TYP: a1

"Polska dla żeglarzy" Zbigniew Klimczak

środa, 4 stycznia 2012
MZ

Pierwsze chwile po wzięciu tej książki do ręki przyniosły mi rozczarowanie. Po tytule spodziewałem się czegoś innego. Przeglądam przewodnik, a tu na początku sporo informacji, które dla praktykującego żeglarza są po prostu banalne.

Dopiero po chwili, gdy przeczytałem wstęp, zorientowałem się, że autor postanowił nie tyle stworzyć jedynie przewodnik, lecz książkę skierowaną w pierwszym rzędzie do tych, którzy swoją przygodę z żeglarstwem dopiero rozpoczynają. Stąd ów, nazwijmy to „dydaktyczny” rozdział pierwszy. Dalej już dla „doświadczonego” żeglarza – ciekawiej. Otrzymujemy w miarę pełny opis szlaków żeglarskich, poczynając od Wielkich Jezior Mazurskich, przez Solinę, Zalew Koronowski, Jezioro Drawsko, Morze Kaszubskie, Pojezierze Iławsko-Ostródzkie, Zalew Wiślany, po mniejsze jeziora jak np. Zalew Czorsztyński czy Jezioro Rożnowskie. W tekście jest sporo map, na których zaznaczono miejsca dobre do cumowania, ciekawe zabytki, ale też przeszkody nawigacyjne – tu jedna uwaga – szkoda, że owe mapy są niewielkie, dla osoby starszej wczytywanie się w ich szczegóły bywa męczące.

W sumie jest to publikacja pożyteczna, przydatna nie tylko tym, którzy żeglugę rozpoczynają i jeszcze nie poznali polskich szlaków żeglarskich, ale także tym doświadczonym, którzy pływając po morzach i oceanach chcieli by wrócić na czas jakiś choćby na Mazury.


Zbigniew Klimczak „Polska dla żeglarzy”

Wydawnictwo Bezdroża

Wydanie I, Kraków 2007

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932