TYP: a1

Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek obronili tytuł 49er Grand Prix Gdynia

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
Informacja prasowa 49er Grand Prix Gdynia
To pierwszy taki przypadek w historii 49er Grand Prix Gdynia, aby zwycięzcy obronili tytuł wywalczony przed rokiem. Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim żeglowali bardzo pewnie przez całe regaty i w dniu dzisiejszym (30.08) odebrali główne trofeum z rąk Prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego.

49er
Marta Dębska – 49er Grand Prix Gdynia

Za nim do tego doszło rozegrane zostały trzy wyścigi rundy eliminacyjnej oraz wyścig medalowy punktowany podwójnie. Załoga Energa Sailing Team Poland nie dała szans swoim rywalom w żadnym z tych biegów i pewnie ukończyła całe regaty na pierwszej pozycji.

„Mimo, że na tablicy wyników przy naszym numerze startowym widnieją dziś same jedynki, to na wodzie nie wyglądało to tak łatwo. Wiatr był bardzo słaby i zmienny i trzeba było być bardzo skoncentrowanym, aby nie popełnić błędu, który kosztowałby stracony dystans. Prowadzenie zmieniało się przez cały czas, ale myślę, że nasze większe doświadczenie zaowocowało tym, że na samej mecie to my meldowaliśmy się na pierwszych pozycjach.” – powiedział po wyścigach Łukasz Przybytek.

Na drugim miejscu zawody ukończyła załoga, żeglująca na jachcie LOTTO Dominik Buksak, Grzegorz Goździk. Mimo, że bardzo często naciskali oni na liderów, a wręcz czasem byli w stanie ich pokonać, to w klasyfikacji generalnej ulegli im zdecydowanie. Mimo wszystko młoda załoga kadry narodowej juniorów bardzo cieszyła się po zakończeniu zawodów z drugiego miejsca i faktu, że byli w stanie podjąć walkę z bardziej utytułowanymi kolegami. Na trzecim miejscu zawody ukończyli żeglujący na jachcie CH Klif Przemysław Filipowicz i Cezariusz Piórczyk, który tym razem wystąpił wyjątkowo w roli załoganta klasy 49er, gdyż na co dzień jest trenerem naszej kadry olimpijskiej w windsurfingowej klasie RS:X. Blisko sprawienia niespodzianki była załoga Piotra Szlachcica i Łukasza Włocha na jachcie Miasto Gdynia, która to finiszowała na czwartym miejscu z niewielka stratą do podium.

„Cieszymy się z kolejnego sukcesu podczas 49er Grand Prix Gdynia. To jedyna w swoim rodzaju impreza, gdzie możemy pokazać się tak blisko publiczności i startować w wyjątkowym wyścigu nocnym. Mimo, że ze względu na bardzo niekorzystny kalendarz międzynarodowy naszej klasy i w konsekwencji niską frekwencję na regatach, nie było zbyt tłoczno na starcie, to regaty jak co roku były zorganizowane znakomicie i czuliśmy się na nich bardzo dobrze. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy w stanie po raz trzeci stanąć na najwyższym podium i na stałe przygarnąć przechodnie trofeum Grand Prix.” – dodał po uroczystości wręczenia nagród Paweł Kołodziński.

Przy okazji niedzielnych wyścigów klasy 49er, na tej samej trasie odbyła się II runda Biznes Ligi Żeglarskiej. Amatorzy żeglarstwa regatowego uczestniczący w Lidze mieli możliwość podpatrzenia bezpośrednio na wodzie swoich bardziej utytułowanych kolegów i podniesienia swoich umiejętności żeglarskich. W rywalizacji firm odbyło się pięć wyścigów, a zwycięstwo warzyło się do ostatnich metrów finałowego biegu. Ostatecznie zwyciężyła załoga ECDF Sailing Team w składzie Mariusz Kłobudzki, Artur Kłobucki, Filip Wójcikiewicz oraz Jakub Gotowicki. Drugie miejsce zajęła załoga Corleonis, a trzecie zespół Sosnowski. Kolejne pozycje przypadły odpowiednio Dobrym Jachtom, Gwieździe Morza oraz Eurocast. Kolejne zawody już za dwa tygodnie w Sopocie.

Wyniki 49er Grand Prix Gdynia po pierwszym dniu:

1. Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński – Energa – 11pkt.
2. Dominik Buksak / Grzegorz Goździk – Lotto – 19pkt.
3. Przemysław Filipowicz / Cezariusz Piórczyk – CH Klif – 31pkt.
4. Piotr Szlachcic / Łukasz Włoch – Miasto Gdynia – 35pkt.

Wyniki II runda Biznes Ligi Żeglarskiej:

1. ECDF Sailing Team
2. Corleonis
3. Sosnowski
4. Dobre Jachty
5. Gwiazda Morza
6. Eurocast

Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.
Sponsorami regat są: ENERGA SA, LOTTO, CH KLIF GDYNIA
Partnerami regat są: Delphia Yachts Kot, Nautica Watches, Garmin, Coca-Cola, Jump City, Pure Jatomi CH Klif, Pomorski Związek Żeglarski.
Patronat medialny: Magazyn Żagle, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trojmiasto.pl, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu!
Tagi: 49er
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991