TYP: a1

Timberland Nord CUP 2012 Gdańsk

środa, 13 czerwca 2012
Informacja prasowa
Najsilniejsze żeglarskie emocje w tym roku już na horyzoncie!

30 czerwca, za niespełna 3 tygodnie, rozpoczynamy przygodę pośród bałtyckich fal – Czas na regaty żeglarskie Timberland Nord CUP 2012, które są imprezą towarzyszącą zlotu żaglowców Baltic Sail Gdańsk. W ciągu 9 dni pod pełnymi żaglami gwarantujemy dawkę współzawodnictwa i emocji, którymi obdarować moglibyśmy kijowski stadion podczas finału Euro. Każdego dnia wody Zatoki Gdańskiej będą mieszać się z potem zawodników rywalizujących na ponad 200 jachtach w łącznie 18 klasach!

Regaty otworzy wydarzenie o międzynarodowej randze - Pucharu Europy Wschodniej klasy Snipe. Równych ekscytacji dostarczą wyścigi o mistrzowskie tytuły klas Hobie 16, Hornet, Nautica 450 i 470. Zacięta rywalizacja międzynarodowej obsady wzburzy Bałtyk niczym erupcja podwodnego wulkanu, ale to dopiero początek zmagań obfitujących ujarzmianie żywiołu.

Baltic Sail Nord CUP 2011
Fot. Karolina Korneszczuk


W środku tygodnia wody przeszyje artyleria małego kalibru - deski windsurfingowe klasy Techno 293, które walczyć będą o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska (jednocześnie będą to eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży). Nie dajcie się zwieść pozorom! Nie trzeba wielkiej łodzi dla wielkiego widowiska. Chwilę później, na Martwej Wiśle w Gdańsku – Górkach Zachodnich, studenci staną w szranki w formule match racing. Zwycięzca otrzyma nominację do reprezentowania Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata.

Żagloszał poniesienie każdego bez wyjątków podczas ostatniego weekendu Timberland Nord CUP 2012 - rywalizacja przeniesie się na cztery różne trasy regatowe, usytuowanych wzdłuż gdańskich plaż Stogi i Sobieszewo. Dni te uświetnią najlepsi polscy żeglarze na jachtach typu 505, Delphia 24, Omega, PPJK oraz różnych jachtach morskich. Nie zabraknie również zawodników z różnych

Baltic Sail Nord CUP 2011
Fot. Karolina Korneszczuk
zakątków globu, którzy zawalczą o Otwarte Mistrzostwo Polski w klasie Micro.

Zbigniew „Gutek” Gutkowski, ubiegłoroczny zwycięzca Baltic Sail Nations Cup w Rostocku (Niemcy), wystartuje w formule match racing na Martwej Wiśle. Dzięki jego sukcesowi za zachodnia granicą w 2011 roku, mamy przyjemność zorganizować regaty w Gdańsku oraz trzymać kciuki za ponowny sukces gdańskiej załogi. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem będzie jednak wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, który odbędzie się już po raz trzeci. Amatorzy i zawodowcy, każdy chętny posiadacz jednostki napędzanej wiatrem, może wziąć udział w już trzeciej odsłonie tego współzawodnictwa. Na linii startu można spodziewać się zarówno jachtów jedno i wielokadłubowych, jak i desek z żaglem i latawcem. Trasa wyścigu przebiegnie wzdłuż plaż ze Stogów do Brzeźna, z główną boją zwrotną tuż pod molem w Brzeźnie. Wyścig rozgrywany będzie w wielu podkategoriach, ale najważniejsze trofeum regat otrzyma ten, kto pierwszy przetnie linię mety na Stogach.

Bądźcie z nami w dniach 30.6 – 8.7.2012 w Gdańsku lub śledźcie regaty na www.nordcup.pl.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959