TYP: a1

Miliony turystów i tysiące jednostek - rusza Sail Amsterdam

poniedziałek, 17 sierpnia 2015
z mediów | JM
Około 15 milionów zwiedzających spodziewają się władze Amsterdamu podczas dziewiątej edycji największej w Europie otwartej imprezy żeglarskiej - Sail Amsterdam.Tegoroczna edycja Sail Amsterdam rozpocznie się 19 sierpnia. W wydarzeniu ma wziąć udział ponad pięć tysięcy jednostek, w tym setki żaglowców. W tym roku pojawią się unikatowe repliki historycznych statków, takich jak hiszpańska "Victoria", którą w XVI wieku Ferdynand Magellan opłynął świat, czy "La Grace" - jednostka najsłynniejszego czeskiego żeglarza i pirata z XVIII wieku. Żaglowce mają wpłynąć na położone w Amsterdamie jezioro IJ, gdzie zostaną powitane przez turystów. Oprócz parady statków podczas imprezy nie zabraknie też koncertów, konkursów i pokazów holenderskiej marynarki wojennej. Udział we wszystkich atrakcjach jest darmowy - bilet jest konieczny jedynie jeśli chcemy obserwować imprezę z pokładu turystycznego statku.

Pierwsza impreza z cyklu Sail Amsterdam została zorganizowana w 1975 roku, z okazji 700. rocznicy powstania miasta. Od tego czasu, wydarzenie organizowane jest regularnie co pięć lat. Ogromna ilość uczestniczących jednostek i otwarty charakter imprezy są jej niewątpliwymi zaletami, które co roku przyciągają do holenderskiego miasta miliony turystów.
Tagi: Amsterdam, Sail Amsterdam, impreza, rekord, IJ, Victoria, Magellan, La Grace, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871