TYP: a1

Kamizelki ratunkowe noś i przy dobrej pogodzie - radzi Piotr Stelmarczyk

środa, 28 maja 2014
Piotr Stelmarczyk
BryzaProponuję w sezonie 2014 zdecydowanie częściej niż poprzednio stosować kamizelki ratunkowe. Technika poszła w tej dziedzinie do przodu - mamy różne konstrukcje, z zasady mało przeszkadzające w czynnościach na jachcie. Przypadki wypadnięcia za burtę, niestety, zdarzają się i kamizelka może nam uratować życie.

Koszt jej zakupu i drobna uciążliwość jej noszenia to nic w porównaniu z naszym życiem. A wypaść możemy, np. po uderzeniu bomem w głowę, możemy być wtedy nieprzytomni i pójść pod wodę, Wyciągnięcie tonącego spod wody to bardzo trudne zadanie. Kamizelka w takiej sytuacji ratuje nas. Osobiście preferuję modele klasyczne, bo nie ma wątpliwości czy się nadmuchają, dają osłonę mechaniczną przy uderzeniach i jako większe, przeważnie w jaskrawo pomarańczowym kolorze, są dobrze widoczne na wodzie.

Popieram stałą akcję kpt. Jerzego Kulińskiego propagującego noszenie kamizelek.

Załączam fotografie Marka Wilczka z Bakista Cup Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim 2013 z prawidłowo ubraną załogą "Bryzy 33".

Bryza

Przesyłam pozdrowienia
Piotr Stelmarczyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001