TYP: a1

Dwa dni do rozpoczęcia Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta

środa, 22 maja 2013
Informacja prasowa
Gospodarze - miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot są już gotowe na przyjęcie gości. Część jachtów wyruszyła już w drogę, aby dopłynąć na czas, a nowych zgłoszeń przybywa z każdym dniem! Otwarcie regat odbędzie się w najbliższy piątek, 24 maja.

Żeglarski Puchar Trójmiasta to regaty dla jachtów morskich, turystycznych i katamaranów. Flota, która pojawi się na starcie jest bardzo zróżnicowana, więc rywalizacja we wszystkich kategoriach zapowiada się interesująco. Dwukadłubowce wystartują w ramach regat „Trzy mola” realizowanych we współpracy z UKS Navigo Sopot. Na wodach Zatoki Gdańskiej zmierzą się nie tylko załogi reprezentujące trójmiejskie kluby żeglarskie, lecz także jednostki z całej Polski i z zagranicy.

Organizowane przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski trójmiejskie regaty zaliczane są do Pucharu Bałtyku Południowego oraz cyklu eliminacji do regat Royal Ocean Cup 2013 – regat rozgrywanych pomiędzy zespołami narodowymi z krajów położonych nad brzegami Bałtyku. Każde państwo ma prawo do wystawienia jednego zespołu. Zamiarem organizatora jest nawiązanie do formuły odbywających się przed laty regat Admiral’s Cup, które były nieoficjalnymi drużynowymi mistrzostwami świata. Gospodarzem regat, które odbędą się w dniach od 9 do 14 września 2013 będzie duńska wyspa Bornholm.

Stawka jest wysoka, warto więc powalczyć o zwycięstwo, ale Żeglarski Puchar Trójmiasta to również zawody przyjazne amatorom. Mniej doświadczonym żeglarzom organizatorzy pomagają w kompletowaniu załóg i służą radą jak prawidłowo przygotować się do pierwszego startu w regatach. Wszystkie zgłoszone jednostki, nawet te, które linię mety przekroczą z nieco słabszym czasem, mają szansę na wygraną w plebiscycie na najsympatyczniejszą załogę. Nagrodą ufundowaną przez Trojmiasto.pl – patrona medialnego Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta będzie 10-litrowa dębowa beczka rumu! O wyborze zwycięzcy zadecydują sami uczestnicy. W sobotni wieczór dowiemy się, która załoga cieszyła się największą popularnością.


Celem wydarzenia jest przede wszystkim integracja środowisk żeglarskich. Każdy dzień rozpoczynał się będzie od wspólnego śniadania uczestników oraz odprawy meteorologicznej, a po zmaganiach na wodzie, wszystkie załogi zaproszone są na wieczorne imprezy w marinach miast gospodarzy. Uroczyste otwarcie regat odbędzie się 24 maja o godzinie 20:30 w Marinie Gdańsk. Dzień później, 25 maja zaplanowane jest wspólne oglądanie finału Ligi Mistrzów oraz loteria z nagrodami w Marinie Gdynia. Żeglarski Puchar Trójmiasta zakończy się 26 maja na sopockim molo. W regatach wystartują nowoczesne jachty morskie, jednostki turystyczne i katamarany, a także piękny 100-letni drewniany jacht Dana, który z pewnością będzie cieszył się olbrzymim zainteresowaniem żeglarzy i widzów. Podczas wszystkich wyścigów na Zatoce Gdańskiej towarzyszył będzie wspaniały żaglowiec STS Generał Zaruski, który po raz pierwszy po gruntownej odbudowie wpłynie do mariny w Sopocie.

Każdego, kto chciałby wziąć udział w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta zapraszamy do zgłoszenia załogi poprzez stronę www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl lub bezpośrednio 24 maja w biurze regat w Marinie Gdańsk czynnym od godziny 14:00 do 21:00.

Zachęcamy również do kibicowania załogom! Trasy regat wyznaczone są w okolicy molo w Brzeźnie, nabrzeża gdyńskiej mariny oraz molo w Sopocie, gdzie z niewielkiej odległości będzie można obserwować zmagania zawodników. Regaty komentował będzie dziennikarz sportowy Dariusz Urbanowicz.

Serdecznie zapraszamy!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924