TYP: a1

Gdynia zaprasza na Zlot Żaglowców

czwartek, 12 czerwca 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Operacja ŻagielWszystkich żeglarzy biorących udział w pierwszej Operacji Żagiel, która odbyła się w Gdyni w 1974 roku, zapraszamy do uczestnictwa zjeździe, który odbędzie się podczas tegorocznego Zlotu Żaglowców 15-18 sierpnia.

Zlot organizowany jest przez Miasto Gdynię w 40-lecie tamtego wydarzenia. Z tej okazji Pomorski Związek Żeglarski, który jest współorganizatorem wydarzenia, przygotowuje zjazd tych żeglarzy, którzy brali w nim wówczas udział. Będzie to też okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych spośród nich.

Szczegółowy harmonogram zjazdu podajemy poniżej. Wszystkich zainteresowanych udziałem w wydarzeniu zapraszamy do zgłaszania się do Zofii Majewskiej: zofia.majewska@pozz.org.pl, tel. 696-84-97-60. Na zgłoszenia czekamy do 11 lipca.

Zjazd uczestników pierwszej Operacji Żagiel w Gdyni
Termin: 15 sierpnia, godz. 10-18
Miejsce: siedziba Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni, Skwer Kościuszki, al. Jana Pawła II 11

PRZEBIEG:
 • Godz. 10 – rozpoczęcie zjazdu
 • Godz. 10.10 – sprawy organizacyjne
 • Godz. 10.20 - 11. 20 – prelekcja Małgorzaty Sokołowskiej o Operacji Żagiel 1974
 • Godz. 11. 20 - 11. 30 – przerwa kawowa
 • Godz. 11.30 - 13.30 – wspomnienia uczestników pierwszej Operacji Żagiel w Gdyni
 • Godz. 14 – udział w otwarciu Zlotu Żaglowców i odsłonięciu tablicy kpt. Kazimierza Jurkiewicza (co stanie się z inicjatywy)
 • Godz. 15 – obiad
 • Godz. 16 – uroczystość wręczenia wyróżnień zasłużonym dla pomorskiego żeglarstwa
 • Godz. 18 – zakończenie zjazdu
Zorganizowanie zjazdu to nie jedyne wydarzenie, które w ramach Zlotu Żaglowców przygotowuje Pomorski Związek Żeglarski. I tak:
 1. 16 sierpnia o godz. 18.30 w siedzibie PoZŻ odbędzie się, otwarty dla wszystkich, pokaz filmu „Kapitan”, który opowiada o kpt. Kazimierzu Jurkiewiczu. Weźmie w nim udział jego córka Małgorzata Jurkiewicz-Łobodzińska.
 2. PoZŻ współorganizuje, w dniach 14-17 sierpnia, regaty o Puchar Dwóch Rektorów: Akademii Morskiej w Gdyni i Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Kaliningradzie na trasie z Bałtijska do Gdyni i po Zatoce Gdańskiej.
 3. Przez cały czas Zlotu w siedzibie PoZŻ oglądać będzie można niezwykła wystawę czeskiego artysty Ladislava Vlna o słynnych polskich żeglarzach. Będą to portrety wypalane w… metalu.
 4. Na stronie internetowej prowadzonego przez PoZŻ Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego (www.muzeum.pozz.org.pl), gromadzone są materiały historyczne związane z Operacją Żagiel 74 w Gdyni – dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki. To największy zbiór tego rodzaju w Polsce.
Warto także podkreślić, że do tegorocznego Zlotu Żaglowców, w porozumieniu z PoZŻ, przygotowuje się również Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni nosząca imię kpt. Kazimierza Jurkiewicza. Placówka zaplanowała szereg działań edukacyjnych i wychowawczych w tym konkursów o tematyce morskiej, które zrealizowała w trakcie mijającego roku szkolnego. Dzieci z tej szkoły wezmą też udział w odsłonięciu tablicy poświęconej kpt. Jurkiewiczowi 15 sierpnia.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942