TYP: a1

Dlaczego żeglarze nie potrafią pływać - Nic Compton

czwartek, 22 grudnia 2016
Monika Frenkiel

Chcecie się dowiedzieć, jak przyrządzić prawdziwy piracki poncz, jak przetrwać na morzu, jeśli przez przypadek zostanie się rozbitkiem  i dlaczego marynarze noszą kolczyki? W takim razie książka Nica Comptona jest dla was.

„Dlaczego żeglarze nie potrafią pływać” to zbiór wiedzy i ciekawostek związanych z żeglarstwem. Są to i fakty, i prawdziwe przypadki, i trochę nauki i sporo po prostu ciekawostek. Compton – pisarz, fotograf i zapalony żeglarz w krótkich, niemal encyklopedycznych notkach zawarł sporo informacji o historii żeglarstwa, marynarskich przesądach, rybach i rybakach, statkach i szkutnictwie, oceanach, wybrzeżach, nawigacji. Pogodzie, a nawet marynistycznej sztuce i literaturze. To wiedza kojarząca się trochę z rozwiązywaniem krzyżówek , ale czasem pewne rzeczy po prostu warto wiedzieć. Chociażby po to, żeby zająć opowiastkami i anegdotami młodego człowieka znudzonego żeglowaniem i przerażonego tym, że na morzu nie ma zasięgu.

W książce nie znajdziemy opracowań naukowych,  rozwlekłych relacji z regat, lekcji nawigacji – za to sporo przyjemnych i interesujących anegdot o ludziach, statkach i obyczajach, które można czytać, gdy ma się parę minut wolnego czasu.

Książka została wzbogacona o polskie ciekawostki marynistyczne, opracowane przez Stanisława Tekielego. Na przykład takie, jak polskie próby kolonizacji Tobago, to, że kapitan Nemo był Polakiem (tak, tak!) czy to, że polskie upodobanie do szant to ewenement na skalę światową.

Książka jest bardzo ładnie wydana, na grubym, kremowym papierze, z duża ilością rysunków i reprodukcji, w sztywnej oprawie.

Nic Compton, autor książki, jak już napisano wyżej, to zapalony żeglarz. Jest też autorem aielu artykułów do gazet z branży żeglarskiej i książek o morzu, jachtach i tematyce nautycznej. Jest tez zapalonym fotografem – w swoim archiwum ma ponad 30 tys. zdjęć.

 

Tytuł: „Dlaczego żeglarze nie potrafią pływać oraz inne morskie osobliwości”

Autor: Nic Compton

Wydawnictwo Nautica

Tagi: Nic Compton, Nautica, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 August

Na Atlantyku "Orange II" bije rekord żeglugi dobowej - 706,2 Mm (średnia 29 węzłów)
poniedziałek, 23 sierpnia 2004
Zmarła Halina Stefanowska, dziennikarka, autorka tekstów piosenek żeglarskich, popularyzatorka kultury morskiej
niedziela, 23 sierpnia 1987
Wyruszył w rejs na Kubę s/y "Odkrywca" z załogą pod dowództem Kapitana Wiesława Kłosowskiego (cumował w Hawanie 14 grudnia tego roku)
czwartek, 23 sierpnia 1973
W Hamburgu zwodowano żaglowiec szkolny "Gorch Fock", następcę "Gorch Flock I" (który w ramach odszkodowań wojennych został przejęty przez Rosjan i nadal pływa pod nazwą "Towariszcz"
piątek, 23 sierpnia 1957
W Warszawie urodził się Jerzy Kuliński, żeglarz, a przede wszystkim autor znakomitych locji przeznaczonych dla żeglarzy
piątek, 23 sierpnia 1935