TYP: a1

Program Edukacji Morskiej zakończył sezon na wodzie

piątek, 11 października 2013
Informacja prasowa
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku zakończył sezon na wodzie. 7 października na wody Zatoki Gdańskiej wypłynęła ostatnia w tym roku grupa gimnazjalistów. Z tej okazji, w weekend na jachtach Programu odbyły się dwa rejsy specjalne.

Sezon Żeglarski na Zatoce Gdańskiej tradycyjnie już zamyka Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej. Zmagania doświadczonych żeglarzy z wody obserwowali uczestnicy Klubu Edukacji Morskiej oraz rodziny ze Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Rodzinny rejs okazał się znakomitym pomysłem. Jak podkreślają sternicy Programu: Żeglarstwo to sport, dla ludzi w każdym wieku, liczy się współpraca załogantów i skuteczna komunikacja. A nic tak nie sprzyja dobrym relacjom między rodzicami i dziećmi, jak wspólna pasja!

Trudne warunki na wodzie, stanowiły nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych żeglarzy, więc wyścigi były wyjątkowo emocjonujące. Połączenie nauki żeglowania z oglądaniem zmagań doświadczonych zawodników, było dla uczestników rejsu podwójną atrakcją. Regatowe emocje udzieliły się wszystkim!

W niedzielę, 6 października na jachtach Programu zagościli Młodzi Aktywni Gdańszczanie. Trasa krajoznawczego rejsu wiodła wokół wyspy Stogi. Jachty wypłynęły na wody Zatoki Gdańskiej, Wisły Śmiałej i Wisły Martwej. Załoganci mieli okazję podziwiać swoje miasto z nowej perspektywy oraz nauczyć się podstaw sztuki żeglarskiej. Głównym celem realizowanego przez Fundację Navigare projektu „Młodzi Aktywni Gdańszczanie” jest aktywizacja wybranych dzielnic Gdańska - w szczególności środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Promujemy alternatywne formy spędzania wolnego czasu, takie jak sport czy wolontariat, wśród dzieci i młodzieży. Dlatego z radością przyjęliśmy zaproszenie Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Połączenie aktywności fizycznej z edukacją, świetnie wpisuje się w cele realizowanych przez fundację projektów – mówi Piotr Kukowski, prezes Fundacji Navigare.

Rejsy specjalne zrealizowane zostały dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku: Ferrero Polska, producenta Kinder Mlecznej Kanapki i Grupy LOTOS S.A. Tym samym Program pożegnał się z sezonem żeglarskim 2013. W ostatni rejs w tym roku, jachty wypłynęły 7 października. Od 2009 roku gdańscy gimnazjaliści przepłynęli prawie 28 000 mil morskich!

We wrześniu tego roku młodzi ludzie, którzy brali udział w pierwszej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, rozpoczęli naukę w szkołach średnich. Co oznacza, że już wkrótce każdy Gdańszczanin wchodzący w dorosłość będzie miał za sobą rejs po wodach Zatoki Gdańskiej – podsumowuje Mateusz Kusznierewicz, Prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej, pomysłodawca Programu.

Sezon żeglarski dobiegł końca, ale Program Edukacji Morskiej w Gdańsku nie zwija żagli. Wraz z nadejściem jesieni rozpoczął się ekologiczny konkurs plastyczny „Woda żyje wśród nas!”, adresowany do uczniów gdańskich szkół. Głównym jego celem jest zwiększenie świadomości na temat obiegu wody w przyrodzie i w mieście. Natomiast zimą, w wybranych gdańskich szkołach odbędą się teoretyczne zajęcia żeglarskie i ekologiczne.

Szczegóły na stronach:
www.programedukacjimorskiej.pl, www.blizejzrodel.pl, www.facebook.com/blizejzrodel

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku


Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2013 objęła Minister Edukacji Narodowej RP Krystyna Szumilas. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.

Patronem medialnym konkursu „Woda żyje wśród nas” jest UlicaEkologiczna.pl

Zachęcamy do odwiedzania:
www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl
www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej, www.youtube.com/user/PEMGdansk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 August

Call of the Ocean rozpoczęty
sobota, 19 sierpnia 2017
Rozpoczęcie drugiego rejsu Henryka Jaskuły na "Darze Przemyśla"
niedziela, 19 sierpnia 1984
Na jachcie "Pacific" wyruszył z San Francisco Bernard Gilboy z zamiarem dotarcia samotnie do Australii; wycieńczonego żeglarza zdjęto z pokładu jachtu niedaleko australijskiej wyspy Bird, po przebyciu 6500 mil i po 164 dniach rejsu
sobota, 19 sierpnia 1882