TYP: a1

Make your bed - William H. McRaven

piątek, 15 grudnia 2017
Monika Frenkiel

Książkowa ciekawostka. Zbiór kilku krótkich, treściwych rad, których udziela admirał William H. McRaven, emerytowany wojskowy, dowódca operacji specjalnych amerykańskiej armii. I dawny żołnierz Navy SEALS.

W maju 2014 roku admirał wygłaszał przemówienie podczas rozdania dyplomów na uniwersytecie Teksańskim w Austin, którego był zresztą absolwentem. I okazało się, że słowa tego wojskowego, a dokładniej dziesięć lekcji, które stało się podstawą przemówienia, miały charakter ponadczasowy i uniwersalny. Choć nauki te William McRaven wyniósł właśnie ze szkolenia w szeregach Seals, idealnie pasują do naszego życia. W sytuacjach codziennych i trudnych. Czasem trzeba je stosować wprost, czasem są metaforą, ale ich przekaz jest jasny i klarowny. Trzeba walczyć z rekinami, nie poddawać się a codzienne posłanie łóżka może dawać siłę w trudnym czasie i pomóc nam zmienić świat.

Książeczka jest cieniutka i gdyby poprzestać na 10 wspomnianych lekcjach (nawiasem mówiąc, przemówienie, od którego się to zaczęło, również jest zawarte w książce), byłaby jeszcze cieńsza, bo zmieściłaby się na kartce. Ale pan admirał stara się opowiedzieć o okolicznościach, w których Zycie mu dało tę lekcję, a wiele z nich obejmuje zarówno szkolenie Navy Seals jak i akcje. A kilka z nich było spektakularnych, już nie mówiąc o tym, że McRaven w pewnym momencie pilnował bardzo ważnego więźnia, Saddama Husejna. Jest więc o bazie Sealsów w Coronado w Kalifornii, o ciężkich, morderczych treningach, partnerach, pływaniu, czołganiu się w błocie, skakaniu ze spadochronem, kontuzjach i ranach. Spartańskich warunkach i mało humanitarnych technikach szkolenia.

To oczywiście nie jest opis szkolenia Sealsa, a zaledwie zbiór historyjek, ale w świecie, gdzie dzielimy każdy włos na czworo taki prosty zbiór jednoznacznych zasad zapewne wielu osobom przypadnie do gustu.

 

Tytuł: Make your Bed

Autor: William H. McRaven

Wydawnictwo Otwarte

 

 

Tagi: William H. McRaven, Seals, USA Navy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850