TYP: a1

Gdański sąd uniewinnił aktywistów Greenpeace

czwartek, 28 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Chodzi o 28 osób, które w 2019 roku wspięły się na dźwigi przeładunkowe w gdańskim porcie i w ten sposób uniemożliwiły rozładunek węgla. Sąd Rejonowy w Gdańsku właśnie uniewinnił wszystkich oskarżonych. Czy to oznacza, że od dzisiaj można wspinać się na żurawie portowe?

 

Dla przypomnienia

Do akcji doszło na początku września 2019 roku, a przebiegała ona w dwóch etapach. Najpierw aktywiści Greenpeace, w proteście przeciwko energetyce opartej na węglu, wymalowali na burcie jednego ze statków węglowych ogromny napis „Węgiel stop”, a należący do organizacji żaglowiec, Rainbow Warrior, wszedł to portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając jego funkcjonowanie. To jednak było dopiero preludium.

Właściwa akcja - ta, która znalazła swój finał w sądzie, nastąpiła dwa dni później: 29 aktywistów pochodzących z Polski, Niemiec, Finlandii, Niderlandów i Danii wspięło się wówczas na żurawie przeładunkowe i zablokowało rozładunek węgla w gdańskim porcie. Wywieszono też napis "Polska bez węgla 2030".

Zawiadomienie i... uniewinnienie

Blokada dźwigów przeładunkowych poskutkowała wezwaniem policji i złożeniem do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. 28 spośród 29 aktywistów postawiono dwa zarzuty: naruszenia miru domowego, czyli wejścia na teren portu bez zgody właściciela (za to grozi do roku pozbawienia wolności) oraz uniemożliwienia eksploatacji dźwigów wielkiej wartości (za to grozi kara do 10 lat).

Żadnej kary jednak nie będzie, ponieważ Sąd Rejonowy w Gdańsku uniewinnił wszystkich oskarżonych. W ustnym uzasadnieniu wyroku podano, że ich zachowanie „nie wypełniało znamion zarzucanych im przestępstw”. Sąd stwierdził ponadto, że nie można wtargnąć na teren, który nie jest ogrodzony oraz że wejście na żurawie nie sprawiło, iż stały się one niezdatne do użytku. Podkreślił też, że infrastruktura w Porcie Północnym nie jest właściwie zabezpieczona.

Tagi: Greenpeace, Gdańsk, uniewinnienie, aktywiści, węgiel, blokada
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898