TYP: a1

Mistrzostwa Świata Optimist Polska 2015 oficjalnie otwarte

czwartek, 27 sierpnia 2015
Informacja prasowa
275 żeglarzy z aż 58 krajów – to liczby, które dziś przechodzą do historii żeglarstwa. Właśnie tylu młodych zawodników przybyło do Dziwnowa (zachodniopomorskie) walczyć o tytuł Mistrza Świata Klasy Optimist. I jak się okazało, według IODA (International Optimist Dinghy Association) – międzynarodowej federacji tej żeglarskiej klasy - jest to wynik godny rekordu Guinnessa. Tak wielu zawodników i tak wiele narodowych reprezentacji jeszcze nigdy nie brało udziału w żadnych międzynarodowych regatach klas monotypowych, nawet w Igrzyskach Olimpijskich.

Optimist

O Dziwnowie przez najbliższe dwa tygodnie będzie bardzo głośno. A to wszystko zasługa rozpoczynających się dzisiaj Mistrzostw Świata Optimist 2015. Klasa Optimist to najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów, dla dzieci i młodzieży do 16 lat. Jest to łódka regatowa, przeznaczona do wprowadzenia najmłodszych w tajniki żeglarstwa regatowego, na której pierwsze żeglarskie kroki stawiały takie sławy jak Mateusz Kusznierewicz czy Sir Ben Ainsle. A w tym roku Mistrz Świata zostanie wyłoniony właśnie w Polsce.

„Zawody tej rangi to prawdziwe święto żeglarstwa. Cieszę się, że kolejny raz udaje nam się w Polsce zorganizować wspaniałą imprezę dla młodych adeptów tej wymagającej dyscypliny. Jestem przekonany, że udział tak wielu zawodników w tej imprezie przyniesie korzyść nie tylko samej konkurencji, ale i pokaże, że polscy zawodnicy bez kompleksów mogą rywalizować z najlepszymi” – powiedział organizator Mistrzostw Świata Optimist, Maciej Cylupa.

Optimist

Bo wśród reprezentacji tak wielu krajów nie zabrakło również polskich zawodników. W polskich barwach żeglować będzie najbardziej doświadczony polski zawodnik Tytus Butowski, który na swoim koncie ma już mistrzostwo Europy, doskonale żeglujący w wietrznych warunkach Wiktor Kamiński, a także Filip Szmit, Filip Miłoszewski oraz Paweł Abramowicz.

“Postaramy się pokazać z jak najlepszej strony, dużo trenowaliśmy, cieszymy się, że regaty będą na morzu, bo bałtyckie fale będą nam sprzyjać. Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem” – powiedział nieformalny przywódca polskiej drużyny Tytus Butowski.

Optimist

Mistrzostwa Świata potrwają do 4 września. Aktualne wyniki i tracing live można znaleźć na www.optiworlds2015.com, Facebooku: fb.com/optiworlds2015 i Twitterze: @OptiWorlds2015.

Plan MISTRZOSTW ŚWIATA W KLASIE OPTIMIST:

26.08. Wyścig treningowy. Ceremonia otwarcia mistrzostw oraz koncert
27 – 29.08. Wyścigi flotowe.
30 – 31.08. Drużynowe mistrzostwa świata.
1.09. Dzień rezerwowy, czas odpoczynku i atrakcji brzegowych.
2-3.09. Wyścigi flotowe.
4.09. Wyścig finałowy, ceremonia rozdania nagród i zamknięcia mistrzostw, koncert.
Tagi: Mistrzostwa Świata Optimist
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601