TYP: a1

VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 - Polska druga w Mistrzostwach Europy EUROSAF

czwartek, 21 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Reprezentanci Polski nadal prowadzą w dwóch z siedmiu konkurencji indywidualnych młodzieżowych mistrzostw kontynentu Eurosaf. Liderami są: Radosław Furmański w klasie RS:X oraz Sebastian Kalafarski w Laserze Radialu. W klasyfikacji drużynowej biało-czerwoni plasują się na 2. miejscu wspólnie z Włochami. Prowadzi Wielka Brytania. Regaty są rozgrywane w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. W czwartek ponad 100 żeglarzy i żeglarek z 7 państw kontynuować będzie zmagania od godziny 11:00. Dla kibiców wstęp do miejscowej Mariny jest bezpłatny.

Volvo Gdynia Sailing Days Eurosaf
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS / Fot. Rafał Wołosiak - www.saillens.pl

117 uczestników z 7 państw w środę przechodziło na wodach Zatoki Gdańskiej egzamin nie tylko z umiejętności żeglowania, co z twardości charakteru. Silni wiatr powodował wysoką falę. - Normalnie aż gwizdało – mówili po zejściu z wody zawodnicy.

Polscy faworyci obronną ręką wyszli i z tej próby. Nadal biało-czerwoni otwierają dwie z siedmiu konkurencji, a w czołowych „3” mamy ośmioro reprezentantów.

- Nie powiem, że przyjechałem tutaj wygrać, ale od początku liczyłem na miejsce w pierwszej „3”. Prowadzę, ale nie do końca jestem zadowolony, gdyż na przykład ostatni wyścig w środę powinienem wygrać. Źle popłynąłem na kursie pełnym. Rywale rozpłynęli się na prawą i lewą stronę, a ja zamiast pilnować jedną z nich, poszedłem środkiem – mówi Sebastian Kalafarski, najlepszy w Laserze Radialu.

Żeglarz wywodzący się z Węgorzowa, występuje teraz w barwach Vikinga Toruń. - W międzyczasie startowałem także dla Iławy. Dotychczas moim największym sukcesem w karierze było 4. miejsce na mistrzostwach świata w klasie Laser Radial z Australii, z 2012 roku – dodaje lider regat Eurosaf, który nad drugim w klasyfikacji ma już pięć punktów przewagi.

Natomiast z Arki Gdynia do Torunia przeniósł się Adrian Raczkowski. Na sobie dobrze znanym akwenie ten żeglarz wygrał ostatni środowy wyścig, a w klasyfikacji generalnej pozostał na 3. miejscu.

Tę samą lokatę w Laserze Radialu kobiet zajmuje Magdalena Kwaśna. Zawodniczka z Chojnic tylko dodatkową punktacją przegrywa pozycję wiceliderki z Frankie Dickens. Polka i Brytyjka żeglują bardzo równo. W środę każda z nich wygrała po jednym wyścigu.

Na prowadzeniu w klasie RS:X mężczyzn utrzymał się Radosław Furmański. Deskarz z Dobrzynia wygrał dwa dzisiejsze wyścigi, a w ostatnim starcie był czwarty. W klasyfikacji generalnie dołożył jeszcze jeden punkt do przewagi, która obecnie wynosi pięć punktów.

W klasie 420 straty z wtorku, gdy nie ukończyły jednego wyścigu, odrabiały Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. Załoga YKP Gdynia wygrała dwa dzisiejsze wyścigi, a w trzecim osiągnęła metę na 4. miejscu. W klasyfikacji generalnej Polki awansowały na pozycję wiceliderek. W czwartek będą atakować przodowniczki, gdyż po ósmym wyścigu wejdzie odrzutka, a zatem z dorobku naszych zawodniczek odjęte zostanie aż 11 punktów.

W klasyfikacji drużynowej mistrzostw, do których zaliczane są wyniki czterech najlepszych załóg z danego państwa z różnych klas, po dwóch dniach regat Polska plasuje się na 2. miejscu. Identyczny dorobek mają Włosi. Na czele tego zestawienia znajduje się W.Brytania, która jest lepsza o 2 punkty.

Na notę biało-czerwonych składają się obecnie wyniki: Furmańskiego i Kalafarskiego (obaj zarobili po 10 punktów), Romaniuk i Goralskiej (9) , a 8 punktów wnosi jedna z załóg, plasujących się na 3. miejscu w swojej konkurencji.

W czwartek regaty młodzieżowych mistrzostw Europy Eurosaf kontynuowane będą od godziny 11:00. Dla publiczności wstęp do gdyńskiej Mariny jest bezpłatny. Rywalizację żeglarzy można śledzić również z miejskiej plaży.


MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA EUROSAF CZOŁÓWKA I NAJLEPSI REPREZENTANCI POLSKI

KLASA 420 KOBIETY po sześciu wyścigach

1. Laura Izzo/Maria Giovanna Ianzillo (Włochy) 10 punktów
2. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 23
3. Amy Sparks/Milly Pugh (W.Brytania) 25

KLASA 420 MĘŻCZYŹNI po sześciu wyścigach

1. James Clemetson/Daniel Whiteley (W.Brytania) 16 punktów
2. Matteo Pinchrle/Ludovico Basharzad (Włochy) 18
3. Mattia Panigoni/Riccardo Mirra (Włochy) 21
4. Tomasz Wawerek/Antoni Banaś (Polska) 29

LASER RADIAL KOBIETY po sześciu wyścigach

1. Hannah Anderssohn (Niemcy) 12 punktów
2. Frankie Dickens (W.Brytania) 17
3. Magdalena Kwaśna (Polska) 17

LASER RADIAL MĘŻCZYŹNI po sześciu wyścigach

1. Sebastian Kalafarski (Polska) 16 punktów
2. Nicolo Villa (Włochy) 21
3. Adrian Raczkowski (Polska) 23

RS:X KOBIETY po sześciu wyścigach

1. Emma Wilson (W.Brytania) 12 punktów
2. Elena Vacca (Włochy) 19
3. Oda Skauq (Norwegia) 21
4. Patrycja Lis (Polska) 22

RS:X MĘŻCZYŹNI po sześciu wyścigach

1. Radosław Furmański (Polska) 10 punktów
2. Evgeny Ayvazyan (Rosja) 15
3. Michele Cittadini (Włochy) 18

29ER po siedmiu wyścigach

1. Daniel Blight/Rowan Edwards (W.Brytania) 17 punktów
2. Mimi El-Khazindar/Emma Loveridge (W.Brytania) 18
3. Martyna Mika/Wojciech Pętlak (Polska) 26

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

1. W. Brytania 39 punktów
2. POLSKA i Włochy po 37
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 July

Wyruszył w okołoziemski rejs s/y "Asterias" ze zmieniającymi się załogami ze Śląskiego Yacht Clubu ZSP-PTTK, m.in. z opłynięciem Hornu (29.03.1988 r.).
poniedziałek, 13 lipca 1987
W Bridgetown na Barbados kończy się rejs tratwy "Ra II" Thora Heyerdahla (start 17 maja z Safi).
poniedziałek, 13 lipca 1970
W Gdyni podniesiono banderę na statku szkolnym "Dar Pomorza"; statek pływał pod polską banderą do 1981 r., a obecnie pełni funkcję statku muzeum.
niedziela, 13 lipca 1930