TYP: a1

Mistrzowskie Regaty Baltic Polonez Cup Race 2016

poniedziałek, 2 maja 2016
Informacja prasowa
1 czerwca rozpoczną się zgłoszenia do I Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC - Baltic Polonez Cup Race 2016. Tegoroczne regaty organizowane będą przez Fundację Żeglarską Sailportal.pl, we współpracy z Komisją Żeglarstwa Morskiego PZŻ, przeprowadzone będą zgodnie z przepisami ISAF (ORC), Greenbook ORC - a żeglarze samotnicy i załogi dwuosobowe zostaną sprawdzeni na trzech różnych dystansach.


- Od dawna myślałem o tym, by regaty „Poloneza" stały się imprezą o randze Mistrzostw Polski - mówi Krzysztof Krygier, dyrektor imprezy. Dotąd wyścig był „amatorską imprezą żeglarską", dzisiaj realizujemy kolejne nasze cele którymi są organizacja profesjonalnych zawodów sportowych w grupie ORC, które wyłonią Mistrzów Polski w tej klasie, zachowanie grup towarzyszących o charakterze towarzyskim i amatorskim (grupy KWR, Open, Class) oraz wprowadzenie kilku różnych dystansów pozwalające wyłonić najlepszych z najlepszych - potrafiących skutecznie rywalizować w każdych warunkach i na każdej trasie, nie tylko na trasie długodystansowej (jak dotychczas.)

Tym samym „Polonez" staje się najtrudniejszą i najbardziej wszechstronną sportową imprezą dla żeglarzy samotników i załóg dwuosobowych w rejonie Bałtyku i w Polsce.
Wyścigi o tytuł Mistrzów Polski Samotników i Załóg Dwuosobowych rozgrywane będą według Międzynarodowej formuły ORC (Int i Club) i przepisów ISAF, pozostałe dotychczasowe grupy (KWR, Open I, Open II i Class) będą grupami towarzyszącymi.
Tegoroczny „Polonez" będzie wyjątkowym i szczególnym sprawdzeniem i przetestowaniem umiejętności żeglarzy. Planowane jest rozegranie aż 5 wyścigów na różnych dystansach, w tym:
- 13 sierpnia regaty na wewnętrznych wodach morskich na Odrze w Szczecinie (Pyromagic Szczecin 2016).
Wyścigi odbędą się w sercu Szczecina i będą komentowane na żywo dla kibiców podczas wydarzeń towarzyszących odbywającego się w tym czasie Festiwalowi Pyromagic w Szczecinie. Krótkie wyścigi będą szczególnie trudnym wyzwaniem dla grup żeglarzy samotników - o wynikach na tej trasie zadecydują: perfekcyjny start, szybkość działania i opanowanie jachtu na niewielkim akwenie, oraz taktyka i technika żeglugi w trudnych warunkach na Odrze (zmienne wiatry i prąd).
Obecność żeglarzy w Szczecinie będzie ponownie powrotem do tradycji startu honorowego „Poloneza", będzie również doskonałą okazją dla załóg, by odwiedzić nową North East Marinę, będzie można uczestniczyć w prestiżowym festiwalu sztucznych ogni Pyromagic 2016.
W CKE Stara Rzeźnia na Szczecińskiej Łasztowni zaplanowano szereg imprez towarzyszących i spotkań ze znanymi żeglarzami.

- 15 sierpnia w Świnoujściu rozegrane zostaną kolejne dwa średnie wyścigi - typu Up & Down (Świnoujście Cup 2016). Będzie to również bardzo trudne zadanie szczególnie dla żeglarzy samotników: tego typu trasy wymagają szybkości, sprawności i idealnej techniki żeglowania. Wyniki pozwolą na ocenę ogólnych umiejętności żeglarskich i regatowych żeglarzy na średniej trasie.

- 16 sierpnia startuje tradycyjny długodystansowy wyścig „O Puchar Poloneza" rozgrywany na historycznej trasie Świnoujście - Christiansø - Świnoujście (ok. 200 Mm). Wyścig ten pozwoli ocenić przede wszystkim wytrzymałość skipperów, umiejętność rozłożenia sił w czasie, taktykę żeglowania, oraz wytrzymałość jachtów. Warto tu dodać że tradycyjną trasę można pokonać na 4 sposoby, każda trasa jest inna i ma inną długość.

Wstępny harmonogram imprezy tutaj

Historyczny Puchar „Poloneza" pozostaje nagrodą główną dla żeglarza samotnika, który wygra wyścig długi w grupie ORC.

Historia regat rozpoczęła się w 1973 roku od wyścigu Kuby Jaworskiego i Jerzego Siudego rywalizujących na jachtach typu Taurus. Nazwa imprezy i głównej nagrody (puchar „Poloneza") powstała dla upamiętnienia rejsu Krzysztofa Baranowskiego. W 2010 roku wyścig reaktywowano po 27 latach przerwy.

Tagi: regaty, Polonez Cup, samotnicy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521