TYP: a1

Miliony turystów i tysiące jednostek - rusza Sail Amsterdam

poniedziałek, 17 sierpnia 2015
z mediów | JM
Około 15 milionów zwiedzających spodziewają się władze Amsterdamu podczas dziewiątej edycji największej w Europie otwartej imprezy żeglarskiej - Sail Amsterdam.Tegoroczna edycja Sail Amsterdam rozpocznie się 19 sierpnia. W wydarzeniu ma wziąć udział ponad pięć tysięcy jednostek, w tym setki żaglowców. W tym roku pojawią się unikatowe repliki historycznych statków, takich jak hiszpańska "Victoria", którą w XVI wieku Ferdynand Magellan opłynął świat, czy "La Grace" - jednostka najsłynniejszego czeskiego żeglarza i pirata z XVIII wieku. Żaglowce mają wpłynąć na położone w Amsterdamie jezioro IJ, gdzie zostaną powitane przez turystów. Oprócz parady statków podczas imprezy nie zabraknie też koncertów, konkursów i pokazów holenderskiej marynarki wojennej. Udział we wszystkich atrakcjach jest darmowy - bilet jest konieczny jedynie jeśli chcemy obserwować imprezę z pokładu turystycznego statku.

Pierwsza impreza z cyklu Sail Amsterdam została zorganizowana w 1975 roku, z okazji 700. rocznicy powstania miasta. Od tego czasu, wydarzenie organizowane jest regularnie co pięć lat. Ogromna ilość uczestniczących jednostek i otwarty charakter imprezy są jej niewątpliwymi zaletami, które co roku przyciągają do holenderskiego miasta miliony turystów.
Tagi: Amsterdam, Sail Amsterdam, impreza, rekord, IJ, Victoria, Magellan, La Grace, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786