TYP: a1

Wacław Korabiewicz "Z Daru Pomorza na... bezdroża"

sobota, 26 października 2013
MZ

Wacław Korabiewicz znany jest przede wszystkim jako podróżnik, autor książek relacjonujących przedsiębrane przez niego wyprawy w miejsca egzotyczne. A że miejsc owych sporo było, to i książek powstało dużo. Był także etnografem i lekarzem. Ta informacja jest o tyle ważna, że jako lekarz Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni spędził 6 lat na „Darze Pomorza”.


Omawiany tutaj zbiór opowiadań właśnie owemu czasowi głównie jest poświęcony. Ale nie tylko – czytelnik znajdzie tu także relacje z przygód wojennych, a także z czasów powojennych, kiedy przebywał jako lekarz w Afryce. Nie da się ukryć, że autor życie miał barwne, a że potrafił równie barwnie swoje przygody opisywać, to czytamy rzecz ciekawą, pełną anegdot i świetnie uchwyconych postaci. Właśnie sylwetki legendarnych kapitanów – Konstantego Maciejewicza, Tadeusza Meissnera i Konstantego Kowalskiego, to oprócz portów i morza, bohaterowie tych opowiadań.


Książka zainaugurowała serię wydawniczą „Księgi Floty Ojczystej”. Warto na tę inicjatywę zwrócić uwagę, bowiem od 1993 roku, w którym omawiany tom się ukazał, pojawiło się sporo innych tytułów, równie ciekawych. O jednej z nich, autorstwa Tadeusza Meissnera, również poświęconej szkolnej fregacie, pisaliśmy w tej rubryce.

 


Wacław Korabiewicz „Z „Daru Pomorza” na … bezdroża”

Seria „Księgi Floty Ojczystej”

Wyższa Szkoła Morska, Gdynia 1993

Stron:Wyższa Szkoła Morska, Gdynia 1993 216

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877