TYP: a1

Morskie opowieści dla najmłodszych

piątek, 30 listopada 2018
Monika Frenkiel

Jak wiadomo, żeglarze mają dzieci i pewnie chcieliby je nauczyć miłości do morza i przygód. Dlatego dziś przedstawiamy dwie pozycje dla najmłodszych – jedną dla maluchów o tym, co się dzieje w porcie oraz książkę o przygodach pewnej dzielnej piratki.

24 godziny. Coś się dzieje w porcie!

To książeczka do wspólnego czytania i wspólnej zabawy. Duże, grube, kartonowe kartki, odporne na niszczące działanie dziecięcych rączek. Na każdej kartce znajduje się zegar z określoną godziną i pełnym mnóstwa detali rysunkiem dotyczącym tego, co w danej chwili dzieje się w porcie. Detali dlatego, że na każdej kartce czeka na czytelników kilka zadań. Trzeba wyszukiwać określone postacie (ich lista wraz z rysunkami, znajduje się na ostatniej stronie), powiedzieć, co robią, gdzie znajdują się pewne elementy portowych budowli. Oczywiście, oprócz wypełniania zadań można opowiadać sobie własne historie – co robi rodzina zajęcy, co planuje pewien borsuk…. Książeczka poszerza słownictwo dziecka (także to, które dotyczy działalności morskiej), wyrabia spostrzegawczość, rozwija wyobraźnię i budzi ciekawość.

Tytuł: 24 godziny. Coś się dzieje w porcie

Autorka: Britta Teckentrup

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Piratka

Książeczka przeznaczona dla nieco starszych dzieci. Czy piratem zawsze musi być niezbyt sympatyczny mężczyzna z brodą, drewnianą nogą i papugą na ramieniu? Nie tylko. Bohaterką ksiązki jest kapitan Madlen, dzielna piratka, która niczego się nie boi (w końcu to ona pokonała sinobrodego). Madlen wypada za burtę podczas wywołanego magią sztormu. Przed utonięciem ratują ją dwie syrenki, Selene i Nadine, które wynoszą Madlen na pewna wyspę. I tak zaczynają się przygody przyjaciółek. Trio pokonuje gigantyczna kałamarnicę, smoka atakującego stolicę wyspy, a potem gnębiącą okolicę Wiedźmę. W przygodach towarzyszy im pewien sympatyczny szczur oraz…no, tego to już zdradzić nie możemy .

Madlen jest odważna, hałaśliwa, uwielbia jedzenie (zwłaszcza desery) i kosztowności. I zawsze dobrze się bawi, a w najgroźniejszych sytuacjach wspierają ją przyjaciele.

Autorka książki, Magdalena Kalupa to graficzka komputerowa. Książkę napisała i zilustrowała z myślą o zaprzyjaźnionych dzieciach. One były tą bajką zachwycone.

 

Tytuł: Piratka

Autorka: Magdalena Kalupa

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Tagi: książki dla dzieci, Prószyński i s-ka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972