TYP: a1

Regaty Transgascogne: Start drugiego etapu

poniedziałek, 3 sierpnia 2015
Informacja prasowa | Milka Jung
1 sierpnia o godzinie 18, z hiszpańskiego portu Luanco wystartował drugi etap regat jachtów klasy Mini przez Zatokę Biskajską – Transgascogne 650. Radek Kowalczyk zdążył z naprawianiem uszkodzonego w pierwszym etapie regat bomu spinakera i ma nadzieję na lepszy wynik w tym etapie. Jednak głównym jego celem jest uzyskanie kwalifikacji do najważniejszych regat sezonu, Mini Transat.


fot. Christophe Breschi

„Mam nadzieję, że ta naprawa wytrzyma rejs powrotny” – mówi Kowalczyk. „Tym razem nie cała trasa będzie na spinakerze, więc powinno się udać” – dodaje. „W tym momencie najważniejsze dla mnie jest zakwalifikowanie się do Mini Transat, chociaż nie ukrywam, że bardzo bym się cieszył, gdyby udało mi się przesunąć o kilka miejsc w górę w klasyfikacji”.

Prognoza pogody zapowiada powrót bez większych komplikacji. Żeglarze znów będą płynąć prawie po linii prostej przez Biskaje. Początkowo kursem ostrym pod wiatr, później półwiatrowym, następnie pełnym – z wiatrem i na spinakerach, tak długo, jak się da, dopóki wiatr nie zmieni kierunku.
Wiatr, początkowo szkwalisty, o prędkości ok. 20 węzłów, będzie stopniowo słabł i zmieniał kierunek, od wschodniego do północno-zachodniego. Potem zbliża się front atmosferyczny i związane z nim burze, ale zawodnicy powinni zdążyć dopłynąć do mety przed złą pogodą.

Liderom pokonanie trasy powinno zająć niewiele ponad 24 godziny, tak więc pierwsze jachty znajdą się na mecie najprawdopodobniej w niedzielę wieczorem i w nocy.

„Tym razem trzeba będzie bardziej uważać za sterem” – komentował Radek prognozę pogody przed startem. „Zapowiadany wiatr ma być dość porywisty, co oznacza konieczność reagowania na szkwały o prędkości dużo większej od przeciętnej, a więc więcej pracy dla sternika. Około 20 godzin po starcie prędkość wiatr spadnie z prawie 20 węzłów do około 5, kierunek zmieni się prawie o 180 stopni, wtedy wszyscy zwolnią i postawią spinakery, więc tym razem będziemy mieli szansę płynąć właściwie każdym możliwym kursem. Dla mnie to bardzo dobrze, bo będę mógł porównywać osiągi w różnych warunkach, co w przypadku nowego jachtu jest zawsze bardzo cenną wiedzą. Wciąż się go uczę, chociaż znamy się coraz lepiej” – dodawał żeglarz.
Tagi: Transgascone, Radek Kowalczyk, regaty, Mini Transat
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877