TYP: a1

Dookoła świata na "Darze Pomorza"

środa, 30 maja 2012
MZ

Ponieważ cała rzecz – książka – będzie dotyczyć historii, to od historii zacznijmy. Otóż jakiś czas temu, spragniony porządnej, morskiej lektury zacząłem przeszukiwać książkowe portale internetowe. W umieszczonych na ich stronach wyszukiwarkach wpisywałem hasło, wydawać by się mogło najprostsze – marynistyka. No cóż, w większości wypadków otrzymywałem odpowiedź: nie znaleziono! 


Po chwili zastanowienia zrozumiałem – kretyni umysłowi, zatrudnieni w owych portalach, książki ustawiają według najprostszego klucza, biorą jeden z elementów zawartych w tytule i człowieku nie szukaj według kategorii, ale według tego co „kretyn” ustalił. Kategorie, tematyka, zostają narzucone odgórnie, jest lista, ale czy dana książka zostanie ustawiona w danej kategorii, to też zależy od „kretyna”, który z reguły żadnej książki nie przeczytał, bowiem złożenie dwóch sylab do kupy przekracza jego intelektualne zdolności. Przykładem może być „empik”, gdzie na półkach zatytułowanych „literatura obca” można było znaleźć takie pozycje jak Bohdan Arct „Niebo w ogniu”, lub Igor Newerly „Wzgórze błękitnego snu”! 


Ale tyle historii, wracamy do tematu – w końcu w jednym z portali znalazłem pod tym hasłem dwa tytuły, jeden zupełnie nieciekawy, drugi natomiast postanowiłem nabyć. I tak stałem się posiadaczem książki „Dookoła świata na „Darze Pomorza” (1934 – 1935)”. Autorem tej publikacji jest Tadeusz Wiktor Meissner, postać niezwykła, uhonorowany wieloma odznaczeniami, brał udział w obronie Lwowa, w wojnie polsko- bolszewickiej, w III Powstaniu Śląskim, o jego „morskich” dokonaniach w czasie II wojny można napisać kilka sensacyjnych powieści. Tu dostajemy świetnie napisaną relację z historycznego rejsu „Daru Pomorza” wokół kuli ziemskiej. Relacja barwna, ciekawa, wciągająca, cóż – napisał ją w końcu brat Janusza Meissnera - rodzina jak widać z talentem literackim. 


Teraz o samej książce. Dobrze to opracowane wydawnictwo, oprócz ciekawego tekstu otrzymujemy sporo fotografii, schematy ożaglowania „Daru Pomorza”, mapy rejsu i kalendarium. Na stronie wydawcy czytamy „Księgi Floty Ojczystej”, tom 25. Zatem możemy rozpocząć szukanie innych tego typu publikacji składających się na tę serię wydawniczą. Od razu powinniśmy założyć, że owe poszukiwania utrudni nam wspomniany „kretyn”, który to co nas interesuje może umieścić w dziale zatytułowanym np. „książki o ojczyźnie”!


Tadeusz Wiktor Meissner "Dookoła świata na "Darze Pomorza"

seria wydawnicza "Księgi Floty Ojczystej" tom 25

Wydawnictwo KOS

stron 196

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959