TYP: a1

Aktywiści Greenpeace staną przed sądem za blokadę portu

piątek, 3 lipca 2020
Z mediów/PAP

Pamiętacie sprawę, kiedy aktywiści Greenpeace zablokowali rozładunek w gdańskim porcie? (pisaliśmy o niej szerzej w tegorocznym, wiosennym numerze „Morza”). Dochodzenie w tej sprawie zakończyła prokuratura, sprawa trafi do sądu.

 

Po zakończeniu dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił akt oskarżenia 28 aktywistów z Greenpeace, w tym m.in. Polaków, Niemców, Holendrów i Duńczyków, którzy we wrześniu 2019 roku zablokowali żurawie portowe. Oskarżonym postawiono dwa zarzuty: naruszenia miru domowego - zarzut dotyczy wejścia na teren portu bez zgody władz spółki (zagrożony rokiem pozbawienia wolności) oraz uniemożliwienie eksploatacji dźwigów portowych wielkiej wartości. Ten drugi jest zagrożony karą nawet do 10 lat więzienia z uwagi na wycenę żurawi.

Prokuratorzy wyliczyli, że na skutek blokady port stracił 30 tys. zł. 

Tagi: Greenpeace, port, blokada, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 June

W Gdańsku inauguruje działalność Narodowe Centrum Żeglarstwa; inicjatorem budowy i jego dyrektorem jest Krzysztof Zawalski, pracownik gdańskiej AWFiS.
niedziela, 24 czerwca 2007
Z Sankt Petersburga w rejs dookoła świata wypłynął "Kruzensztern".
piątek, 24 czerwca 2005
W Londynie powstaje Yacht Klub Polski.
czwartek, 24 czerwca 1982
W San Francisco po 406 dniach żeglugi żakończył samotny wokółziemski rejs na "Nord IV" Kpt. Andrzej Urbańczyk.
środa, 24 czerwca 1981
Rozpoczął rejs s/y "Magnolia" pod dowództwem Zdzisława Paski; żeglarze dotarli do Archangielska; powrót do Świnoujścia nastąpił 26.08.1975 r.
wtorek, 24 czerwca 1975
W Szczecinie zakończył wokółziemski rejs "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim na pokładzie. "Polonez" po starcie w regatach OSTAR wypłynął z Newport w rejs dookoła świata trasą wokół trzech przylądków. Po drodze Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Ho
niedziela, 24 czerwca 1973
W Głuszynie pod Poznaniem urodził się Paweł Edmund Strzelecki (zm. w 1873 r.), geograf, geolog i podróżnik, m.in. członek Royal Society w Londynie. Prowadził badania geologiczne w Appalachach, na Florydzie, w Meksyku, Brazylii, Urugwaju, Chile, na wyspach
sobota, 24 czerwca 1797