TYP: a1

Kiedy Niemcy odpuszczą Nord Stream 2?

czwartek, 19 maja 2022

Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła rozkład sił w Europie, a zapewne również na świecie. Przy okazji wyszły na jaw różne nieoczywiste powiązania. Jednym z nich była kwestia niemiecko-rosyjskich gazociągów, uparcie forsowanych przez naszych zachodnich sąsiadów. Na szczęście wygląda na to, że postanowili oni zerwać toksyczny układ z Rosją. 

Odcięcie źródła finansowania

Kupowanie czegokolwiek od bandyty oznacza płacenie mu pieniędzy — a można domniemywać, że nie przeznaczy on zainkasowanych środków na działalność dobroczynną. Jest zatem oczywiste, że jak najszybsze zakończenie handlu z Rosją leży w interesie nie tylko Ukrainy, ale i całego cywilizowanego świata. Nie oznacza to, że proces zrywania stosunków handlowych będzie łatwy i bezkosztowy. Jest to jednak konieczne, by jak najszybiecj zakończyć barbarzyństwo, jakie ma miejsce na Ukrainie. 

Niemcy, jako główny orędownik kupowania paliw od Rosjan, uparcie nalegali na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, i to pomimo protestów wielu krajów oraz ekologów (w tym również ekologów niemieckich). Tym bardziej cieszy więc deklaracja o rezygnacji, jaką złożył właśnie zarząd fundacji klimatycznej związanej z tym projektem. Wiemy, że z pewnością plany były inne, pieniądze zostały wydane, a przyszłe zyski – oszacowane. 

Co to oznacza?

Głównym celem tej pochodzącej z Meklemburgii-Pomorza Przedniego fundacji było wspieranie kontrowersyjnego gazociągu. O rezygnacji zarządu poinformowała premier landu Manuela Schwesig, związana z partią SPD. Trzeba podkreślić, że nie nastąpi to od razu – zgodnie z planem, rezygnacja stanie się faktem dopiero pod koniec września tego roku. Umożliwi ona jednak rozwiązanie fundacji na wniosek parlamentu krajowego.

Jest to ważny krok w kierunku zaprzestania działań wspierających Rosjan, a co za tym idzie — wojnę. Warto przypomnieć, że na czele wspomnianej fundacji stoi Erwin Sellering (również z SPD), który od wielu lat znany jest z popierania projektów niemiecko-rosyjskich. Część z nich współfinansowana jest przez rosyjski Gazprom. 

 

Tagi: Rosja, Niemcy, Nord Stream 2, gazociąg, wojna, rezygnacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920