TYP: a1

Żeglarski Puchar Trójmiasta coraz bliżej

czwartek, 16 maja 2013
Informacja prasowa
Regaty odbędą się tydzień po Pomorskim Otwarciu Sezonu Żeglarskiego i Motorowodnego 2013. W dniach od 24 do 26 maja na wodach Zatoki Gdańskiej rywalizować będą jachty morskie, turystyczne i katamarany. Lista zgłoszonych jednostek jest coraz dłuższa, a program imprezy zapowiada się imponująco.

Flota, która weźmie udział w regatach jest bardzo różnorodna – na linii startu pojawią się jednostki stacjonujące w marinach Zatoki Gdańskiej: swoją obecność potwierdził między innymi jacht Aquila (Yacht Klub Polski Gdynia) oraz jachty Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Wśród zgłoszonych załóg jest też prawdziwa perełka -zabytkowy, drewniany jacht regatowy klasy R6. Zaprojektowana specjalnie na regaty olimpijskie jednostka została zbudowana w 1926 roku w Anglii. Początkowo jacht pływał pod nazwą English Rose, następnie od lat trzydziestych XX wieku pod nazwą Dana i duńską banderą. Jednostka brała udział w licznych, prestiżowych regatach na całym świecie, między innymi w Pucharze Ameryki, a na jej pokładzie pływał sam król Danii. Na początku XXI wieku jacht trafił do muzeum barona Niels Juel-Broeckdorffa w Svendberg. W 2006 roku został odkupiony przez firmę BB Home i poddany gruntownej renowacji, której efektem jest między innymi przywrócenie kadłuba do stanu z roku 1926. Od trzech lat Dana pływa po Zatoce Gdańskiej i Bałtyku, a jej portem macierzystym jest Marina Sopot. Specjalnie na regaty przypłyną również bardzo ciekawe jednostki spoza Trójmiasta, jak na przykład jacht SUNBEAM 36.1 Rosebud - jednostka pokazowa Marina’Club ze Szczecina.Podczas wyścigów, flocie towarzyszył będzie żaglowiec Generał Zaruski.

Zgłoszone jachty każdego dnia stacjonować będą w innej trójmiejskiej marinie. Butikowy Hotel Gdańsk i Brovarnia Gdańsk, partnerzy imprezy i miejsca bardzo silnie związane z historią i marynistycznymi tradycjami Gdańska, ugoszczą załogi pierwszego dnia regat. Uroczysta ceremonia rozpoczęcia imprezy i crew party połączone z koncertem szantowym, odbędą się w marinie gdańskiej, w ogródku letnim Brovarni Hotelu Gdańsk. Jedną z atrakcji będzie warzone w Brovarni najlepsze w Polsce piwo Starogdańskie Ciemne, a wyśmienite dania kuchni regionalnej przygotuje Restauracja Hotel Gdańsk. Posiłki dla uczestników regat zapewnione są w ramach wpisowego.

W sobotni poranek, po wspólnym śniadaniu i odprawie meteorologicznej, flota jachtów przepłynie na start wyznaczony w okolicach molo w Brzeźnie. Po ostatnim wyścigu pierwszego dnia, jachty zacumują w Marinie Gdynia. Na zakończenie dnia zmagań na wodzie na uczestników imprezy czekają piłkarskie emocje – po kolacji oraz loterii z nagrodami, organizatorzy zapraszają do wspólnego oglądania meczu finałowego Ligi Mistrzów. 

W niedzielę trasa regat zostanie wyznaczona na wodach pomiędzy Gdynią a Sopotem. Ceremonia zakończenia Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta odbędzie się w niedzielę na molo w Sopocie, gdzie w tym samym czasie trwać będzie kulinarne święto – Slow Food Festival.

Do udziału w regatach zaproszone są zarówno doświadczone załogi, jak i amatorzy, którzy mogą liczyć na wsparcie w skompletowaniu załogi oraz pomoc sterników, którzy służą radą jak prawidłowo przygotować się do pierwszych regat. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: info@zeglarskipuchartrojmiasta.pl. Dzięki współpracy z partnerem Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, marką D.A.D. uczestnicy regat mają możliwość zakupu, w promocyjnych cenach, jednolitej odzieży z dedykowanym nadrukiem logotypów teamu, nazwą jachtu lub imionami załogantów.

Zgłoszeń do udziału w regatach można dokonać wypełniając formularz na stronie: www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl oraz 18 maja podczas Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego, w namiocie Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta na Targu Rybnym. Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o programie imprezy oraz zgłosić załogę serdecznie zapraszamy!

Organizatorem Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta jest Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, a gospodarzami imprezy są Gdańsk, Gdynia i Sopot. Sponsorem głównym jest Grupa LOTOS S.A. Inicjatywę aktywnie wspierają prezydenci miast-gospodarzy oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Partnerzy: Butikowy Hotel Gdańsk, Brovarnia Gdańsk, D.A.D, MOSiR Gdańsk, GOSiR Gdynia, MOSiR Sopot, Kąpielisko Morskie Sopot, Wiatr i Woda.
Współpraca: Klub Żeglarski UKS Navigo, YachtBooking, Yacht Finder, Pantaenius, NorthSails.
Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Żagle, Prestiż Trójmiasto, Sailbook.pl, Live&Travel.

Zapraszamy do odwiedzania:
www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl
www.facebook.com/zeglarskipuchartrojmiasta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922