TYP: a1

Żeglarstwo (Sport dla każdego) - Marek Słodownik

środa, 3 sierpnia 2011
MZ
Mam przed sobą niewielką książeczkę pod tytułem „Żeglarstwo”. Autor to znany już z wielu publikacji Marek Słodownik. Zastanawiam się do jakiej kategorii przypisać tę książkę. Jeśli nazwę ją podręcznikiem, to od razu podniesie się chór oburzonych głosów, że to żaden podręcznik, bo jak można kogoś w żeglarstwie wyedukować za pomocą broszury mającej 96 stron, nie zawierającą wykresów, tabeli, schematów rozkładu sił działających na jacht itd. itp. Z czym więc mamy do czynienia? Według mnie jest to skrzyżowanie informatora z poradnikiem i od razu dodam, że uważam takie publikacje za ze wszech miar pożyteczne. Oczywiście jeśli autor napisał je roztropnie, w pełni świadom tego o co mu chodzi. I tak jest tym razem. To książeczka mająca przybliżyć świat żeglarstwa tym wszystkim, „co to chcieliby, a boją się”. Mówi o tym tytuł całej serii widoczny na okładce, a brzmi on „sport dla każdego”. Książkę wydano starannie, na dobrym papierze, ze świetnymi, czytelnymi ilustracjami. Przejrzysty i przemyślany jest też układ rozdziałów, zawierających wszystko to, czego przyszły żeglarz powinien się dowiedzieć zanim na innych, już wyspecjalizowanych podręcznikach zacznie zgłębiać tajniki wiedzy.

Marek Słodownik „Żeglarstwo”, seria „Sport dla każdego”
Wydawnictwo Hachette Livre Polska sp. z o.o.
stron 96
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007