TYP: a1

Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna i wyścigi windsurfingowe

piątek, 29 czerwca 2012
Informacja prasowa
Już w sobotę 30 czerwca zaczynają się pierwsze wyścigi regat Timberland Nord CUP 2012. Pierwsi zawodnicy już są na miejscu i zapoznają się z tajnikami Gdańskiej wody.

Nie mniej jednak od trzech lat najbardziej spektakularnym wydarzeniem regat jest wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, który odbędzie się w sobotę 7 lipca. Na linii startu tej konkurencji mogą pojawić się wszystkie jednostki pływające napędzane wiatrem. Dzięki temu widzowie zgromadzeni na trasie od plaży na Stogach po molo w Brzeźnie zobaczą niepowtarzalne zmagania jachtów, katamaranów, a nawet desek windsurfingowych i kitesurfingowych. Mimo wielu podkategorii, o przyznaniu nagrody głównej decyduje wyłącznie jedno kryterium – jak najszybsze przecięcie linii mety. Tradycję wyścigu zapoczątkował najbardziej utytułowany polski żeglarz Mateusz Kusznierewicz, chcąc w ten sposób połączyć zlot Baltic Sail (mający korzenie w porozumieniu podpisanym w 1991 roku, którego celem jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu morza Bałtyckiego) z regatami Timberland Nord Cup. Do tej pory statuetka wracała do domu z Przemysławem Zagórskim (w 2010r) i Sergeyem Pavlenko (2011). Kto tym razem przejmie bursztynowego Neptuna (a może po raz pierwszy zwycięski tytuł pozostanie z zeszłorocznym zwycięzcą) okaże się w następną sobotę między godziną 13 a 16.

Wyzwanie obrońcy pucharu rzucą także znani polscy żeglarzy. W szranki stanie Zbigniew „Gutek” Gutkowski - uczestnik wokółziemskich regat Velux5Oceans, w których zajął 2 miejsce. Nie zabraknie również innego oceanicznego żeglarza - Radosława Kowalczyka, który w zeszłym roku wystartował na 6,5 jachcie w prestiżowych regatach MiniTransat.

Nową konkurencją podczas Timberland Nord CUP jest windsurfing. O Puchar Prezydenta Miasta Gdańska rywalizować będzie młodzież w klasie Techno 293. W dniach 3 – 5 lipca walka na wodzie będzie zacięta, bo i stawka jest wysoka. Oprócz samego pucharu ponad 60 deskarzy i deskarek będzie starać się o nominację do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Organizatorem tych wyścigów jest Gdański Klub Żeglarski przy współpracy z Grupą Lotos.

Bądźcie z nami w dniach 30.6 – 8.7.2012 w Gdańsku lub śledźcie regaty na www.nordcup.pl.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 October

Podniesienie bandery na "Opty"; jacht przeznaczony dla Leonida Teligi.
sobota, 1 października 1966
W Auckland urodził się sir Peter Blake.
środa, 1 października 1947
Na "Prinzess Eitel Friedrich" opuszczono banderę niemiecką.
środa, 1 października 1919
Na Tamizie odbyły się pierwsze regaty żeglarskie pomiędzy "Katarzyną" Karola II i "Anną" księcia Yorku.
sobota, 1 października 1661