TYP: a1

Gdański sąd uniewinnił aktywistów Greenpeace

czwartek, 28 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Chodzi o 28 osób, które w 2019 roku wspięły się na dźwigi przeładunkowe w gdańskim porcie i w ten sposób uniemożliwiły rozładunek węgla. Sąd Rejonowy w Gdańsku właśnie uniewinnił wszystkich oskarżonych. Czy to oznacza, że od dzisiaj można wspinać się na żurawie portowe?

 

Dla przypomnienia

Do akcji doszło na początku września 2019 roku, a przebiegała ona w dwóch etapach. Najpierw aktywiści Greenpeace, w proteście przeciwko energetyce opartej na węglu, wymalowali na burcie jednego ze statków węglowych ogromny napis „Węgiel stop”, a należący do organizacji żaglowiec, Rainbow Warrior, wszedł to portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając jego funkcjonowanie. To jednak było dopiero preludium.

Właściwa akcja - ta, która znalazła swój finał w sądzie, nastąpiła dwa dni później: 29 aktywistów pochodzących z Polski, Niemiec, Finlandii, Niderlandów i Danii wspięło się wówczas na żurawie przeładunkowe i zablokowało rozładunek węgla w gdańskim porcie. Wywieszono też napis "Polska bez węgla 2030".

Zawiadomienie i... uniewinnienie

Blokada dźwigów przeładunkowych poskutkowała wezwaniem policji i złożeniem do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. 28 spośród 29 aktywistów postawiono dwa zarzuty: naruszenia miru domowego, czyli wejścia na teren portu bez zgody właściciela (za to grozi do roku pozbawienia wolności) oraz uniemożliwienia eksploatacji dźwigów wielkiej wartości (za to grozi kara do 10 lat).

Żadnej kary jednak nie będzie, ponieważ Sąd Rejonowy w Gdańsku uniewinnił wszystkich oskarżonych. W ustnym uzasadnieniu wyroku podano, że ich zachowanie „nie wypełniało znamion zarzucanych im przestępstw”. Sąd stwierdził ponadto, że nie można wtargnąć na teren, który nie jest ogrodzony oraz że wejście na żurawie nie sprawiło, iż stały się one niezdatne do użytku. Podkreślił też, że infrastruktura w Porcie Północnym nie jest właściwie zabezpieczona.

Tagi: Greenpeace, Gdańsk, uniewinnienie, aktywiści, węgiel, blokada
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 July

Wyruszył w okołoziemski rejs s/y "Asterias" ze zmieniającymi się załogami ze Śląskiego Yacht Clubu ZSP-PTTK, m.in. z opłynięciem Hornu (29.03.1988 r.).
poniedziałek, 13 lipca 1987
W Bridgetown na Barbados kończy się rejs tratwy "Ra II" Thora Heyerdahla (start 17 maja z Safi).
poniedziałek, 13 lipca 1970
W Gdyni podniesiono banderę na statku szkolnym "Dar Pomorza"; statek pływał pod polską banderą do 1981 r., a obecnie pełni funkcję statku muzeum.
niedziela, 13 lipca 1930