TYP: a1

Filmy w programie 2 SPORTS FILM FESTIVAL

czwartek, 8 listopada 2012
Informacja prasowa
Do programu 2 SPORTS FILM FESTIVAL dołączyły kolejne tytuły. Poniżej sześć filmów, które zaprezentujemy już po koniec listopada.

Warszawską edycję festiwalu otworzą NIEPOKONANI (Undefeated, reż. Daniel Lindsay, T.J. Martin). Laureat Oscara 2012 to film o upadku i chwale drużyny futbolowej na amerykańskich przedmieściach. Twórcy prezentują intymną kronikę zmagań trzech młodych sportowców i ich trenera w walce toczonej na boisku i poza nim. W historii powstałej w 1899 roku Manassas High School nigdy nie zapisało się zwycięstwo jej drużyny futbolowej - the Tigers. W ciągu ostatnich dekad zawodnicy potrafili posunąć się do sprzedaży meczów rywalom. To zaczęło się zmieniać w 2004 roku, kiedy Bill Courtney, były trener licealnych drużyn futbolowych zaproponował pomoc.

Kolejnym tytułem jest BIEGNIJ CAŁE ŻYCIE (Run For Your Life, reż. Judd Ehrlich). Opowieśc o tym, jak bez jednego ekscentrycznego imigranta z Transylwanii nowojorski maraton nigdy by nie istniał. Film Ehrlich jest zabawnym, ciepłym i inspirującym hołdem dla Freda Lebowa. Pokazuje jak wyobraźnia, determinacja i miłość jednego człowieka stworzyły jeden z najbardziej popularnych sportowych wydarzeń na świecie. Inne ujęcie bliskiego tematu odnajdziemy w filmie MARATON (The Spirit Of Maraton, reż. John Duhnam). To pierwszy film pełnometrażowy, który stara się uchwycić istotę, dramatyczność i wyjątkowość spektaklu rozgrywającego się podczas wyścigu na dystansie 42,195 kilometra. Kamera towarzyszy pięciu biegaczom – trójce amatorów i dwójce profesjonalistów – najpierw w trakcie przygotowań, a potem podczas zmagań w maratonie organizowanym w Chicago.

Na ekranach kin ujrzymy także NAJSZYBSZEGO (Fastest, reż. Mark Neale) - dynamiczny pełnometrażowy film dokumentalny, który zgłębia świat najbardziej prestiżowych zawodowych wyścigów motocyklowych MotoGP. Ekscytujący obraz ukazuje niesamowite poświęcenie oraz odwagę, których ten sport wymaga od swoich gwiazd. W filmie – z Ewanem McGregorem w roli narratora – wykorzystano unikalne materiały zakulisowe oraz nigdy wcześniej nie prezentowane wywiady i opinie. Kamera śledzi zarówno wzloty, jak i upadki, które odciskają się na losach dalszej kariery zawodników. Czasem jest też świadkiem spektakularnych powrotów, jak ten Valentino Rossiego.

Wyjątkowym elementem programu jest WAVERIDERS (reż. Joel Conroy). Bohaterem filmu jest irlandzko-hawajski surfer, George Freeth, często określany mianem “ojca nowoczesnego surfingu”. Freeth wskrzesił zapomnianą aktywność, która na nowo podbiła tłumy. Film opowiada o legendzie Freetha i śledzi jego wpływ na kulturowe granice na całym świecie – od Hawai, przez południową Kalifornię, po Irlandię. Pokonywanie na oczach kamery ogromnych, ponad 40-metrowych fal, jest niezwykłym momentem kulminacyjnym opowieści.

Wydarzeniem festiwalu będzie pokaz ZAGINIONEGO (The Wildest Dream, reż. Anthony Geffen), któremu towarzyszy premiera książki Conrada Ankera i Davida Robertsa pod tym samym tytułem. Obsesją George’a Mallory’ego, bohatera obu dzieł, było zostanie pierwszym, który zdobędzie Everest. Kiedy ostatni raz widziano go żywego w 1924 roku, 800 metrów poniżej szczytu, nadciągnęły chmury, a on i jego życie stały się częścią legendy, która zdumiała świat. 75 lat później śladami tego marzyciela podąża Conrad Anker, który odnajduje jego zamarznięte ciało wraz z nietkniętym ekwipunkiem. Brakuje jedynie zdjęcia żony Mallory’ego, które obiecał zostawić na szczycie ośnieżonego kolosa…

Organizatorami festiwalu są: MAYFLY SP. Z O. O., dystrybutor filmowy z 10-letnią tradycją, wyrosły z rozpowszechniania klasyki filmowej, obecnie rozporządzający prawami do dzieł w 5 seriach wydawniczych oraz 360 STOPNI, seria wydawnicza książkowo-filmowa, w ramach której od 2008 r. organizowane są festiwale, przeglądy, spotkania, premiery i wydarzenia poświęcone sportom ekstremalnym.

Pierwsza edycja Festiwalu w maju 2008 r. zgromadziła ponad 12 tysięcy widzów. Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objęli: prezydent miasta stołecznego Warszawy, Polski Komitet Olimpijski, CANAL+ Sport, Off.sport.pl, Antyradio, Tawerna Skipperów, Climb.pl, Portalgorski.pl, Magazyn Górski, Scigacz.pl, Divers24.pl, Divinglog.pl, Sailbook, Aktywni.pl, Globtroter.pl

Więcej na stronie festiwalu: festival.360stopni.org
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851