TYP: a1

Jubileuszowe 25. Targi WIATR i WODA

czwartek, 21 lutego 2013
Informacja prasowa
Od 28 lutego do 3 marca 2013 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI trwać będą największe w Polsce Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Już po raz dwudziesty piąty na targach spotykają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych i rekreacji z Polski i z zagranicy.

Ćwierć wieku za nami


Targi WIATR i WODA zorganizowane zostały po raz pierwszy w 1990 roku w Zegrzu. Rok później przeniosły się do Warszawy. W Centrum EXPO XXI zagościły w 2002 roku. Od 2004 roku właścicielem Targów jest firma Yacht EXPO – spółka założona przez wiodące polskie stocznie, producentów, importerów, dystrybutorów osprzętu żeglarskiego i motorowodnego oraz firmę specjalizującą się w organizacji targów – Murator EXPO. Od 2005 roku organizatorem wykonawczym Targów jest spółka Murator EXPO. W roku 2004 Targi WIATR i WODA zostały przyjęte w poczet International Federation of Boat Show Organisers (IFBSO) uzyskując tym samym certyfikat jakości, którym może poszczycić się jedynie elita tego typu imprez na świecie. W 2006 roku w Sopocie po raz pierwszy odbyła się letnia edycja Targów WIATR i WODA na wodzie. Kolejne letnie edycje imprezy odbywają się w Gdyni – Żeglarskiej Stolicy Polski. Od kilku lat każdorazowo w Targach WIATR i WODA w Warszawie bierze udział ponad 400 wystawców z Polski i zagranicy i blisko 40 000 zwiedzających. To czyni nasze Targi jedną z największych imprez targowych w kraju i tej części Europy. Rangę Targów WIATR i WODA podkreśla również fakt przyznawania na nich najważniejszych nagród branżowych, w tym Nagrody Jacht Roku w Polsce (Polish Yacht of the Year), Gwoździ Targów WIATR i WODA im. Jerzego Fijki, Nagród Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, nagród i wyróżnień PZŻ, PZMWiNW, WOPR i PTTK. Targi odbywają się przy tym pod patronatem najwyższych władz resortowych, uznanych organizacji i stowarzyszeń branżowych, przy wydatnej współpracy wiodących ogólnopolskich, regionalnych i branżowych mediów. W ciągu blisko 25 lat istnienia Targi WIATR i WODA gościły i wciąż goszczą największe gwiazdy sportów wodnych, olimpijczyków, zawodników regatowych, podróżników i odkrywców. Mało jest imprez targowych w Polsce, na których możemy z taką dumą prezentować ofertę polskich firm – znakomitych producentów zaawansowanych technologicznie wyrobów, które podbijają nie tylko europejskie ale i światowe rynki.

Na targach

Mimo zimowej aury w halach targowych poczujemy atmosferę nadchodzącego lata. Będą premiery jachtów, zarówno motorowych i żaglowych, polskich i zagranicznych stoczni. Jedną z najbardziej eleganckich żeglarskich nowości na WIATR i WODA będzie najnowszy Dufour 410 Grand Large (Yachts and Yachting). Firma Powerboats zaprezentuje ofertę europejskiego potentata w produkcji jachtów żaglowych, stoczni Beneteau. Wśród jachtów z napędem mechanicznym jedną z ciekawszych premier będzie Delphia Nano - przypominająca tradycyjne wypornościowe łodzie holenderskie, przeznaczona dla amatorów barkowania oraz... wędkarstwa. Międzynarodowy charakter targów zaznaczą swoją obecnością firmy z Estonii, Hiszpanii, Niemiec, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W sumie liczba wystawców wspólnie z sektorem wędkarskim, windsurfingowym, kajakowym i nurkowym przekroczy 400 firm. Oprócz pięknych jachtów żaglowych, luksusowych łodzi motorowych, pontonów, RIBów, flyboardów (nowość), skuterów wodnych i innych jednostek pływających, na Targach można będzie zobaczyć pełną gamę akcesoriów żeglarskich, sprzętu asekuracyjnego i ratunkowego, instrumentów do nawigacji i elektronikę jachtową.

Nie zabraknie także producentów i dystrybutorów odzieży żeglarskiej i sportowej, organizatorów czarterów, przedstawicieli samorządów, marin czy firm oferujących atrakcyjne oferty turystyki związanej z wodą oraz szkolenia. W sektorze wędkarskim zaprezentowane zostaną: wędki, kołowrotki, spławiki, sztuczne przynęty, sprzęt wyczynowy, żyłki, plecionki, akcesoria i odzież dla wędkarzy. Nie zabraknie ofert czarterowych (na Targach będzie około 30 firm z taką ofertą) Propozycje firm wynajmujących jachty będą obejmowały niemal każdy zakątek świata, gdzie daje się bezpiecznie żeglować. Ciekawostką może być w tej dziedzinie propozycja firmy Yacht Club Sp. z o.o., która wprowadza w tym roku czartery jachtu ze skiperem w basenie Morza Śródziemnego – ofertę skierowaną dla rodzin – ze specjalną zniżką.

Targowy program wydarzeń

Spotkania, prelekcje, warsztaty i pokazy na Targach WIATR i WODA to już tradycja. Wzorem lat ubiegłych i w tym roku podczas czterech dni targowych odbędzie się wiele interesujących wydarzeń dla miłośników sportów wodnych i rekreacji. W programie nie zabraknie pokazów ratownictwa, które na targowym basenie w sobotę na żywo prezentować będą organizatorzy Akcji Społecznej „Bezpieczna Woda”. Tego dnia, pod okiem specjalistów z Centrum Nurkowego DIVE-CLUB można też będzie zanurkować w targowym basenie. W sobotę magazyn „Żagle” zaprosi” na rozmowę na scenie z Tomaszem Cichockim o wielkim rejsie dookoła świata i książce. Tego dnia zaprezentują się też przedstawiciele Gdyni – Żeglarskiej Stolicy Polski. Na targowej scenie w niedzielę Waldemar Heflich – redaktor naczelny magazynu „Żagle” porozmawia z Kubą Strzyczkowskim o samotnym rejsie przez Atlantyk, z prezentacją Tall Ships Races – Szczecin 2013 wystąpią organizatorzy. Także w sobotę na ciekawe spotkania z podróżnikami i żeglarzami zaprasza wydawnictwo G+J Książki. Monika Witkowska zaprezentuje książkę „Kurs Czukotka” o żegludze przez arktyczne morza a Anna i Krzysztof Kobusowie opowiedzą o spędzaniu czasu z dziećmi nad i pod wodą.

W niedzielę Mateusz Kusznierewicz zapowie na Targach nowe wydarzenie w kalendarzu regatowym – Żeglarski Puchar Trójmiasta. Tego dnia Szkoła Żeglarska 4winds zaprosi na warsztat nawigacyjne z kompasem i mapą, a MaxSea na warsztaty dotyczące morskiej nawigacji elektronicznej. Magazyn „Podróże” zorganizuje spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim – POLAND TREK, czyli 1 200 km pieszo, pontonem i kajakiem z Tatr aż do Bałtyku. Coroczną tradycją Targów jest sobotni Dzień Kajakarza. Powstały przy współpracy z Magazynem „Wiosło” program, także w tym roku wypełnią ciekawe spotkania, prezentacje i wykłady.

Na Targach WIATR i WODA można będzie zobaczyć wystawę najlepszych zdjęć zgłoszonych do konkursu Pantaenius Jacht Foto wspieranego przez magazyn „Żagle”. Konkurs, otwarty jest dla każdego, kto pasjonuje się fotografią. Do końca stycznia br. można było zgłosić do konkursu zdjęcie tematycznie związane z jachtami i łodziami motorowymi. W niedzielę 3 marca br. na scenie głównej Targów poznamy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu.

Wyróżnienia i nagrody

Niewątpliwie najbardziej oczekiwanymi przez wystawców nagrodami są Gwoździe Targów WIATR i WODA im. Jerzego Fijki - przyznawane przez miesięcznik „Żagle” i organizatora Targów WIATR i WODA. Jury pod przewodnictwem redaktora naczelnego Waldemara Heflicha także i w tym roku oceni zgłoszone przez wystawców produkty w kategoriach: jachty żaglowe małe (do 7,5 m długości), jachty żaglowe duże (pow. 7,5 m długości), jachty motorowe małe (do 8 m długości), jachty motorowe duże (pow. 8 m długości) oraz osprzęt i wyposażenie. Swoje nagrody podczas Targów wręczy także Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych i przyzna nagrody za najlepsze polskie wyroby prezentowane na targach. Złoty Dzwon wręczy także Polski Związek Żeglarski a coroczne nagrody przyznają także Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, WOPR i PTTK. Tradycyjnie na targach wręczone zostaną nagrody w Konkursie „Przyjazny Brzeg” (organizowany wspólnie przez PZŻ oraz PTTK), który premiuje nowe, przyjazne miejsca nad polskimi wodami - inicjatywy inwestycyjne i promocyjne (m.in. w zakresie budowy przystani wodnych, organizacji wypoczynku nad wodą), które realizowane są przez gospodarzy polskich brzegów z troską o mieszkańców i życzliwością dla turystów).

Podczas tegorocznych Targów WIATR i WODA w Warszawie zostanie wręczona także nagroda w konkursie na najlepszy jacht żaglowy i motorowy dostępny na rynku w Polsce „Jacht Roku w Polsce - Polish Yacht of the Year 2012". Konkurs ten organizuje redakcja miesięcznika „Żagle” przy współpracy z organizatorami Targów WIATR i WODA. Nominacje do Nagrody zostały ogłoszone podczas gdyńskiej edycji Targów WIATR i WODA – na wodzie w sierpniu 2012 roku.

Kawiarenka internetowa waspar.pl

Goście tegorocznych Targów WIATR i WODA, odwiedzając stoisko internetowego serwisu z ofertą branży sportów wodnych waspar.pl (hala2) będą mogli skorzystać z kawiarenki internetowej. „Serfując” po stronach serwisu będzie można znaleźć najnowsze oferty sprzedaży: łodzi motorowych, żaglowych, wiosłowych, pontonów, skuterów wodnych oraz silników. Osoby zainteresowane sprzedażą łodzi, jachtu, kajaka lub innego sprzętu będą mogły zawiesić swoje ogłoszenie na tablicy ustawionej przed stoiskiem waspar.pl. Wszystkie ogłoszenia będzie można także na miejscu zamieścić bezpłatnie w dziale ogłoszeń drobnych serwisu waspar.pl.

Dzień Dzieci i Młodzieży na Targach WIATR i WODA


Piątek (1 marca) jest dniem otwartym dla dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół gimnazjalnych i średnich. Zorganizowane grupy uczniów wraz z opiekunami wchodzą tego dnia na teren targów bezpłatnie. Bezpłatny wstęp przez cały czas trwania targów organizatorzy gwarantują dzieciom do lat 12. Dla najmłodszych gości Targów WIATR i WODA w niedzielę o 12.00 wystąpi zespół Zejman & Garkumpel.

Weź udział w konkursach wystawców i wygraj atrakcyjne nagrody

Wszystkich odwiedzających Targi WIATR i WODA zachęcamy do uważnego zapoznania się z dodatkowymi targowymi promocjami – w konkursach wystawców można wygrać atrakcyjne nagrody. Do swojego stoiska zaprasza Hotel Amax*** (stoisko nr 7B) – podczas Targów można będzie można wygrać voucher na wakacje w Mikołajkach dla 4-osobowej rodziny. Hotel Amax położony jest nad brzegiem jeziora Mikołajskiego, na skraju Puszczy Piskiej w Mikołajkach. Kameralny hotel posiada wiele udogodnień (baseny, sauna, nowoczesny Instytut SPA) a jeziora i lasy znajdujące się w okolicy, to prawdziwy raj dla żeglarzy, amatorów wędkarstwa, sportów wodnych i grzybobrania.

Także firma Yamaha zaprasza do swojego stoiska (nr 6C). Podczas Targów, wrzucając kupon do urny na stoisku bądź w targowej informacji, można wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania są cztery silniki elektryczne Yamaha M12. Niezwykle proste w obsłudze jednostki 12 V są wyposażone w regulowany zaczep umożliwiający prosty i szybki montaż. Po jego zakończeniu wystarczy włączyć silnik i już można wypływać na szerokie wody. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, która przejawia się w konstrukcji magnetycznych silników, odpornych na uderzenia obudowach i powłokach, a także specjalnej konstrukcji kompozytowego wału napędowego odpornego na wyginanie, pęknięcia i korozję. Wyjątkowa śruba klinowa jest całkowicie zabezpieczona przed zaplątywaniem się w wodorosty. Jednostka świetnie się nadają do małych łodzi pomocniczych lub pontonów.
Kiedy na targi?

25. edycja Targów WIATR i WODA tradycyjnie trwać będzie 4 dni

W czwartek, 28 lutego od 11.00 do 14.00 wstęp na targi zarezerwowany jest dla publiczności branżowej, zaproszonych gości i przedstawicieli mediów, szersza publiczność może tego dnia zwiedzać targi od 14.00 do 17.00. Następnie targi można zwiedzać: 1 marca (piątek) i 2 marca (sobota) w godzinach 10.00 - 18.00. W niedzielę 3 marca – w godz. 10.00-16.00.

Ceny biletów: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy – dla: uczniów powyżej 12 roku życia, studentów do 26 roku życia, osób z ważną kartą wędkarską, emerytów i rencistów po okazaniu stosownej legitymacji)

Więcej informacji: www.wiatriwoda.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942