TYP: a1

Żeglarski Puchar Trójmiasta coraz bliżej

czwartek, 16 maja 2013
Informacja prasowa
Regaty odbędą się tydzień po Pomorskim Otwarciu Sezonu Żeglarskiego i Motorowodnego 2013. W dniach od 24 do 26 maja na wodach Zatoki Gdańskiej rywalizować będą jachty morskie, turystyczne i katamarany. Lista zgłoszonych jednostek jest coraz dłuższa, a program imprezy zapowiada się imponująco.

Flota, która weźmie udział w regatach jest bardzo różnorodna – na linii startu pojawią się jednostki stacjonujące w marinach Zatoki Gdańskiej: swoją obecność potwierdził między innymi jacht Aquila (Yacht Klub Polski Gdynia) oraz jachty Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Wśród zgłoszonych załóg jest też prawdziwa perełka -zabytkowy, drewniany jacht regatowy klasy R6. Zaprojektowana specjalnie na regaty olimpijskie jednostka została zbudowana w 1926 roku w Anglii. Początkowo jacht pływał pod nazwą English Rose, następnie od lat trzydziestych XX wieku pod nazwą Dana i duńską banderą. Jednostka brała udział w licznych, prestiżowych regatach na całym świecie, między innymi w Pucharze Ameryki, a na jej pokładzie pływał sam król Danii. Na początku XXI wieku jacht trafił do muzeum barona Niels Juel-Broeckdorffa w Svendberg. W 2006 roku został odkupiony przez firmę BB Home i poddany gruntownej renowacji, której efektem jest między innymi przywrócenie kadłuba do stanu z roku 1926. Od trzech lat Dana pływa po Zatoce Gdańskiej i Bałtyku, a jej portem macierzystym jest Marina Sopot. Specjalnie na regaty przypłyną również bardzo ciekawe jednostki spoza Trójmiasta, jak na przykład jacht SUNBEAM 36.1 Rosebud - jednostka pokazowa Marina’Club ze Szczecina.Podczas wyścigów, flocie towarzyszył będzie żaglowiec Generał Zaruski.

Zgłoszone jachty każdego dnia stacjonować będą w innej trójmiejskiej marinie. Butikowy Hotel Gdańsk i Brovarnia Gdańsk, partnerzy imprezy i miejsca bardzo silnie związane z historią i marynistycznymi tradycjami Gdańska, ugoszczą załogi pierwszego dnia regat. Uroczysta ceremonia rozpoczęcia imprezy i crew party połączone z koncertem szantowym, odbędą się w marinie gdańskiej, w ogródku letnim Brovarni Hotelu Gdańsk. Jedną z atrakcji będzie warzone w Brovarni najlepsze w Polsce piwo Starogdańskie Ciemne, a wyśmienite dania kuchni regionalnej przygotuje Restauracja Hotel Gdańsk. Posiłki dla uczestników regat zapewnione są w ramach wpisowego.

W sobotni poranek, po wspólnym śniadaniu i odprawie meteorologicznej, flota jachtów przepłynie na start wyznaczony w okolicach molo w Brzeźnie. Po ostatnim wyścigu pierwszego dnia, jachty zacumują w Marinie Gdynia. Na zakończenie dnia zmagań na wodzie na uczestników imprezy czekają piłkarskie emocje – po kolacji oraz loterii z nagrodami, organizatorzy zapraszają do wspólnego oglądania meczu finałowego Ligi Mistrzów. 

W niedzielę trasa regat zostanie wyznaczona na wodach pomiędzy Gdynią a Sopotem. Ceremonia zakończenia Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta odbędzie się w niedzielę na molo w Sopocie, gdzie w tym samym czasie trwać będzie kulinarne święto – Slow Food Festival.

Do udziału w regatach zaproszone są zarówno doświadczone załogi, jak i amatorzy, którzy mogą liczyć na wsparcie w skompletowaniu załogi oraz pomoc sterników, którzy służą radą jak prawidłowo przygotować się do pierwszych regat. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: info@zeglarskipuchartrojmiasta.pl. Dzięki współpracy z partnerem Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, marką D.A.D. uczestnicy regat mają możliwość zakupu, w promocyjnych cenach, jednolitej odzieży z dedykowanym nadrukiem logotypów teamu, nazwą jachtu lub imionami załogantów.

Zgłoszeń do udziału w regatach można dokonać wypełniając formularz na stronie: www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl oraz 18 maja podczas Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego, w namiocie Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta na Targu Rybnym. Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o programie imprezy oraz zgłosić załogę serdecznie zapraszamy!

Organizatorem Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta jest Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, a gospodarzami imprezy są Gdańsk, Gdynia i Sopot. Sponsorem głównym jest Grupa LOTOS S.A. Inicjatywę aktywnie wspierają prezydenci miast-gospodarzy oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Partnerzy: Butikowy Hotel Gdańsk, Brovarnia Gdańsk, D.A.D, MOSiR Gdańsk, GOSiR Gdynia, MOSiR Sopot, Kąpielisko Morskie Sopot, Wiatr i Woda.
Współpraca: Klub Żeglarski UKS Navigo, YachtBooking, Yacht Finder, Pantaenius, NorthSails.
Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Żagle, Prestiż Trójmiasto, Sailbook.pl, Live&Travel.

Zapraszamy do odwiedzania:
www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl
www.facebook.com/zeglarskipuchartrojmiasta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935