TYP: a1

Spotkania rozbiegowe 2 SPORTS FILM FESTIVAL

piątek, 9 listopada 2012
Informacja prasowa
KRAKÓW

W poniedziałek, 12.11, o godz. 19:00 w Klubie u Louisa (Rynek Główny 13) odbędzie się pokaz filmu ŻYCIE ZA EVEREST oraz spotkanie „Organizm w strefie śmierci”. Gościem wydarzenia będzie Roman Mazik - chirurg, himalaista, lekarz wyprawowy, ratownik TOPR. Wstęp wolny.

Film ŻYCIE ZA EVEREST to adaptacja nominowanego do nagrody Pulitzera bestselleru Jona Krakauera „Into thin air” (polski tytuł książki „Wszystko za Everest”. Film jest próbą odtworzenia tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce podczas wyprawy wspinaczkowej w maju 1996 roku. Dlaczego najwyższą górę świata atakują przypadkowe, nieprzygotowane osoby? Czy opieka przewodnika jest gwarancją bezpieczeństwa na 8000 metrów? Czy gruby portfel wystarczy, by pokonać górskiego olbrzyma?

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Romanem Mazikiem. Ratownik TOPR, taternik, speleolog, himalaista, narciarz wysokogórski, specjalista chirurg, uczestniczył w wyprawach zimowych i letnich w Himalaje i Karakorum, na których pełnił funkcję lekarza wyprawowego, m.in. dwukrotnie na K2, Nanga Parbat i Makalu. Nasz gość podzieli się z nami wrażeniami z filmu oraz własnych wypraw w Himalaje. Jako lekarz i himalaista przybliży kwestie wpływu wysokości i skrajnych warunków na ludzki organizm.

WROCŁAW

We wtorek, 13.11, o godz. 19:00 w pubie Czeski Film (ul. Kiełbaśnicza 2) odbędzie się projekcja filmu MARATON oraz spotkanie z Joanną Susmanek. Wstęp wolny.

MARATON (The Spirit Of Maraton, reż. John Duhnam, 104 min.) to pierwszy film pełnometrażowy, który stara się uchwycić istotę, dramatyczność i wyjątkowość spektaklu rozgrywającego się podczas wyścigu na dystansie 42,195 kilometra. Kamera towarzyszy pięciu biegaczom – trójce amatorów i dwójce profesjonalistów – najpierw w trakcie przygotowań, a potem podczas zmagań w maratonie organizowanym w Chicago.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z Joanną Susmanek, która w lipcu zdobyła vice mistrzostwo Polski w triathlonie na dystansie Ironman 70.3 na zawodach Herbalife Susz Triathlon. Dystans ten, znany również jako połówka Ironmana, to : 1.9km pływania/ 90km roweru/ 21.1km biegu. Joanna trenuje niecałe dwa lata. Debiutowała w zeszłym sezonie na dystansie olimpijskim (1.5km pływania/40km rower/10km biegu) na zawodach w Radkowie, gdzie była 3-cia. Dwa lata z rzędu ukończyła także Panasonic Evolta Triathlon w Borównie na pierwszym miejscu oraz dwukrotnie Maraton Warszawski plasując się na 2-gim miejscu w kategorii wiekowej. W tym roku z życiowym wynikiem 3h 11min. W tym sezonie zdobyła również 2-gie miejsce na Triathlon Sieraków na dystansie Ironman 70.3. Przygodę z bieganiem rozpoczęła w 2009 roku. Pierwszy maraton ukończyła z wynikiem 3h 47min. W 2010 ukończyła ultramaraton w Bieszczadach. W celach na przyszłość wskazuje zakwalifikowanie się na Mistrzostwa Świata Ironman 70.3, a także ukończenie pełnego dystansu Ironman (3.8km pływania/180km rower/ 42.2km biegu). Chciałaby też złamać 3h w maratonie.

WARSZAWA

W niedzielę, 11 listopada, o godz. 19 w warszawskim klubie „Południk Zero” (ul. Wilcza 25) odbędzie się pokaz filmu ZEW CISZY. Po filmie fascynującą i często dramatyczną historię zdobywania Tatr zatytułowaną „Taniec taterników ze śmiercią” przedstawi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Wstęp wolny.

ZEW CISZY (Beckoning Silence, reż. Louise Osmond, 75 min.) to nagrodzony Emmy obraz pokazujący tragedię, która rozegrała się na Eigerze w 1936 r., ze starannie dobranymi postaciami, w tym narratora, Joego Simpsona kroczącego śladami Andreasa Hinterstoissera i Toniego Kurza po zboczach słynnej Nordwand.

Prezentacja Wojciecha Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, przewodnika tatrzańskiego, znawcy historii Tatr i Podtatrza, autora wielu książek i publikacji (m.in. wydanej ostatnio pozycji „Goralenvolk – historia zdrady”) będzie poświęcona „tańcowi taterników ze śmiercią” w latach 1910 – 1939: Mariuszowi Zaruskiemu, Stanisławowi Motyce, Wiesławowi Stanisławskiemu i Wincentemu Birkenmajerowi – najlepszym z najlepszych taterników tamtej epoki. Prześledzimy ich największe sukcesy górskie. Pojawią się też trudne pytania. Jaką cenę ponieśli w pogoni za swoją wielką, górską pasją? Żeby wyrwać się, jak pisał Stanisławski, „z koła złud”. By w pasji górskiej sięgnąć po „złoty promień” i sukces. W walce o zdobycie największych tatrzańskich urwisk tylu z nich poniosło śmierć.

We wtorek, 13.11, o godz. 19:00 w Południku Zero (ul. Wilcza 25) odbędzie się pokaz filmu PO OMACKU oraz spotkanie „Z jaskiń Tatr w jaskinie świata” z Krzysztofem Recielskim i Rafałem Kardasiem. Wstęp wolny.

Po omacku - Wyprawa do wnętrza ziemi to (120 min.) unikalne materiały filmowe składające się na ponad dwie godziny czystej speleologii z najgłębszej znanej ludzkości jaskini. W 2003 r. wyprawa Denisa Prowałowa i Cavexu pogłębiła Kruberę do 1 710 metrów. Rok później Jurij Kasjan, Emil Wasz i Katja Miedwiediewa stanęli na dnie świata poniżej granicy 2 000 metrów. Film z udziałem Olega Klimczuka o wyprawie do Krubery sąsiaduje z ponad godzinnym materiałem Marcusa Taylora obrazującym wysiłki jego ojca – Aleksandra Klimczuka w tej jaskini. Ojciec i syn do dzisiaj nie rozmawiają ze sobą.

Rafał Kardaś i Krzysztof Recielski są alpinistami jaskiniowymi i wspinaczami, członkami Speleoklubu Warszawskiego.

W czwartek, 15.11, o godz. 19:00 w Ukrytym Mieście (ul. Noakowskiego 16) odbędzie się projekcja filmu MARATON oraz spotkanie z członkami grupy WARSZAWIAKY. Wstęp wolny.

MARATON (The Spirit Of Maraton, reż. John Duhnam, 104 min.) to pierwszy film pełnometrażowy, który stara się uchwycić istotę, dramatyczność i wyjątkowość spektaklu rozgrywającego się podczas wyścigu na dystansie 42,195 kilometra. Kamera towarzyszy pięciu biegaczom – trójce amatorów i dwójce profesjonalistów – najpierw w trakcie przygotowań, a potem podczas zmagań w maratonie organizowanym w Chicago.

WARSZAWIAKY Athletics Club powstał w maju 2008r. z inicjatywy i pomysłu Maćka Łukasiewicza. Członkami klubu są urodzeni w Warszawie (w różnych dekadach) biegacze z wielu dzielnic stolicy, których łączy jedno: miłość do rodzinnego miasta i biegowa pasja. Klub ma liczne grono sympatyków - są wśród nich osoby z całego świata, m.in. mistrz świata w piłce nożnej, najlepszy zagraniczny piłkarz polskiej ligi, mistrzyni Europy w biegach górskich. Oczywiście są ludzie z Warszawy, ale również z tak odległych zakątków jak Jamajka, Hiszpania, Francja czy Ghana.

Więcej informacji o spotkaniach: http://festival.360stopni.org/category/festiwal/rozbieg/
TYP: a3
0 0
Komentarze