TYP: a1

Energa Night Race zainaugurował 49er Grand Prix Gdynia 2015

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
Informacja prasowa 49er Grand Prix Gdynia
Piątkowy wieczór na gdyńskiej plaży, wypełniony został spektakularnym wydarzeniem żeglarskim. Energa Night Race po raz trzeci przyciągnął tłumy kibiców, którzy podziwiać mogli najlepszych polskich zawodników klasy 49er w wyjątkowym wyścigu nocnym. Rywalizację zwyciężyli brązowi medaliści mistrzostw Europy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy również nie dali szans swoim rywalom w pierwszym dniu oficjalnej rywalizacji.Oficjalne otwarcie imprezy obyło się o godzinie 20:00, a uczestników i gości powitał Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. Przygotowania zawodników do wyścigu nocnego poprzedziła ich prezentacja w miasteczku regatowym. Chwilę po godzinie 21:30 sędzia główny regat podał sygnał startu. Sternicy jachtów, które czekały już na wodzie wzdłuż plaży, sprintem pokonali dystans pomiędzy bramą startową, a swoimi łodziami, aby jak najszybciej wskoczyć na nie i ruszyć na trasę wyścigu. Najlepiej z tym manewrem poradzili sobie najbardziej doświadczeni Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy w tych regatach żeglują na jachcie Energa. Na pierwszym okrążeniu po piętach deptali im Dominik Buksak z Grzegorzem Goździkiem na Lotto. Przez moment wydawało się, że są nawet wstanie wyprzedzić olimpijczyków z Londynu, jednak błąd popełniony na przedostatniej boi zwrotnej sprawił, że zamiast powalczyć o zwycięstwo spadli, aż na czwarte miejsce. Na drugim miejscu rywalizację ukończył jacht CH Klif z Przemysławem Filipowiczem i Cezariuszem Piórczykiem na pokładzie, a trzecie Miasto Gdynia prowadzony przez Piotra Szlachcica i Łukasza Włocha. Na finiszu wszyscy zawodnicy otrzymali ogromne brawa o zgromadzonej wzdłuż plaży publiczności, a zwycięzcy fetowali swój sukces z szampanem w ręku.W sobotę rano rozpoczęła się natomiast rywalizacja na poważnie. Sześć wyścigów na trasie usytuowanej bardzo blisko brzegu, przyciągnęło uwagę licznych plażowiczów. Od samego początku prym wiedli, bez zaskoczenia, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy dopiero w piątym biegu znaleźli pogromców. Sportową złość po przegranym wyścigu nocnym pokazali Dominik Buksak i Grzegorz Goździk, którzy niemal w każdym wyścigu walczyli jak równy z równym z brązowymi medalistami mistrzostw Europy, aby w końcu w wyścigu numer pięć przeciąć linię mety na pierwszym miejscu. Na trzecim miejscu najczęściej meldowała się załoga Piotra Szlachcica i Łukasza Włocha, a na czwartym Przemka Filipowicza i Cezariusza Piórczyka.„Jesteśmy młodą załogą, zdecydowanie mniej doświadczoną od Łukasza i Pawła, dlatego każdy wygrany z nimi wyścig to dla nas ogromna satysfakcja. Jutro postaramy się jeszcze bardziej napsuć im krwi i powalczyć o kolejne zwycięstwa” – powiedział Dominik Buksak, sternik jachtu Lotto.

„Lubimy żeglować w Gdyni przy tak duże publice, dlatego nie odpuszczamy żadnego wyścigu. Tym bardziej cieszy nas fakt, że nasi młodsi koledzy tak bardzo nas naciskają. W ostatnich dwóch wyścigach musieliśmy uznać ich wyższość i dlatego jutro trzeba będzie się jeszcze mocno postarać, aby zwyciężyć całe zawody.” – dodał Paweł Kołodziński.Wyniki Energa Night Race:

1. Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński – Energa
2. Przemysław Filipowicz / Cezariusz Piórczyk – CH Klif
3. Piotr Szlachcic / Łukasz Włoch – Miasto Gdynia
4. Dominik Buksak / Grzegorz Goździk – Lotto

Wyniki 49er Grand Prix Gdynia po pierwszym dniu:

1. Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński – Energa – 6pkt.
2. Dominik Buksak / Grzegorz Goździk – Lotto – 9pkt.
3. Piotr Szlachcic / Łukasz Włoch – Miasto Gdynia – 15pkt.
4. Przemysław Filipowicz / Cezariusz Piórczyk – CH Klif – 16pkt.

Na kibiców czeka wiele atrakcji. Poza komentarzem na żywo wyścigów latających łodzi, można skorzystać z plażowych atrakcji przygotowanych przez Jump City oraz Pure Jatomi CH Klif.

Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.
Sponsorami regat są: ENERGA SA, LOTTO, CH KLIF GDYNIA
Partnerami regat są: Delphia Yachts Kot, Nautica Watches, Garmin, Coca-Cola, Jump City, Pure Jatomi CH Klif, Pomorski Związek Żeglarski.
Patronat medialny: Magazyn Żagle, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trojmiasto.pl, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001