TYP: a1

Film OPTIMISTA w "Kinie pod żaglami"

piątek, 29 listopada 2013
Informacja prasowa
Reżyser Kryspin Pluta podpisujący film
Reżyser Kryspin Pluta podpisujący film
Fot. Ewa Górska
28 listopada w ramach kolejnego spotkania „Kina pod żaglami” licznie zgromadzeni widzowie mogli obejrzeć film dokumentalny o małych żeglarzach „OPTIMISTA” w reżyserii Kryspina Pluty. Po projekcji filmu zaproszeni goście - scenarzysta i reżyser filmu Kryspin Pluta oraz producent Dariusz Dikti – opowiedzieli skąd się wziął pomysł filmu i jak przebiegała współpraca z dziećmi.

Pomysł filmu pojawił się, gdy Kryspin Pluta postanowił zamieszkać w Gdyni. I stwierdził, że będzie to dobry sposób na „wkupienie się” w łaski miasta. Zdecydował się na bliski mu temat żeglarski. Nie znając nikogo przyszedł do przypadkowo wybranego klubu żeglarskiego - OPTI CWM, w którym odbywały się wtedy regaty i zaczepił człowieka – trenera Krzysztofa Kociędę, który pomógł mu w realizacji pomysłu. Główny bohater filmu - 8 letni Mateusz, który rozpoczyna swoja przygodę z żeglarstwem, został wybrany z dwudziestki dzieci z klubu.

„Chciałem, aby dla bohatera mojego filmu spotkanie z łódką Optimist było absolutnie pierwszym kontaktem z żeglarstwem. I dobrze trafiłem. Obserwując jak mój bohater stawia pierwsze kroki w klubie żeglarskim, filmuję jego pierwsze wrażenia: ciekawość, radość, ale także lęk, strach oraz próbę walki ze swoimi słabościami. Jest to w sumie historia o odwadze, o szukaniu jej w sobie i o tym, jak dużo możemy zyskać, gdy ją znajdziemy.” - podsumował reżyser filmu Kryspin Pluta.

Na następną projekcję „Kina pod żaglami” zapraszamy 5 grudnia na film dokumentalny Bohdana Sienkiewicza i Michała Dąbrowskiego „Janka. Morska księżniczka”, opowiadający o zmarłej w 2009 roku w Londynie Jance Bielak - pierwszej damie polskiego żeglarstwa, która przez ostatnie 35 lat żyła i pracowała na rzecz morza – dla międzynarodowego wychowania młodzieży pod żaglami. Była honorowym ambasadorem polskich żeglarzy. Na spotkaniu obecny będzie reżyser filmu i jednocześnie twórca legendarnego programu Latający Holender – redaktor Bohdan Sienkiewicz. Zapraszamy!

Informacje na temat pokazów znajdują się na stronie: www.pozz.org.pl i na profilu projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/kino.pod.zaglami

„Kino pod żaglami” to cykl poświęcony filmom o tematyce żeglarskiej. Każdy pokaz połączony jest ze spotkaniem z twórcami poszczególnych filmów albo ich bohaterami. Cykl ten to nowy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizowany wspólnie z Andrzejem Minkiewiczem, organizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekcje „Kina pod żaglami” odbywają się w każdy czwartek o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11 (wejście od strony Skweru Kościuszki). Każde spotkanie połączone jest z losowaniem drobnych upominków dla widzów. Dla gości „Kina pod żaglami” na czas pokazów udostępniony jest parking POZŻ. Wstęp wolny.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 June

W Gdańsku inauguruje działalność Narodowe Centrum Żeglarstwa; inicjatorem budowy i jego dyrektorem jest Krzysztof Zawalski, pracownik gdańskiej AWFiS.
niedziela, 24 czerwca 2007
Z Sankt Petersburga w rejs dookoła świata wypłynął "Kruzensztern".
piątek, 24 czerwca 2005
W Londynie powstaje Yacht Klub Polski.
czwartek, 24 czerwca 1982
W San Francisco po 406 dniach żeglugi żakończył samotny wokółziemski rejs na "Nord IV" Kpt. Andrzej Urbańczyk.
środa, 24 czerwca 1981
Rozpoczął rejs s/y "Magnolia" pod dowództwem Zdzisława Paski; żeglarze dotarli do Archangielska; powrót do Świnoujścia nastąpił 26.08.1975 r.
wtorek, 24 czerwca 1975
W Szczecinie zakończył wokółziemski rejs "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim na pokładzie. "Polonez" po starcie w regatach OSTAR wypłynął z Newport w rejs dookoła świata trasą wokół trzech przylądków. Po drodze Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Ho
niedziela, 24 czerwca 1973
W Głuszynie pod Poznaniem urodził się Paweł Edmund Strzelecki (zm. w 1873 r.), geograf, geolog i podróżnik, m.in. członek Royal Society w Londynie. Prowadził badania geologiczne w Appalachach, na Florydzie, w Meksyku, Brazylii, Urugwaju, Chile, na wyspach
sobota, 24 czerwca 1797