TYP: a1

Żeglarze 3 pokoleń ambasadorami Baltic Polonez Cup

środa, 14 maja 2014
Informacja prasowa
Baltic Polonez Cup RaceMiło nam poinformować, że głównym motywem przewodnim Baltic Polonez Cup 2014 będzie hasło: Baltic Polonez Cup Race - All Generation Sailors Race. Będzie to podkreślenie udziału w naszej imprezie wszystkich pokoleń żeglarzy morskich i oceanicznych.

Ambasadorami Baltic Polonez Cup i zarazem reprezentantami wszystkich pokoleń żeglarzy oceanicznych zostali:

Kpt. Krzysztof Baranowski – Jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, kapitan, autor książek, publicysta i propagator żeglarstwa. Jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską i pierwszym, który samotnie opłynął przylądek Horn, startował w regatach samotników OSTAR, twórca innowacyjnego programu „Szkoła pod Żaglami”. Nazwa głównej nagrody „Puchar Poloneza” i nazwa „Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza” wywodzą się z pomyślnie zakończonego rejsu dookoła świata K. Baranowskiego na jachcie Polonez.

Zbigniew Gutkowski - jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w oceanicznych regatach samotników dookoła świata - Vendée Globe. Ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji, ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Posiadacz bezwzględnego rekordu pokonania trasy Baltic Polonez Cup w grupach Single.

Szymon Kuczyński - z zamiłowania żeglarz i kolarz. Zaczynał żeglować na jez. Niesłysz w woj. Lubuskim. Przepłynął w obie strony Atlantyk w latach 2012-2013 na własnoręcznie wybudowanym 5 m jachcie "Lilla My" – w tym zwyciężył jako samotnik w pierwszych Regatach Setką przez Atlantyk, powrócił w załodze dwuosobowej do kraju. Na jachcie tym dwukrotnie startował w Baltic Polonez Cup i z sukcesem ukończył wyścigi jako najmniejsza jednostka w stawce. Przygotowuje się właśnie do rejsu Maxus Solo Around - samotnej wyprawy dookoła świata na jachcie Atlantic Puffin (6,36 m)


Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race to pełnomorska prestiżowa impreza żeglarska w rejonie Bałtyku skupiająca najlepszych żeglarzy z Polski i zagranicy. Jej historia rozpoczęła się w 1973 roku od prywatnego wyścigu dwóch utytułowanych żeglarzy K. Jaworskiego i J. Siudego, reaktywowana przez K. Krygiera w 2010 roku po 27 letniej przerwie. Pierwsza w rejonie Bałtyku korzysta z Satelitarnego Trackingu jachtów online pozwalającego obserwować pozycje jachtów w trakcie wyścigu. Nagrodą główną jest historyczny „Puchar Poloneza” nazwany tak dla upamiętnienia zakończenia rejsu dookoła świata przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego na jachcie Polonez. W roku 2014 kpt. Baranowski po 40 latach przerwy ponownie pojawi się na jachcie Polonez na starcie imprezy. Listy startowe do edycji 2014 zostały zamknięte w połowie marca, do tegorocznej imprezy zgłoszonych jest 85 jachtów i ponad 100 uczestników. Zbigniew Gutkowski na jachcie Energa jest posiadaczem bezwzględnego rekordu przepłynięcia trasy regat w grupach single handed z czasem: 14h:43m:00s. Listy startowe, harmonogram i szczegóły dostępne są na stronie regat: www.regaty-poloneza.pl, www.polonezcup.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601