TYP: a1

"Polska dla żeglarzy" Zbigniew Klimczak

środa, 4 stycznia 2012
MZ

Pierwsze chwile po wzięciu tej książki do ręki przyniosły mi rozczarowanie. Po tytule spodziewałem się czegoś innego. Przeglądam przewodnik, a tu na początku sporo informacji, które dla praktykującego żeglarza są po prostu banalne.

Dopiero po chwili, gdy przeczytałem wstęp, zorientowałem się, że autor postanowił nie tyle stworzyć jedynie przewodnik, lecz książkę skierowaną w pierwszym rzędzie do tych, którzy swoją przygodę z żeglarstwem dopiero rozpoczynają. Stąd ów, nazwijmy to „dydaktyczny” rozdział pierwszy. Dalej już dla „doświadczonego” żeglarza – ciekawiej. Otrzymujemy w miarę pełny opis szlaków żeglarskich, poczynając od Wielkich Jezior Mazurskich, przez Solinę, Zalew Koronowski, Jezioro Drawsko, Morze Kaszubskie, Pojezierze Iławsko-Ostródzkie, Zalew Wiślany, po mniejsze jeziora jak np. Zalew Czorsztyński czy Jezioro Rożnowskie. W tekście jest sporo map, na których zaznaczono miejsca dobre do cumowania, ciekawe zabytki, ale też przeszkody nawigacyjne – tu jedna uwaga – szkoda, że owe mapy są niewielkie, dla osoby starszej wczytywanie się w ich szczegóły bywa męczące.

W sumie jest to publikacja pożyteczna, przydatna nie tylko tym, którzy żeglugę rozpoczynają i jeszcze nie poznali polskich szlaków żeglarskich, ale także tym doświadczonym, którzy pływając po morzach i oceanach chcieli by wrócić na czas jakiś choćby na Mazury.


Zbigniew Klimczak „Polska dla żeglarzy”

Wydawnictwo Bezdroża

Wydanie I, Kraków 2007

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492