TYP: a1

Delphia 24OD: Załoga Delphia Yachts/Pantaenius Mistrzem Polski

poniedziałek, 14 lipca 2014
Informacja prasowa
Długodystansowe Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24ODDobiegły końca rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej Długodystansowe Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24 OD (11-13.07.2014). W niedzielny poranek, trzeciego dnia regat, załogi wypłynęły w ostatnim wyścigu z Sopotu do Górek Zachodnich w Gdańsku. Pierwszy na mecie zameldował się Piotr Kowalewski z Indygo Sailing Team przed załogami Delphia Yachts/Pantaenius i Apotex Team. Tytuł mistrza, z 10-punktową przewagą, wywalczył Delphia Yachts/Pantaenius w składzie Michał Korneszczuk, Jacek Przybylak, Jarosław Wróblewski, Mateusz Żmudziński.

W ciągu trzech dni Długodystansowych Mistrzostw Polski klasy Delphia 24 OD, przy sprzyjających wiatrach, które pierwszego dnia przekraczały nawet 20 węzłów, rozegrano 4 wyścigi. W sobotę, przy deszczowej pogodzie, przeprowadzone zostały także wyścigi VIP’ów komentowane przez Wojciecha Machnikowskiego, które najwytrwalsi kibice obserwowali stojąc na sopockim Molo. Mistrzostwo zdobyła załoga Delphia Yachts/Pantaenius. O niedzielnym starcie opowiedział nam załogant tego teamu, Mateusz Żmudziński:

- Dzisiejszy wyścig, w porównaniu do dni poprzednich, był lżejszy: spokojne morze i dużo wiatru, dzięki czemu większość trasy przepłynęliśmy na kursie pełnym na genakerach. Niemal przez całą trasę lekko się tasowaliśmy w gronie pierwszych pięciu łódek, co chwilę ktoś wysuwał się na prowadzenie, więc było bardzo ciekawie. Ostatni odcinek trasy, pod wiatr, był równie intrygujący, gdyż zebrała się grupa załóg, ale rozpłynęliśmy się w różne strony, a jeden z jachtów popłynął zupełnie inaczej niż wszyscy, ale także im się udało i popłynęli dobrze – powiedział Mateusz Żmudziński. – Mistrzostwa były bardzo udane. Dopisała nam pogoda, organizacyjnie – świetnie. Wszyscy dobrze się bawili i na pewno będziemy wspominać te Mistrzostwa przez długi czas, z dużym uśmiechem – dodał.

Długodystansowe Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24 OD

Wicemistrzostwo wywalczyli Waldemar Sałata, Piotr Przybylski, Mariusz Ambroziak, Marcin Rymer, czyli ekipa Star Telekom. Zapytaliśmy Marcina Rymera jak podsumowuje zmagania podczas mistrzostw:

- Przez trzy dni ścigania mieliśmy bardzo różne warunki, łącznie ze sztormowymi. Na jednym z wyścigów byliśmy nawet na Helu – okrążaliśmy boję GM, gdzie warunki były już pełnomorskie, ale dzielne łódki Delphia 24 bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem. Prędkości na spinakerze dochodziły nawet do 17 węzłów, czyli bardzo szybko. Na szczęście nic złego nikomu się nie stało i bezpiecznie zakończyliśmy ściganie. Ostatniego dnia rywalizacja trwała do ostatnich metrów. Rywalizowaliśmy z Pawłem Oskrobą i Vectra Sailing Team o drugie miejsce na podium, ponieważ Michał Korneszczuk z załogą Delphia Yachts/Pantaenius miał już bezpieczną przewagę nad resztą ekip – wspominał Marcin Rymer. – Warunki świetne, rewelacyjna klasa, zatem nic tylko pływać – dodał Marcin.
Długodystansowe Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24 OD

Wszyscy zawodnicy oraz sędziowie podkreślali nie tylko świetną pogodę, ale także wyśmienitą organizację Długodystansowych Mistrzostw Polski, za którą stała m.in. Delphia Yachts. Z zawodów jest także zadowolony Maciej Kot, dyrektor ds. Marketingu Delphia Yachts:

- Właśnie zakończyliśmy II Długodystansowe Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24 OD. Frekwencja dopisała, z czego jako organizator jestem bardzo zadowolony, również pogoda – a to jest przecież drugi najważniejszy czynnik. Z opowiadań zawodników wiem, że były to dla nich trzy dni świetnego żeglowania i naprawdę niezapomniane przeżycia, które będą jeszcze długo wspominać. Dla mnie jest to duży sukces i wielka radość, że udało nam się zorganizować takie mistrzostwa, które pozytywnie zapadną w pamięć zarówno startującym załogom, jak i nam, organizatorom – podsumował trzydniowe zmagania Maciej Kot. Rzeczywiście, w ciągu tego weekendu warunki zmieniały się jak w kalejdoskopie, ale, co najważniejsze, wiatru nie zabrakło.

Zwycięzca sobotniego wyścigu „VIP RACE”:

Załoga POL 1 – DELPHIA, w składzie Krzysztof Kierkowski (sternik), Arkadiusz Zalaszewski, Filip Lewandowski, Ziemowit Kierkowski

Podium II Długodystansowych Mistrzostw Polski klasy Delphia 24 OD:

1. POL 26: DELPHIA Yachts/Pantaenius – Michał Korneszczuk, Jacek Przybylak, Jarosław Wróblewski, Mateusz Żmudziński
2. POL 12: STAR TELEKOM – Waldemar Sałata, Piotr Przybylski, Mariusz Ambroziak, Marcin Rymer
3. POL 11: VECTRA – Paweł Oskroba, Remigiusz Horodyski, Krzysztof Łodyga, Jacek Dydyń

Pełne wyniki, zdjęcia oraz aktualności i kalendarz startów dostępne są na stronie Stowarzyszenia Regatowego Delphia 24 OD www.delphia24.pl i profilu Stowarzyszenia na Facebooku.

Zdjęcia: Bartosz Modelski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956