TYP: a1

"Polska dla żeglarzy" Zbigniew Klimczak

środa, 4 stycznia 2012
MZ

Pierwsze chwile po wzięciu tej książki do ręki przyniosły mi rozczarowanie. Po tytule spodziewałem się czegoś innego. Przeglądam przewodnik, a tu na początku sporo informacji, które dla praktykującego żeglarza są po prostu banalne.

Dopiero po chwili, gdy przeczytałem wstęp, zorientowałem się, że autor postanowił nie tyle stworzyć jedynie przewodnik, lecz książkę skierowaną w pierwszym rzędzie do tych, którzy swoją przygodę z żeglarstwem dopiero rozpoczynają. Stąd ów, nazwijmy to „dydaktyczny” rozdział pierwszy. Dalej już dla „doświadczonego” żeglarza – ciekawiej. Otrzymujemy w miarę pełny opis szlaków żeglarskich, poczynając od Wielkich Jezior Mazurskich, przez Solinę, Zalew Koronowski, Jezioro Drawsko, Morze Kaszubskie, Pojezierze Iławsko-Ostródzkie, Zalew Wiślany, po mniejsze jeziora jak np. Zalew Czorsztyński czy Jezioro Rożnowskie. W tekście jest sporo map, na których zaznaczono miejsca dobre do cumowania, ciekawe zabytki, ale też przeszkody nawigacyjne – tu jedna uwaga – szkoda, że owe mapy są niewielkie, dla osoby starszej wczytywanie się w ich szczegóły bywa męczące.

W sumie jest to publikacja pożyteczna, przydatna nie tylko tym, którzy żeglugę rozpoczynają i jeszcze nie poznali polskich szlaków żeglarskich, ale także tym doświadczonym, którzy pływając po morzach i oceanach chcieli by wrócić na czas jakiś choćby na Mazury.


Zbigniew Klimczak „Polska dla żeglarzy”

Wydawnictwo Bezdroża

Wydanie I, Kraków 2007

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 July

Wystartował w regatach Chicago-Mackinac Race 1999 polonijny jacht "Gemini". Był pierwszym jachtem zbudowanym w Polsce, który wziął udział w regatach Chicago-Mac. Załogę prowadzoną przez Andrzeja W. Piotrowskiego stanowili żeglarze polonijni z Chicago i ok
sobota, 10 lipca 1999
W pierwszy rejs wypływa "Dar Młodzieży".
sobota, 10 lipca 1982
W Kopenhadze miało miejsce rozpoczęcie kolejnej edycji "Operacji Żagiel", skąd flotylla statków i jachtów żaglowych pożeglowała do Gdyni, gdzie odbyły się główne imprezy towarzyszące. Pierwszy na mecie w Gdyni w klasie żaglowców był "Towariszcz".
środa, 10 lipca 1974