TYP: a1

Program Edukacji Morskiej zagościł w Wielkopolsce

środa, 16 października 2013
Informacja prasowa
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku
14 października w Dzień Edukacji Narodowej w Gimnazjum nr 2, w gminie Złotów zrealizowany został piknik żeglarski z udziałem Mateusza Kusznierewicza. Była to nagroda dla szkoły, w której uczyli się laureaci ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Nie lej wody!”.

Pod koniec czerwca uczniowie gimnazjum im. Jana Pawła II w Świętej: Jakub Mróz, Dominik Cierniak, Robert Konitzer, wraz z pozostałymi finalistami konkursu, wypłynęli w rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Ich film, zatytułowany Apokalipsa, w którym o niebezpiecznych skutkach marnowania wody, opowiadają ludziki Lego, został zgodnie uznany przez jurorów najlepszym filmem zgłoszonym do konkursu „Nie lej wody!”.

Z okazji Dnia Nauczyciela, Program Edukacji Morskiej w Gdańsku zagościł w województwie wielkopolskim. Szkołę, w której uczyli się laureaci konkursu odwiedził Mateusz Kusznierewicz. Mistrz olimpijski wprowadził młodzież w świat żeglarstwa oraz zaprosił wszystkich przybyłych gości na piknik edukacyjny.

Uczestnicy mieli okazję wsiąść do łódki typu Optimist, poznać zasady pierwszej pomocy, nauczyć się wiązania węzłów i obejrzeć film dokumentalny, w którym przedstawione zostały losy żaglowca Generał Zaruski. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko ekologiczne, gdzie za pomocą opracowanego przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o. o. urządzenia, uczniowie samodzielnie mogli sprawdzić właściwości wody. A iście sportowych emocji dostarczył turniej przeciągania liny.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w zrealizowanym przez Program Edukacji Morskiej w Gdańsku pikniku, a spotkanie z mistrzem olimpijskim było dla nas bardzo dużym wyróżnieniem – mówił Mariusz Filipkowski, dyrektor gimnazjum nr 2, im. Jana Pawła II w Świętej. Jesteśmy dumni z naszych absolwentów, którzy nakręcili tak interesujący film, i dzięki którym mieliśmy w Świętej prawdziwie żeglarskie wydarzenie. Piknik był przygotowany i przeprowadzony bardzo profesjonalnie.

Takie spotkania z młodzieżą, które pozwalają nam poszerzać zasięg edukacji morskiej, są dla mnie szczególnie ważne. Sam jestem najlepszym przykładem na to, że przygodę z żeglarstwem można zacząć niezależnie od miejsca zamieszkania. Realizacja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego, nie byłaby możliwa bez zaangażowania sponsorów Programu: Ferrero Polska, producenta Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupy LOTOS S.A – dodał Mateusz Kusznierewicz, pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Kolejna edycja konkursu adresowanego do uczniów z całej Polski, ogłoszona zostanie wiosną przyszłego roku, a już teraz o atrakcyjne nagrody powalczyć może młodzież z gdańskich szkół. Do 12 listopada trwają zgłoszenia do ekologicznego konkursu „Woda żyje wśród nas!”, organizowanego przez Fundację Navigare i Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o. o., pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

Na zwycięzców konkursu czekają tablety, a najciekawsze prace stworzą galerię w Parku Reagana, dzięki czemu uczniowie przyczynią się do edukacji społeczności lokalnej.

Po więcej szczegółów dotyczących konkursu „Woda żyje wśród nas” zapraszamy na:
www.programedukacjimorskiej.pl, www.blizejzrodel.pl, www.facebook.com/blizejzrodel
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959