TYP: a1

Vicky Smirli "Podróżnik w kuchni"

sobota, 8 października 2011
Kinga Rzucidło
Podróżować to żyć. Podróże pomagają poznawać nowe miejsca, lepiej zrozumieć kulturę, tradycje i obyczaje danego kraju. Ale to nie wszystko. Podróże otwierają kulinarne okno na świat, obiecując smakoszom przygodę po smakach i zapachach różnych regionów. Podróżując mamy okazję odkrywać tajemnice kuchni innych państw i zasmakować w potrawach dotychczas nam nieznanych.

Niestety, nie zawsze mamy możliwość pojechać na upragnione wakacje, a niektóre z wartych zobaczenia miejsc nadal pozostają w sferze naszych marzeń. Z pomocą przychodzi Vicky Smirli, która w swej kulinarnej książce „Podróżnik w kuchni” serwuje nam namiastkę podróży, tej kulinarnej, po smakach i zapachach.

Pięknie wydany, bogato ilustrowany kulinarny przewodnik obiecywał poznanie 12 krajów i zasmakowanie w kuchni europejskiej i orientalnej. Z wielkim zainteresowaniem przystąpiłam do lektury. Odkrywając jej oryginalne, nieszablonowe wnętrze, nie mogłam ukryć zachwytu. Bo „Podróżnik w kuchni” to nie tylko kilkadziesiąt przepisów zaopatrzonych skąpym komentarzem, to coś znacznie, znacznie więcej. Stajemy przed szansą poznania tradycji danego kraju, nie tylko od kuchni. Autorka dzieli się z nami zwyczajami panującymi w Anglii, Szwecji, Egipcie czy Indiach, wzbogacając cenne informacje o własne wskazówki czy uwagi. I tak poznamy między innymi legendy francuskiej gastronomii, dowiemy się o hiszpańskiej tradycji bitwy na pomidory, prześledzimy japońską ceremonię parzenia herbaty.

Wstęp każdego z kulinarnych światów zaopatrzony jest w historię danego kraju. Po lekturze „Podróżnika w kuchni” nieobce będą nam losy rdzennych mieszkańców Meksyku i ich wpływ na ukształtowanie się tamtejszej kuchni, poznamy legendy francuskiej gastronomii, historię curry i chociażby tradycje związaną z obchodzeniem świąt w Chinach. Informacje uzupełniają liczne kulinarne cytaty (szwedzkie przysłowie „Deszcz ożywia trawę, wino ożywia rozmowę” czy przysłowie ludowe Turcji „Myśl o tym co karmisz, nie o tym co jesz”) jak i ciekawostki, dzięki którym odkryjemy, kto na włoskie stoły wprowadził „szatańskie narzędzie” czyli widelec, skąd wziął się w Anglii ruch lewostronny i dlaczego Hodża zapomniał o Koranie.

Bogatsza o cenne wiadomości dotarłam do kresu podróży i przystąpiłam do najprzyjemniejszego punktu kulminacyjnego, jakim było przygotowywanie potraw. Zabawne, za sprawą jednego obiadu rozsmakowałam się w kilku krajach jednocześnie. Kulinarną przygodę rozpoczęłam od pysznego w smaku Andaluzyjskiego Gazpacho, by z drugim daniem przenieść się do pełnej słońca Turcji, gdzie prym wiódł przyrządzony pod wpływem jesiennego grillowania Szisz kebab. Z deserem wybrałam się w daleką podróż, do serca Azji. Przyznam się szczerze, chińskie smażone banany, choć aromatyczne, nie wpasowały się w mój kulinarny gust. Bardziej preferuję te w naleśnikowym cieście niż z podaną w przepisie bułką tartą.

„Podróżnik w kuchni” to swoista mekka kulinarna, która sprosta wymaganiom nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Wśród przeszło 160 przepisów znajdują się proste, niedrogie i łatwe w przygotowaniu potrawy jak np. raita ogórkowa, deser ryżowy czy kulki marchewkowe jak i niezwykle wykwintne, wyszukane dania typu egipska Koubeba, szwedzka wymyślna Zupa rybna czy orientalne indyjskie Lody szafranowe. Miłośników trunków z pewnością ucieszy receptura na Likier z granatów, Sangrię czy słynną meksykańską Margaritę.

„Podróżnik w kuchni” stanowi idealną alternatywę, urozmaicenie naszych rodzimych potraw. Gorąco polecam, dla odmiany czasem warto przyrządzić regionalne dania z różnych zakątków Europy i świata.

autor: Vicky Smirli
tytuł: „Podróżnik w kuchni”
wydawnictwo: Pascal
rok wydania: 2009
ilość stron: 240
cena z okładki: 39,90 zł
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933