TYP: a1

Wyścigi na Święto Morza

piątek, 16 czerwca 2017
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

Regatowe emocje czekają żeglarzy w weekend 23-25 czerwca. W czasie Święta Morza w Gdyni odbędą się Puchary Marynarki Wojennej RP oraz Bieg Kaprów – Memoriał Generała Mariusza Zaruskiego.

[t][/t] [s]Fot. Fb/JKMW Kotwica[/s]

23 maja w Gdyni rozpocznie się trzydniowe Święto Morza, w którym jak co roku nie zabraknie żeglarskich emocji. W piątek i sobotę na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się regaty o Puchary Marynarki Wojennej RP.

– Spodziewamy się około dwudziestu jachtów – Puchary Marynarki Wojennej zaliczane są do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, więc cieszą się sporym zainteresowaniem – mówi Edward Kinas, komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.

W ubiegłym roku w grupie ORC zwyciężyły jachty „Polled 2” Jacka Chabowskiego (Jachtklub Stoczni Gdańskiej) i „Pallas” Jana Piernikarczyka (Jacht Klub Morski „Gryf” Gdynia), a w grupie WWMW – „Reda” Krzysztofa Paca (Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej).

 

Tegoroczne regaty zostaną otwarte w piątek, o 17, a godzinę później ruszy pierwszy wyścig. W sobotę o 18 w siedzibie Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” odbędzie się spotkanie żeglarskie dla uczestników.

Z kolei Bieg Kaprów – Memoriał Generała Mariusza Zaruskiego – zacznie się w niedzielę 25 czerwca. Będzie to okazja nie tylko do pościgania się, ale również upamiętnienia jednego z ojców polskiego żeglarstwa.

– Ponieważ obchodzimy Rok Zaruskiego, chcieliśmy go uczcić tymi regatami oraz podtrzymać pamięć o nim w naszym klubie – mówi Edward Kinas. – Jest to tym ważniejsze, że Mariusz Zaruski, zanim jeszcze założył Yacht Klub Polski, był związany z klubami wojskowymi.

 

W 2016 roku w tej imprezie w grupie ORC triumfował Jan Piernikarczyk na „Pallas”, a w grupie WWMW Jerzy Brezdeń na jachcie „Kapitan II”. Start zaplanowano na godzinę 10.

Uroczyste zakończenie obu regat odbędzie się w niedzielę o godzinie 16 przed siedzibą JKMW Kotwica.

Organizatorem regat jest Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”, a współorganizatorami Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, Pomorski Związek Żeglarski, Komisja Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego i Gdyńskie Centrum Sportu.

Tagi: Puchary Marynarki Wojennej RP, Bieg Kaprów, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 February

Sejm przyjął ustawę o przekopie Mierzei Wiślanej
piątek, 24 lutego 2017
Rozpoczął się w Krakowie kolejny XIX festiwal Shanties pod hasłem "Ruszajmy w rejs". Grand Prix festiwalu otrzymały odnowione "Stare Dzwony".
czwartek, 24 lutego 2000
Na rafie koralowej u wybrzeży Kuby stracony został s/y "Asterias", jacht Śląskiego Yacht Clubu.
sobota, 24 lutego 1990
Wodowanie żaglowca "Pommern", obecnie statek muzeum w alandzkim Marienhamn.
wtorek, 24 lutego 1903