TYP: a1

5 kluczowych porad dla początkującego żeglarza

środa, 10 czerwca 2015
Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo odgrywa najważniejszą rolę w żeglarstwie przede wszystkim ze względu na samą naturę wody, bez której nie ma żeglowania. Przebywanie na wodzie niesie za sobą szereg zagrożeń, a więc możliwie jak największe znoszenie ryzyka, a także jego minimalizowanie jest bardzo istotne. Od prostych zasad bezpieczeństwa po wiedzę zachowania w nagłych wypadkach – istnieją pewne elementy, korą są absolutnie niezbędne by bezpiecznie ubarwiać żeglarstwo jednocześnie dostarczając sobie maksymalnej dawki wrażeń. Oto pięć kluczowych rad bezpieczeństwa, które mają na celu utrzymanie bezpieczeństwa żeglarzy, zarówno na wodzie, jak i z powrotem na lądzie.

Żaglówka

1. Odpowiednie szkolenie żeglarskie

Nauka jak żeglować jest niezbędna, aby wiedzieć, jak zachowywać się na wodzie. Jednocześnie szkolenie zapewnia zapoznanie się ze wszystkimi podstawowymi zasadami, które muszą być przestrzegane. Kursy żeglarstwa mają na celu nauczenie początkujących żeglarzy takich rzeczy, jak: wiązanie węzłów, utrzymywania równowagi oraz zmienianie kierunków. Kolejne bardziej zaawansowane kursy żeglarstwa służą dalszej poprawie umiejętności żeglarskich oraz rozwijaniu nowych umiejętności. Wszystkie te elementy, które mają na celu zwiększenie doświadczenia. Bezpieczne korzystania z uroków wody wymaga tego rodzaju treningu, ponieważ przygotowuje żeglarzy na wszystko, z czym mogą się zmierzyć. Takie szkolenia ograniczają potencjalne ryzyko.

2. Bądź przygotowany

Jak w przypadku każdej aktywności, w której może wystąpić potencjalne zagrożenie absolutnie niezbędne jest, aby przygotować się z wyprzedzeniem i mieć świadomość tego, co może się zdarzyć. Zabranie ze sobą dodatkowych zapasów może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia, gdy utkniesz na wodzie na dłuższy okres czasu. W każdej niebezpiecznej sytuacji niezbędne są sprawne urządzenia komunikacyjne są również konieczne. Tylko wówczas służby ratunkowe będą mogły nawiązać kontakt. Chociaż może się to wydawać mało prawdopodobne, ale zmiana warunków atmosferycznych może wystąpić nagle i wówczas nawet najbardziej doświadczeni żeglarze mogą być zaskoczeni. Należy mieć świadomość, że coś takiego może nastąpić.

3. Znajomość środowiska

Przygotowując się do wyprawy na żagle należy uważnie śledzić szczegółowe prognozy pogody. Istnieją prognozy dedykowane specjalnie żeglarzom. Należy zapoznać się z panującymi warunkami, aby zapewnić wyprawie możliwe najbezpieczniejsze środowisko. Odbywane szkolenia żeglarskie także przygotowują do kilku różnych warunków, w obliczu, których mogą stanąć żeglarze. Każdy uczestnik wyprawy powinien zdawać sobie sprawę z zaplanowanej trasy i jednocześnie znać alternatywy w przypadku nagłej zmiany warunków. Pływanie po rzekach lub jeziorach niesie mniejsze ryzyko niż po otwartym morzu, ale tam także istnieje ryzyko, dlatego tez miejsce żeglowania nie powinno być wybierane pochopnie.

4. Ćwicz podstawowe umiejętności

Nauka podstaw to jedno, ale ich opanowanie jest coś zupełnie innego – to wymaga dużo czasu i wysiłku. Mając wytrenowane podstawy eliminujesz szanse popełnienia prostych błędów, które mogą spowodować poważniejsze problemy. Równocześnie zwiększa to doświadczenie żeglarza.

5. Pierwsza pomoc

Mimo dołożenia wszelkich starań w celu zmniejszenia ryzyka, to czasem jego całkowite wyeliminowanie jest bardzo trudne i pojawiają się pewne zagrożenia. Co robić w nagłych przypadkach jest istotną częścią szkolenia żeglarskiego. Kursy pierwszej pomocy dostarczają podstawowych informacji o tym, jak radzić sobie z wszelkimi urazami, które mogą być poniesione w czasie żeglowania. Kursy te uczą także wyławiania ludzi z wody. Szkolenia takie dostarczają ponadto wiedzy na temat przeprowadzania resuscytacji w sytuacjach, gdy doszło do poważniejszego wypadku. Wszystkie kursy i szkolenia mają na celu zapewnienie, że żeglarze będą w stanie poradzić sobie z wszelkimi sytuacjami, które mogą ich napotkać.

Już wiesz, jakie szkolenia musisz odbyć i na co zwrócić szczególna uwagę, aby by Twój wyjazd pod żagle był udany i bezpieczny. Teraz tylko musisz wybrać kierunek, w jakim chcesz popłynąć. Biura podróży na swoich witrynach internetowych proponują wiele atrakcyjnych rejsów. Jeśli marzysz o wakacjach pod żaglami, internet to doskonałe miejsce, pełne unikalnych, interesujących ofert, które sprawią, że Twoja podróż będzie niezapomniana.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932