TYP: a1

W Sopocie i Gdyni wystartował program edukacji żeglarskiej dla najmłodszych ENERGA Sailing

czwartek, 26 marca 2015
Informacja prasowa
Wczoraj w SKŻ Ergo Hestia Sopot odbyła się konferencja prasowa inaugurująca pomorską edycję programu ENERGA Sailing. W konferencji udział wzięli patroni pomorskiego programu - czołowi polscy zawodnicy w klasie RS:X: Przemek Miarczyński, Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, partnera programu, Bogusław Witkowski.

Energa Sailing

Od początku marca ruszyła 3 edycja największego w Polsce programu edukacji żeglarskiej dla najmłodszych ENERGA Sailing. W województwie pomorskim, od tego roku programem objęte są już 2 miasta – po raz trzeci Gdynia i po raz pierwszy Sopot. W Sopocie dzieci będą uczyć się żeglować na windsurfingu, w Gdyni, tak jak w poprzednich edycjach, na łódkach klasy Optimist. W pomorskiej edycji weźmie udział w sumie 150 dzieci (w Sopocie 50, w Gdyni 100).

W program ENERGA Sailing zaangażowani są zawodnicy Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego, którzy są patronami poszczególnych regionów. Poprowadzą poszczególne zajęcia dla dzieci, będą wspierać swoich podopiecznych podczas cyklu regat oraz wezmą udział w Wielkim Finale ENERGA Sailing Cup w Sopocie. Patronem regionalnym programu w Gdyni jest brązowy medalista ostatnich Igrzysk Olimpijskich Przemysław Miarczyński, a w Sopocie - Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski, wszyscy reprezentujący barwy Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia. Honorowy patronat nad programem ENERGA Sailing objął Minister Sportu i Turystyki, a partnerem programu na Pomorzu jest Pomorski Związek Żeglarski.

ENERGA Sailing skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych w wieku 7-9 lat (Optimist) i 9-11 lat (windsurfing). W całym kraju realizowany jest w 8 ośrodkach: Gdyni, Sopocie, Szczecinie, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, przy udziale instruktorów PZŻ i przeszkolonych nauczycieli wychowania fizycznego ze szkól uczestniczących w Programie. Po etapie teoretycznym w marcu i kwietniu, rozpoczną się zajęcia praktyczne na wodzie: dla młodszej grupy uczestników w klasie Optimist, a dla starszej – w windsurfingu, o który w tym roku poszerzono program. Rekrutacja do programu szkółki żeglarskiej prowadzona była przez regionalnych koordynatorów Programu przy współpracy z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi, samorządami i szkołami. W tym roku we wszystkich ośrodkach udział w szkoleniu weźmie ponad 800 uczestników, dla których zaplanowano 6300 godzin zajęć. Dla najlepszych i najbardziej zaangażowanych uczestników zorganizowane zostaną latem żeglarskie półkolonie ENERGA Sailing Camp.

Głównym celem programu jest popularyzacja żeglarstwa oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnej formy spędzania wolnego czasu, niezwykle istotnej do prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Program ma za zadanie łączyć ze sobą elementy edukacyjne i sportowe. Jedną z najważniejszych zalet tego projektu jest fakt, że żeglarską przygodę mogą rozpocząć dzieci, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z tym sportem. Projekt zakłada prowadzenie dodatkowo szerokiego programu edukacyjnego wokół żeglarstwa i realizowany jest wspólnie z okręgowymi związkami żeglarskimi. Zajęcia są bezpłatne, raz w tygodniu dla każdego uczestnika. Mają one zachęcić dzieci do rozpoczęcia żeglarskiej przygody, którą po zakończeniu programu będą mogły kontynuować w klubach i szkółkach żeglarskich.

Program szkoleniowy prowadzony jest według jednakowego dla wszystkich ośrodków standardu szkolenia oraz uzyskiwania certyfikatów umiejętności na bazie materiałów szkoleniowych Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF.
Tagi: Energa Sailing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940