TYP: a1

Świnoujście z żaglami

wtorek, 20 czerwca 2017
Informacja prasowa

Dla tych, którzy nie mają jeszcze pomysłu jak spędzić najbliższy weekend (24-25.06) z pomocą przychodzi Polska Ekstraklasa Żeglarska. Już w sobotę i niedzielę od godz. 10:00 na wodach Zatoki Pomorskiej w Świnoujściu zobaczymy zmagania 12 załóg z Polski podczas drugiej rundy Klubowych Mistrzostw Polski, tym razem na jachtach klasy TOM28.



[t][/t] [s][/s]



Pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej odbyła się w połowie maja w Sopocie. W inauguracyjnej rundzie niekwestionowanym zwycięzcą była załoga MOS Iława, pokonując 11 pozostałych ekip. Teraz żeglarze przyjadą do Świnoujścia, by zmierzyć się nie tylko z umiejętnościami innych załóg, ale także z warunkami, które dyktuje Zatoka Pomorska.

- Świnoujście jest od lat otwarte dla żeglarstwa. Bardzo lubimy tu organizować regaty, a żeglarze z chęcią wracają. Przyjaźni ludzi i doskonałe akweny, tak na otwartym morzu jak i wewnątrz portu stwarzają dobra atmosferę i super widowisko. To też ciekawy punkt na napie naszego kraju, z wieloma atrakcjami dla turystów – mówi Maciej Cylupa - organizator regat.

Regaty rozgrywane są w pobliżu jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc Świnoujścia tuż obok tzw. wiatraka („Stawa Młyny). To specyficzna, dziesięciometrowa latarnia usytuowana na końcu falochronu, z którego znakomicie widać mecze rozgrywane pomiędzy załogami. Kolejnym dobrym punktem obserwacyjnym jest najszersza w Polsce plaża, a zatem można łączyć kilka przyjemności na raz – kąpiel słoneczna, morska i kibicowanie. Dla tych, którym Świnoujście w najbliższy weekend (24-25.06) będzie nie po drodze, organizatorzy przewidzieli rozwiązanie – system śledzenia regat przez Internet produkcji SAP.

[t][/t] [s][/s]

 

- SAP Sailing Analytics to rozwiązanie, które wpisuje działania Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w światowe trendy technologii dla sportu. Obecnie, po rozwiązania SAP sięgają takie drużyny jak Bayern Monachium, Formuła 1 czy liga hokeja NHL. Dzięki wykorzystaniu potencjału analitycznego współczesnego oprogramowania, pomagamy sportowcom osiągać lepsze wyniki, a trenerom i kibicom dajemy dostęp w czasie rzeczywistym do szczegółowych statystyk dotyczących m.in. warunków pogodowych, manewrów i poszczególnych załóg. Wierzymy, że nasza współpraca przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności rozgrywek, zainteresowania udziałem w niej kolejnych klubów oraz popularyzacji tego pięknego sportu jakim jest niewątpliwie żeglarstwo – podsumowuje Tomasz Niebylski, Dyrektor ds. Wsparcia Sprzedaży w SAP Polska.

A to oznacza nic innego jak możliwość śledzenia na żywo poczynań żeglarzy w Internecie. Użytkownicy mogą zobaczyć położenie jachtów, a także wiele różnych parametrów jak pozycję, prędkość, kurs a przez to emocjonować się przebiegiem rywalizacji zdalnie.

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a cztery najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie muszą inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4-osobowe. W roku 2017 żeglarze ponownie będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl.

Tagi: Polska Ekstraklasa Żeglarska, regaty,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936