TYP: a1

Polacy zajmują ósme miejsce w World Match Racing Tour i zdobywają Puchar Jordy Walker Trophy

poniedziałek, 27 października 2014
Informacja prasowa
Polska załoga Henri Lloyd Racing z Rainmaker Yacht Club po pierwszym w historii polskiego żeglarstwa po Karolu Jabłońskim awansie do ćwierćfinałów w zawodach tej rangi zajęła ostatecznie ósme miejsce, po zaciętym pojedynku z załogami z Szwecji i Finlandii.

Jordy Walker Trophy

Dodatkowo polska załoga zdobyła równie ważne trofeum co Gold Cup – Jordy Walker Trophy, dla najbardziej spektakularnego osiągnięcia w czasie regat! Przypomnijmy – Polacy awansowali do fazy pucharowej najbardziej prestiżowych regat na świecie – World Match Racing Tour – co ważne, dokonali tego jako druga załoga w historii polskiego żeglarstwa, wcześniej udało się to jedynie Karolowi Jabłońskiemu.

Ostatecznie Złoty Puchar Króla Edwarda VII zdobyła załoga Johnie Bertsonna, która rzutem na taśmę wygrała ćwierćfinał tylko jednym wyścigiem z dzisiejszym przeciwnikiem Polaków – Bjornem Hansenem.

Co ciekawe, faworyci regat i przeciwnicy w walce o tegoroczny tytuł Mistrza Świata – Taylor Canfield (USVI) oraz Ian Williams (GBR) – spotkali się w małym finale, który wygrał Taylor Canfield (USVI).

W tegorocznej edycji regat, po raz piąty z rzędu w 107-letniej historii regat, startuje załoga z Polski - Henri Lloyd Racing z Rainmaker Yacht Club. Załoga składa się z utytułowanych żeglarzy: Marek Stańczyk (do niedawna najwyżej sklasyfikowany polski sternik w światowym rankingu, były Mistrz Polski), Jakub Pawluk (wielokrotny Mistrz Polski, medalista Mistrzostw Świata), Łukasz Kacprowski (były Mistrz Polski, zawodnik Pucharu Świata), Łukasz Stefaniuk (aktualny Mistrz Polski adwokatów, zawodnik Pucharu Świata).

Zwycięzcami Gold Cup do tej pory były ikony światowego żeglarstwa – min. Chris Dickson (NZL), Russell Coutts (NZL), Peter Gilmour (AUS), czy chyba najbardziej utytułowany obecnie żeglarz - Sir Ben Ainslie (GBR).

Wyniki oficjalne:

Overall results of Stage 6 Argo group Gold Cup, Alpari World Match Racing Tour
 1. Johnie Berntsson (SWE) Stena Sailing Team
 2. Eric Monnin (SUI) Swiss Match Race Team
 3. Taylor Canfield (ISV) US One
 4. Ian Williams (GBR) GAC Pindar
 5. Bjorn Hansen (SWE) Hansen Sailing Team
 6. Pierre-Antoine Morvan (FRA) Vannes Agglo Sailing Team
 7. Staffan Linberg (FIN) Alandia Sailing
 8. Marek Stanczyk (POL) Henri Lloyd Rainmaker Racing
 9. Francesco Bruni (ITA) Luna Rossa
 10. Keith Swinton (AUS) Team Alpari FX
 11. Mathieu Richard (FRA) LunaJets
 12. David Gilmour (AUS) Team Gilmour
 13. Nathan Outteridge (SWE) Artemis Racing
 14. Chris Poole (USA) Riptide Racing
 15. Phil Robertson (NZL) WAKA Racing
 16. Arthur Herreman (FRA) Match The World
 17. Dirk-Jan Korpershoek (NED) Korpershoek Racing
 18. Somers Kempe (BER) Raymarine/Ocean Electronics
 19. Lance Fraser (BER) Digicel Bermuda
 20. David Storrs (USA) Pequot Racing Team

Więcej szczegółów na:

http://pawlukracing.com/
http://www.wmrt.com/component/wmrt/event_results/97.html
http://bermudagoldcup.com/skippers

Transmisja LIVE z wody będzie dostępna w kilku telewizjach na całym świecie na stronie www.wmrt.com oraz re-transmisja na kanale Sport Klub.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933