TYP: a1

Jubileuszowe 50. Etapowe Regaty Turystyczne wystartują 19 lipca z Trzebieży

środa, 16 lipca 2014
Informacja prasowa | Piotr Stelmarczyk
Etapowe regaty turystyczneJuż w najbliższą sobotę, 19 lipca o godz. 10.00 rozpoczną się 50 Etapowe Regaty Turystyczne. To sztandarowa impreza żeglarska województwa zachodniopomorskiego, zawsze skupiająca około 70 jachtów i około 300 żeglarzy. W tym roku po wstępnych zgłoszeniach już widać że będzie znakomita frekwencja. Do ugoszczenia żeglarzy z całego kraju przygotowują się miejscowości nad Zalewem Szczecińskim oraz Świnoujście i Dziwnów.

W dniu 19 lipca po uroczystym otwarciu regat, o godz. 11.30 nastąpi start do pierwszego wyścigu do Świnoujścia. A w Świnoujściu następnego dnia, w niedzielę 20 lipca, przy licznej plażowej publiczności, tradycyjny wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Pomorskiej i wieczorem o godz. 19.00 uroczyste zakończenie tego etapu. Wszystkie zakończenia etapów są dostępne dla publiczności i zapraszamy naszych wakacyjnych gości oraz mieszkańców województwa na spotkania z żeglarzami oraz odwiedziny w portach jachtowych.

W poniedziałek najtrudniejszy etap morski, ze Świnoujścia do Dziwnowa, a o godz. 19.00 zakończenie etapu w Dziwnowie. W kolejnym dniu, wtorek 22 lipca, żeglarze popłyną do Kamienia Pomorskiego, aby od godz. 14.00 przeprowadzić wyścig o Puchar Zalewu Kamińskiego, a po wyścigu o godz. 19.00 spotkają się z mieszkańcami na zakończeniu etapu. W środę, 23 lipca, etap turystyczny po pięknej rzece Dziwnej, do Wolina. Tam także spotkanie integracyjne żeglarzy i mieszkańców o godz. 18.00. W czwartek, 24 lipca, długi wyścig Wolin – Nowe Warpno, a potem o godz. 18.00 spotkanie żeglarzy z mieszkańcami Gminy, która, podobnie jaki i inne miejscowości na trasie regat, skutecznie zagospodarowała fundusze europejskie w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego budując i remontując Port Jachtowy i jego otoczenie.

Z Nowego Warpna w dniu 25 lipca, piątek, żeglarze pożeglują do Stepnicy, aby otworzyć kolejny Port Jachtowy. Gmina Stepnica to znakomity przykład świetnego wykorzystania funduszy pozyskanych w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, w jej portach i przystaniach będzie 500 stanowisk postojowych dla jachtów żaglowych i motorowych. Ostatni wyścig to etap Stepnica – Trzebież w dniu 26 lipca. A w niedzielę, 27 lica o godz. 11.00 w Centralnym Ośrodku Żeglarskim w Trzebieży uroczyste zakończenie regat.

Regaty w tym roku wspomagają i współorganizują: Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów oraz Eljacht Elektronika i Elektrotechnika Jachtowa. Pantaenius da szybki ponton, z którego zespół fotografów uwieczni zmagania żeglarzy i piękno odwiedzanych miejscowości. Obydwie firmy żeglarskie ufundują także wiele nagród, które zostaną rozlosowane na zakończeniu regat.

50 Etapowe Regaty Turystyczne zostały objęte patronatami honorowymi Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Kontradmirała Krzysztofa Teryftera, Dyrektora Urzędu Morskiego Andrzeja Borowca, Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewcza, Burmistrza Gminy i Miasta Polica Władysława Diakuna, Burmistrza Miasta i Gminy Dziwnów Grzegorza Jóźwiaka, Burmistrza Miasta i Gminy Kamień Pomorski Bronisława Karpińskiego Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Warpno Władysława Kiragi, Burmistrza Miasta i Gminy Wolin Eugeniusza Jasiewicza, Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica Andrzeja Wyganowskiego oraz Prezesa Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży Zdzisława Uherka.

Zapraszam żeglarzy do zgłoszeń, a wakacyjnych gości i mieszkańców naszego regionu na plaże i do portów na morskie widowisko.

Piotr Stelmarczyk, 15.07.2014 r.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924