TYP: a1

Uczcijmy „Kubę” w Święto Morza

poniedziałek, 19 czerwca 2017
Jędrzej Szerle

W sobotę, 24 czerwca o godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta zostanie tablica Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, wybitnego żeglarza regatowego i konstruktora jachtów. Serdecznie zapraszamy.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodziny[/s]

Jak co roku Święto Morza jest okazją do tego, żeby w Alei Żeglarstwa Polskiego, która znajduje się na falochronie południowym gdyńskiej mariny, uhonorować tablicą kolejnego słynnego żeglarza.

Kazimierz „Kuba” Jaworski zasłużył na to jak mało kto. Dał się poznać jako świetny organizator, wybitny regatowiec i uzdolniony konstruktor. W młodości, podczas pobytu w Krakowie, był współtwórcą dwóch klubów żeglarskich oraz współzałożycielem i pierwszym prezesem Okręgu Krakowskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przenosinach do Szczecina w 1960 roku szybko związał się z żeglarstwem morskim, m.in. siedmiokrotnie zdobywając tytuł morskiego żeglarskiego mistrza Polski i startując w 1976 i 1980 roku w transatlantyckich regatach samotników OSTAR. Z kolei jako pracownik Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi uczestniczył w tworzeniu takich jachtów jak „Polonez”, „Spaniel” i „Spaniel II”.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodziny[/s]

Uroczystość odsłonięcia tablicy, w której wezmą udział żeglarze, władze Gdyni oraz przedstawiciele Polskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego, odbędzie się w sobotę 24 czerwca o godzinie 12.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodziny[/s]

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, w siedzibie Fundacji Helios, w budynku JKM „Gryf”, odbędzie się spotkanie żeglarskie.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodziny[/s]

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego i Ludomira Mączki.

Tagi: Kazimierz "Kuba" Jaworski, Aleja Żeglarstwa Polskiego, żeglarz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876