TYP: a1

Kontrowersje wokół Świnoujścia

piątek, 20 stycznia 2023
Hanka Ciężadło

Czy ekologia jest ważna? Owszem, jest. Czy bywa używana jako słowo-wytrych? Niestety tak. Właśnie kwestie ochrony środowiska stały się głównym argumentem, dla którego władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego sprzeciwiają się budowie terminala kontenerowego w Świnoujściu. Pewnie uwierzylibyśmy w ich szczerą troskę – gdyby nie fakt, że ten sam land właśnie otwarł drugi już pływający gazoport.

O co tutaj chodzi?

Wiele wskazuje na to, że o pieniądze. Ale przecież nikt nie powie tego głośno — a zwłaszcza pani Manuela Schwesig, premier Meklemburgii-Pomorza. Zamiast tego pani polityk, kolejny raz krytykując plany budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu, podparła się ekologią.

Jest to o tyle niepoważne, że zarządzanym przez nią landzie, a dokładnie w Lubminie, uruchomiono właśnie drugi pływający terminal LNG. Nawiasem mówiąc, tuż obok wychodzi na ląd niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream 2, który był uparcie forsowany mimo sprzeciwu wielu organizacji ekologicznych (o wspieraniu rosnącej potęgi Putina nie wspominając).

 

 „Schröder w spódnicy”

Takie przezwisko nadały pani Schwesig niemieckie media. I miały ku temu powody – zażyłość pomiędzy nią a partnerami z rosyjskiego Gazpromu była na tyle duża, że sprawie postanowiła przyjrzeć się prokuratura. Śledztwo jest w toku.

Jest oczywiste, że jeśli terminal w Świnoujściu powstanie, to będzie on konkurencją dla Niemiec. Jest też jasne, że lokalni włodarze zrobią, co w ich mocy, by tę inwestycję blokować, a przynajmniej opóźniać.

W całym tym zamieszaniu warto jednak pamiętać, że Niemcy to nasi sąsiedzi, a przy okazji – całkiem sympatyczni ludzie. Ocenianie ich przez pryzmat jednej polityk (w dodatku takiej, którą sami postanowili prześwietlić), byłoby nie w porządku. Pozostaje mieć nadzieję, że terminal powstanie, a nasze wzajemne relacje nadal będą dobre – pomimo działan polityków.

 

Tagi: Świnoujście, terminal, Niemcy, gaz, LNG, kontrowersje
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 July

W Newport zakończył transatlantyckie regaty samotników Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Polonez", który po przeliczeniu handicapowym został sklasyfikowany na 17 miejscu. W tych samych regatach 29. miejsce zajął Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" i 34
wtorek, 18 lipca 1972