TYP: a1

Michael Crichton "Pod piracką flagą"

środa, 20 października 2010
Z.
Pod piracką flagąNa widok takiej okładki natychmiast - co zrozumiałe – zabiło mocniej moje serce i porwałem tę książkę z półki, kierując się szybko w stronę kasy. Rynek księgarski nie rozpieszcza nas miłośników marynistyki i morskich opowieści. Zatem, gdy na okładce dostrzeżemy piękny żaglowiec, a w tytule pojawi się słowo „pirat”, to wyposzczeni i spragnieni przygodowej lektury, bez zastanowienia wyciągamy portfel. Nawet nazwisko autora - Michael Crichton – nie wystarczająco ostrzegło mnie przed zakupem, a powinno, bowiem popełnił on kilka światowych bestsellerów, których mimo usilnych prób nie udało mi się do końca doczytać, takie to były brednie.

Może w tym wypadku będzie inaczej... naiwnie myślałem, może to wreszcie soczysta, wartka, pełna wiarygodnych opisów, awanturnicza opowieść, z soczystymi, barwnymi postaciami.

Niestety - „Pod piracką flagą” atrakcyjny miała tylko tytuł i okładkę, w środku nuda i schematy. Główny bohater, kapitan Charles Hunter – bezbarwny jak kawałek wyblakłego płótna żaglowego. Jego przygody przewidywalne jak z czytanki, jeszcze się na dobre akcja nie rozpoczyna, a już wiemy jak się skończy. Kobiety niby piękne a jakoś nieciekawe, romanse nieprzekonujące, bitwy morskie bez dramaturgii i tak przez 350 stron za co trzeba było zapłacić 33 złote i 90 groszy – nawet tych groszy żal. Na domiar wszystkiego autor każe sterować galeonem hiszpańskim wyładowanym tonami złota za pomocą rumpla – powodzenia!

Michael Crichton
„Pod piracką flagą”
Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz
Wydanie I 2010
cena: 33,90 zł

Z.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922