TYP: a1

Kamizelki ratunkowe noś i przy dobrej pogodzie - radzi Piotr Stelmarczyk

środa, 28 maja 2014
Piotr Stelmarczyk
BryzaProponuję w sezonie 2014 zdecydowanie częściej niż poprzednio stosować kamizelki ratunkowe. Technika poszła w tej dziedzinie do przodu - mamy różne konstrukcje, z zasady mało przeszkadzające w czynnościach na jachcie. Przypadki wypadnięcia za burtę, niestety, zdarzają się i kamizelka może nam uratować życie.

Koszt jej zakupu i drobna uciążliwość jej noszenia to nic w porównaniu z naszym życiem. A wypaść możemy, np. po uderzeniu bomem w głowę, możemy być wtedy nieprzytomni i pójść pod wodę, Wyciągnięcie tonącego spod wody to bardzo trudne zadanie. Kamizelka w takiej sytuacji ratuje nas. Osobiście preferuję modele klasyczne, bo nie ma wątpliwości czy się nadmuchają, dają osłonę mechaniczną przy uderzeniach i jako większe, przeważnie w jaskrawo pomarańczowym kolorze, są dobrze widoczne na wodzie.

Popieram stałą akcję kpt. Jerzego Kulińskiego propagującego noszenie kamizelek.

Załączam fotografie Marka Wilczka z Bakista Cup Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim 2013 z prawidłowo ubraną załogą "Bryzy 33".

Bryza

Przesyłam pozdrowienia
Piotr Stelmarczyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 May

Odszedł na wieczną wachtę niezwykle zasłużony instruktor ZHP hm. Jan Sauer, bosman, oficer a od 1972 kapitan żaglowca s/y Zawisza Czarny
piątek, 8 maja 2020
W Cannes zwodowano katamaran "Club Med", który następnie pod dowództwem Granta Daltona wygrał regaty The Races.
poniedziałek, 8 maja 2000
Giovanni Soldini na "Fila" wygrywa 4 edycję regat Around Alone jako pierwszy nie Francuz.
piątek, 8 maja 1998