TYP: a1

Wacław Korabiewicz "Z Daru Pomorza na... bezdroża"

sobota, 26 października 2013
MZ

Wacław Korabiewicz znany jest przede wszystkim jako podróżnik, autor książek relacjonujących przedsiębrane przez niego wyprawy w miejsca egzotyczne. A że miejsc owych sporo było, to i książek powstało dużo. Był także etnografem i lekarzem. Ta informacja jest o tyle ważna, że jako lekarz Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni spędził 6 lat na „Darze Pomorza”.


Omawiany tutaj zbiór opowiadań właśnie owemu czasowi głównie jest poświęcony. Ale nie tylko – czytelnik znajdzie tu także relacje z przygód wojennych, a także z czasów powojennych, kiedy przebywał jako lekarz w Afryce. Nie da się ukryć, że autor życie miał barwne, a że potrafił równie barwnie swoje przygody opisywać, to czytamy rzecz ciekawą, pełną anegdot i świetnie uchwyconych postaci. Właśnie sylwetki legendarnych kapitanów – Konstantego Maciejewicza, Tadeusza Meissnera i Konstantego Kowalskiego, to oprócz portów i morza, bohaterowie tych opowiadań.


Książka zainaugurowała serię wydawniczą „Księgi Floty Ojczystej”. Warto na tę inicjatywę zwrócić uwagę, bowiem od 1993 roku, w którym omawiany tom się ukazał, pojawiło się sporo innych tytułów, równie ciekawych. O jednej z nich, autorstwa Tadeusza Meissnera, również poświęconej szkolnej fregacie, pisaliśmy w tej rubryce.

 


Wacław Korabiewicz „Z „Daru Pomorza” na … bezdroża”

Seria „Księgi Floty Ojczystej”

Wyższa Szkoła Morska, Gdynia 1993

Stron:Wyższa Szkoła Morska, Gdynia 1993 216

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942