TYP: a1

"Polska dla żeglarzy" Zbigniew Klimczak

środa, 4 stycznia 2012
MZ

Pierwsze chwile po wzięciu tej książki do ręki przyniosły mi rozczarowanie. Po tytule spodziewałem się czegoś innego. Przeglądam przewodnik, a tu na początku sporo informacji, które dla praktykującego żeglarza są po prostu banalne.

Dopiero po chwili, gdy przeczytałem wstęp, zorientowałem się, że autor postanowił nie tyle stworzyć jedynie przewodnik, lecz książkę skierowaną w pierwszym rzędzie do tych, którzy swoją przygodę z żeglarstwem dopiero rozpoczynają. Stąd ów, nazwijmy to „dydaktyczny” rozdział pierwszy. Dalej już dla „doświadczonego” żeglarza – ciekawiej. Otrzymujemy w miarę pełny opis szlaków żeglarskich, poczynając od Wielkich Jezior Mazurskich, przez Solinę, Zalew Koronowski, Jezioro Drawsko, Morze Kaszubskie, Pojezierze Iławsko-Ostródzkie, Zalew Wiślany, po mniejsze jeziora jak np. Zalew Czorsztyński czy Jezioro Rożnowskie. W tekście jest sporo map, na których zaznaczono miejsca dobre do cumowania, ciekawe zabytki, ale też przeszkody nawigacyjne – tu jedna uwaga – szkoda, że owe mapy są niewielkie, dla osoby starszej wczytywanie się w ich szczegóły bywa męczące.

W sumie jest to publikacja pożyteczna, przydatna nie tylko tym, którzy żeglugę rozpoczynają i jeszcze nie poznali polskich szlaków żeglarskich, ale także tym doświadczonym, którzy pływając po morzach i oceanach chcieli by wrócić na czas jakiś choćby na Mazury.


Zbigniew Klimczak „Polska dla żeglarzy”

Wydawnictwo Bezdroża

Wydanie I, Kraków 2007

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877