w egzotyczne rejony. Wiele ze zjawisk zachodzi bowiem nawet na naszym podwórku, na kałuży. Zresztą bardzo zabawnie się czyta, jak Gooley leży na lokalnym parkingu, patrząc na zmarszczki na kałuży.

Książka dla żeglarzy, osób, które kochają wodę i wszystkich miłośników natury.

 

Tytuł: Jak czytać wodę

Autor: Tristan Gooley

Wydawnictwo Otwarte

 

Tagi: Tristan Gooley, recenzja, książka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601