TYP: a1

"Encyklopedia potraw z ryb"

sobota, 14 maja 2011
MZ

Mam przed sobą książkę pod tytułem „Encyklopedia potraw z ryb”. W wypadku książek kucharskich pierwszą rzeczą, na którą spoglądam to nazwisko autora. Chodzi mi o to, czy ten kto ową książkę napisał daje szansę, że będzie to rzecz fachowa. I tak, jeśli widzę, że na temat kuchni włoskiej rozpisuje się Niemiec, to bez specjalnego żalu odkładam taki tom z powrotem na półkę księgarską, jeśli o kuchni francuskiej wymądrza się na przykład Anglik, to postępuję podobnie. Chcę mieć pewność, że instruuje mnie osoba, która dany temat naprawdę dobrze poznała, jak to się mówi „wyssała tę wiedzę z mlekiem matki”.


Wspomniana Encyklopedia napisana została w Szwecji, a że to naród morski i na rybach się zna, to taką książkę warto przeczytać. Druga rzecz, która dla mnie jest ważna to to, czy mamy do czynienia jedynie ze zbiorem przepisów, czy też jest w takiej pozycji coś więcej. „Encyklopedia potraw z ryb” o podtytule „Przepisy na pyszne potrawy z ryb i owoców morza” spełnia to oczekiwanie. Pierwsze 40 stron poświęcone jest na opisy gatunków i rodzajów ryb, zarówno morskich jak i słodkowodnych, otrzymujemy informacje o ich sprawianiu i przygotowaniu na różne sposoby, a wszystko to bogato ilustrowane niezłymi zdjęciami.


Trzeba dodać, że książka ta będzie nagrodą dla osoby, która umieści w maju na Tawernie najciekawszy, oryginalny przepis, opatrzony zdjęciem.

 

Encyklopedia potraw z ryb”

Przepisy na pyszne potrawy

z ryb i owoców morza

Wydawnictwo REA 2009

stron 192

cena: 34,90 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959