TYP: a1

Wyspy Kanaryjskie. Przewodnik żeglarski - Marek Jurczyński

piątek, 22 listopada 2019
Monika Frenkiel

Wyspy Kanaryjskie – świetne miejsce do żeglowania, zwłaszcza kiedy w Polsce zima i zło. Należą do kraju europejskiego ale dla nas są mocno egzotyczne. Dlatego dobrze jest mieć przewodnik, który nie tylko podpowie nam, co zobaczyć i gdzie co zjeść, ale także będzie solidną podporą dla tych, którzy Wyspy Kanaryjskie zechcą odwiedzić drogą morską.

Marek Jurczyński, autor przewodnika żeglarskiego „Wyspy Kanaryjskie”, to żeglarz i autor popularnych przewodników dla żeglarzy, obejmujących Chorwację, Grecję czy Włochy, od 25 lat pływający po Morzu Śródziemnym i Atlantyku. Przewodnik, który dostajemy do ręki, napisał na podstawie swojego trwającego pół roku rejsu po wszystkich wyspach archipelagu w różnych warunkach pogodowych, z załogą i samotnie, z nocnymi wejściami do portów. Wynikiem tego jest książka, która może się przydać przy planowaniu naszej żeglugi i podczas samego rejsu.

Przewodnik zawiera oczywiście część z informacjami ogólnymi na temat Wysp Kanaryjskich – formalności i przepisów dla osób przybywających, historii, języka, jakim posługują się mieszkańcy, cen, lokalnej kuchni (z kilkoma przepisami na zachętę), rodzajów transportu, noclegów, opieki zdrowotnej, fauny i warunków meteorologicznych. Ta część zawiera także wskazówki przydatne dla żeglarzy, na temat prądów, pływów, wiatrów, prognoz pogody i nawigacji – a także cumowania, slipowania i obyczajów panujących w portach.

Zasadnicza część książki to opis samych wysp – są to Alegranza, La Graciosa, Lanzarote, Fuertaventura, Gran Canaria, Teneryfa, La Gomera, La Palma i El Hierro. Opis każdej zawiera informacje ogólne, ale także przydatne wskazówki – numery do kapitanatów, podejście, warunki panujące w poszczególnych portach i informacje na temat kotwicowisk. Przy każdej wyspie i przy poszczególnych portach znajdziemy też dokładne mapy batymetryczne, charakterystyki świateł nawigacyjnych i zdjęcia, a także pożyteczne uwagi (np. uważać na muringi, nurek bierze 100 euro za wyplątanie śruby). Łącznie w książce znalazły się opisy wszystkich 40 portów i 26 kotwicowisk Wysp Kanaryjskich.

Na końcu książki znajdziemy podręczny słowniczek podstawowych zwrotów i indeks, który ułatwi nam znalezienie właściwych informacji.

 

Tytuł: Wyspy Kanaryjskie. Przewodnik żeglarski

Autor: Marek Jurczyński

Wydawnictwo nautica

 

Tagi: Wyspy Kanaryjskie, przewodnik, Nautica
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580