Mistrzostwa Polski Katamaranów oraz regaty Sopot Finn Cup

poniedziałek, 10 sierpnia 2015
Informacja prasowa | Uczniowski Klub Sportowy NAVIGO
W dniach 7-9 sierpnia 2015 odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Polski Katamaranów oraz regaty Sopot Finn Cup. Startowało prawie 40 katamaranów z całej Polski, Danii i Hiszpanii. W klasie Finn wzięło udział 25 zawodników.

Sopot Finn Cup

Trzy wyścigi rozegrano przy słabym i kręcącym wietrze, a w trakcie pozostałych dochodził on nawet do 3B.

W klasie Finn zwyciężył Jeremi Zimny przed Piotrem Mazurem, przy remisie punktowym. Trzecie miejsce zajął Marek Jarocki.

W katamaranach w klasie Open i A-class rozdano medale Mistrzostw Polski. W klasie Open zwyciężyli Michał Surowiec i Karol Dołęga na katamaranie F-18, drugie miejsce zdobyli Jakub Sobala i Michał Kraskowski na F-20, a trzecie miejsce Seweryn Krajewski i Beata Krajewska na K20. W klasyfikacji Juniorów zwyciężyli Mateusz Gołaszewski i Karol Roman na F-18, drugie miejsce zdobyły Aleksandra Sroczyńska i Anna Świtajska na HC16, a trzecie Aleksandra Jędryczka i Tymon Pietrzak na TOPCAT K1 spi. W klasie Hobie Cat 16 wygrała załoga Aleksandra Sroczyńska i Anna Świtajska, drugie miejsce zajęli Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira, a trzecie Bartek Walencik i Wojciech Kaczmarek.

W A-class, w której startowali zawodnicy z europejskiej czołówki, wyścigi były pasjonujące. Wiele konstrukcji ma możliwość „latania” na foilach i sterach, co jest bardzo ekscytujące dla zawodników i dla widzów. Łódka, unosząc się cała w powietrzu, osiąga bardzo duże prędkości. Jednak gdy nie ma wiatru o wystarczającej sile do latania, jednostki te są trochę wolniejsze. Jakub Surowiec, zwycięzca w klasyfikacji generalnej i juniorów, w każdych warunkach radził sobie bardzo dobrze. Wygrał dwa wyścigi tak, jak zajmujący drugie miejsce Jacek Noetzel. Przy remisie punktowym zwyciężył Jakub Surowiec.

Trzecie miejsce generalnie i drugie w klasyfikacji juniorów zajął Marcin Badzio, zwycięzca jednego wyścigu. Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej i trzecie miejsce w klasyfikacji juniorów wywalczył Marcin Kamiński, który bardzo dobrze zaprezentował się ostatniego dnia regat. W klasyfikacji master pierwsze miejsce zajął Jacek Noetzel, drugie – Marek Żebrowski, a trzecie Rafał Czepułkowski. W kategorii grand master zwyciężył Micky Todd z Hiszpanii, drugie miejsce zajął Frank Lavrsen z Danii, a trzecie Jarosław Bętkowski. W klasyfikacji Classic zwyciężył Andrzej Opoka.

Sędzią Głównym regat był Bartosz Gruszka, a organizatorem Klub Żeglarski UKS NAVIGO. Regaty odbyły się pod patronatem Miasta Sopotu i pod auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego.

Następne regaty dla A-class odbędą się w dniach 21-23 sierpnia br. Sopot A-class Cup będzie ostatnim sprawdzianem dla naszych zawodników przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się na początku września we Włoszech.

Pełne wyniki zobaczyć można na stronie internetowej.