TYP: a1

Velux 5 Oceans - Gutek kończy II etap na drugiej pozycji

poniedziałek, 17 stycznia 2011
Weronika Morys
Ainhoa Sanchez/w-w-i.com
Ainhoa Sanchez/w-w-i.com
W niedzielę, 16 stycznia polski żeglarz Zbigniew Gutkowski zameldował się jako drugi w Wellington, na mecie drugiego etapu regat Velux 5 Oceans. Licząca tym razem 7000 mil morskich trasa była wyjątkowo trudna dla wszystkich zawodników. Zbigniew Gutek Gutkowski po raz drugi z kolei zakończył etap na drugim miejscu i po raz kolejny udowodnił, że jest świetnym żeglarzem. Mimo, że jacht Operon Racing jest najstarszy we flocie, nie przeszkadza to Polakowi walczyć o zwycięstwo.


W drugim etapie okołoziemskich regat Gutek miał znów problemy z elektroniką - kłopoty sprawiał mu autopilot. Awaria zaskoczyła go na środku Oceanu Południowego w drugim tygodniu rejsu, w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Samoster wyłączał się w najmniej oczekiwanych sytuacjach, powodując niekontrolowane zwroty przez rufę, co przy silnym wietrze i ogromnej fali, jaka występuje w tym rejonie świata groziło w najlepszym razie utratą masztu, a w najgorszym wywrotką. Po kilku próbach usunięcia awarii Zbigniew Gutkowski opanował sytuację na tyle, że był w stanie przewidzieć, przy jakim kursie i kiedy mogą występować problemy, co pozwoliło mu znów myśleć o nawiązaniu walki z rywalami, którzy w międzyczasie go wyprzedzali, bez przeszkód żeglując do celu.

Zakończony przez Gutkowskiego etap jest drugim spośród pięciu składających się na całą, liczącą 30 000 mil morskich trasę dookoła świata. Start kolejnego odcinka 6 lutego z Wellington w Nowej Zelandii do Punta del Este w Urugwaju.

Więcej informacji na stronie www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001