TYP: a1

Pojedynek z czterokrotnym Mistrzem Świata - Bermuda Gold Cup

niedziela, 26 października 2014
Informacja prasowa
Polska załoga Henri Lloyd Racing z Rainmaker Yacht Club po spektakularnym awansie – pierwszym po Karolu Jabłońskim w zawodach tej rangi, w dniu dzisiejszym stoczyła zacięty pojedynek z czterokrotnym Mistrzem Świata – Ianem Williamsem (Wielka Brytania).

Stańczyk

Co ciekawe skipper Ian Willams nie przegrał w tych regatach żadnego wyścigu. Fortuna mogła się odwrócić w potyczce z Polakami, gdyż kolejne wyścigi na mecie rozgrywały się o pół długości łodzi. Co prawda, polska załoga przegrywała starty, jedna zdecydowanie lepsze i szybsze prowadzenie jachtu na trasie, przede wszystkim na kursie spinakerowym, procentowało. Co zresztą doskonale podsumowali ogranizatorzy: „Ian Williams and his GAC Pindar crew also went through the Quarter Finals (…) against Poland’s plucky Marek Stanczyk and his Henri Lloyd Rainmaker Racing team. For Williams the racing was much closer. In both his matches today Stanczyk was over early and had to restart immediately putting him on the back foot. However on both occasions he managed to fight back into contention."

Przypomnijmy – Polacy awansowali do fazy pucharowej najbardziej prestiżowych regat na świecie – World Match Racing Tour – co ważne, dokonali tego jako druga załoga w historii polskiego żeglarstwa, wcześniej udało się to jedynie Karolowi Jabłońskiemu.

Jutro polską drużynę czekają mecze o miejsca 5-8. W serii play-off załoga zmierzy się z utytułowanym sternikiem Bjornem Hansenem. W tych zawodach nie ma słabych drużyn! Start został zapowiedziany został na 7:30 rano. Tak więc trzymamy kciuki!

W tegorocznej edycji regat, po raz piąty z rzędu w 107-letniej historii regat, startuje załoga z Polski - Henri Lloyd Racing z Rainmaker Yacht Club. Załoga składa się z utytułowanych żeglarzy: Marek Stańczyk (do niedawna najwyżej sklasyfikowany polski sternik w światowym rankingu, były Mistrz Polski), Jakub Pawluk (wielokrotny Mistrz Polski, medalista Mistrzostw Świata), Łukasz Kacprowski (były Mistrz Polski, zawodnik Pucharu Świata), Łukasz Stefaniuk (aktualny Mistrz Polski adwokatów, zawodnik Pucharu Świata).

Zwycięzcami Gold Cup do tej pory były ikony światowego żeglarstwa – min. Chris Dickson (NZL), Russell Coutts (NZL), Peter Gilmour (AUS), czy chyba najbardziej utytułowany obecnie żeglarz - Sir Ben Ainslie (GBR).

Wyniki z czwartego dnia (Grupa 2):

Stage 6 Argo Group Gold Cup, Alpari World Match Racing Tour:
Semi Finals
Taylor Canfield (ISV) US One vs Johnie Berntsson (SWE) Stena Sailing Team
Ian Williams (GBR) GAC Pindar vs Eric Monnin (SUI) Swiss Match Race Team

5th-8th Place Play-off
Marek Stanczyk (POL) Henri Lloyd Rainmaker Racing vs Bjorn Hansen (SWE) Hansen Sailing Team
Pierre-Antoine Morvan (FRA) Vannes Agglo Sailing Team vs Staffan Linberg (FIN) Alandia Sailing

Więcej szczegółów na:

http://pawlukracing.com/
http://www.wmrt.com/component/wmrt/event_results/97.html
http://www.wmrt.com/mobile-news/headlines/12424-tour-card-holders-crash-out.html
http://bermudagoldcup.com/skippers

Transmisja LIVE z wody będzie dostępna w kilku telewizjach na całym świecie na stronie www.wmrt.com oraz re-transmisja na kanale Sport Klub.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959