TYP: a1

Grecja dla żeglarzy, tom 3: Sporady Północne, Dodekanez, Evia

poniedziałek, 4 czerwca 2018
Monika Frenkiel

To kolejna część przewodnika po Grecji dla żeglarzy autorstwa Elżbiety Kasperaszek i Piotra Kasperaszka. Tym razem obejmuje on Sporady Północne, Dodekanez i Evię.

Tak jak poprzednie dwa tomy, także ten trzeci skierowany jest przede wszystkim do żeglarzy, którzy do Grecji wybierają się po raz pierwszy. Trasy w nim proponowane zaczynają się w marinie Kos (na wyspie o tej samej nazwie), w porcie Mandraki, Rodos (na wyspie Rodos), Skiatos  (na wyspie Skiathos) oraz w marinie Alimos w Atenach i porcie Lavrio (te dwa ostatnie szczegółowo były opisane w tomie pierwszym).

Jak każdy szanujący się przewodnik, książka zawiera rozdział z informacjami podstawowymi dotyczącymi Grecji, a  w szczególności czarteru w Grecji – na co zwróci uwagę jak się spakować, jakie trzeba mieć ze sobą dokumenty, jak wygląda check-in i check-out, jak wygląda żeglowanie po Grecji od strony formalnej. Ci, którzy cieszą się na towarzyska część żeglowania po tym regionie, na pewno ucieszą się ze wskazówek dotyczących tawern i greckiej kuchni. Ponieważ safety first, jest też część poświęcona zdrowiu i rozmaitych zagrożeniach dla naszego bezpieczeństwa – nie tylko tych na wodzie.

Część druga książki to propozycje żeglarskich tras. Łącznie jest ich tu 43, przy każdej podano maksymalna odległość i przybliżony czas rejsu – do najbliższego portu schronienia oraz najdłuższego odcinka, który trzeba pokonać jednorazowo. Osobno oznakowane są trasy uznane przez autorów za trudne. Każdy opis zaopatrzony jest oczywiście w mapę.

Najbardziej obszerna częścią książki są opisy portów i marin (nie jest to jednak locja!). Ta część obfituje oczywiście w mapy i zdjęcia z poszczególnych lokalizacji.

Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, na ładnym papierze. Warto też pamiętać, że wszystkie informacje są weryfikowane na bieżąco przez autorów, którzy od niemal  25 lat nieustannie żeglują po Grecji.

 

Tytuł: Grecja dla żeglarzy. Tom3: Sporady Północne, Dodekanez, Evia

Autorzy: Elżbieta Kasperaszek, Piotr Kasperaszek

Wydawnictwo almapress

 

Tagi: Piotr Kasperaszek, Grecja, przewodnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 February

Zmarł kapitan Zdzisław Paska, jeden z najbardziej doświadczonych polskich kapitanów jachtowych XX wieku, wspaniały żeglarz i wychowawca młodzieży, wieloletni kapitan i opiekun jachtu „Magnolia”.
niedziela, 5 lutego 2017
Przylądek Horn opłynął s/y "Otago" pod dowództem Kpt. Zdzisława Pieńkawy; Przylądek Horn opłynął s/y "Copernicus" pod dowództem Kapitana Zygfryda Perlickiego.
wtorek, 5 lutego 1974
Bernard Moitessier na "Joshua" mija Przylądek Horn podczas The Golden Globe.
środa, 5 lutego 1969
W Sartanie w Rosji urodził się Stefan Gorazdowski. Jednen z pierwszych kapitanów polskiej floty handlowej, autor podręczników z nawigacji.
niedziela, 5 lutego 1911