TYP: a1

Nord Cup 2014 - Rozstrzygnięcia ostatniego dnia regat

poniedziałek, 7 lipca 2014
Informacja prasowa
Nord Cup 2014
Fot. Bartosz Modelski
W Centrum Galion dobiegła końca dziewiąta edycja Nord Cup 2014. W niedzielę nagrodzono najlepszych w sześciu kolejnych klasach oraz jachty morskie w pięciu grupach. Wręczono również tytuł najlepszego jachtu dziewięciodniowego święta żeglarskiego, które w Górkach Zachodnich było rozgrywane od 26 czerwca. Przypadł on w udziale olimpijczykowi Piotrowi Kuli.

W ostatni weekend Nord Cup 2014 na wodach Zatoki Gdańskiej zaprezentowało się 165 żeglarek i żeglarzy w sześciu klasach oraz 30 jachtów morskich, które rywalizowały według formuł przeliczeniowych, a do ich punktacji liczył się również sobotni wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna.

Najbardziej przekonujące zwycięstwo odniosła załoga Kamila Ortyla. Vector Sail Team w klasie Omega Sport wygrał sześć kolejnych wyścigów, a w ostatnim już nie stanął na starcie, gdyż miał tak dużą przewagę nad konkurentami.

Natomiast najbardziej zacięta walka o zwycięstwo rozegrało się w gronie jachtów Omega Standard. Po rozegraniu siedmiu wyścigów KSW Fregata, kierowana przez Radosława Stachurskiego zaledwie różnicą jednego punktu pokonała załogę Dariusza Bałazego. Tutaj decydowała równa forma. Zwycięzcy wygrali bowiem tylko jeden wyścig, ale w zaliczonych do punktacji wyścigach nie mieli słabszego niż z 3. miejsce. Natomiast drugi team miał aż trzy "jedynki", ale i 5. pozycję.

- My jako organizatorzy, ale przede wszystkim wszyscy startujący, mają prawo czuć się usatysfakcjonowani. Mimo zmiennej pogody, od burzowej po słabe wiatry, udało się rozegrać rywalizację we wszystkich zaplanowanych klasach. W czterech z nich: Hornet, Hobie 16, Nautica 450 i Open Bic - nasze regaty miały rangę mistrzostw Polski. Ponadto po raz drugi udało się połączenie w jednej imprezie zarówno klas dla seniorów jak i juniorów. Zadebiutował w programie Laser 4.7. W ostatni weekend regatom towarzyszyła słoneczna aura, a zatem zmagania żeglarzy obserwowało sporo plażowiczów ze Stogów i Sobieszewa - wylicza Rafał Zakrzewski, dyrektor AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego Centrum Galion.

W niedzielę poza nagrodami dla najlepszych w sześciu klasach, które regaty rozgrywały w ostatni weekend, wręczono również tytuł najlepszego jachtu Nord Cup 2014. Trafił on w ręce Piotra Kuli (GKŻ Gdańsk), olimpijczyka z Londynu w klasie Finn.

W swojej klasie odniósł on najbardziej przekonujące zwycięstwo ze wszystkich specjalności, które wchodziły w skład Nord Cup, gdyż wygrał wszystkie siedem wyścigów. Ponadto wziął udział w wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym zwyciężył w swojej kategorii i był ósmy w kategorii generalnej - uzasadnia wybór Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy Nord Cup 2014, a także uczestnik regat w klasie Delphia 24 oraz w wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna.

Ponadto nagrodzono najlepszych w poszczególnych kategoriach za sobotni wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. Triumfatorami zostali: Zbigniew Gutkowski (wygrał także klasyfikację generalną), Eugeniusz Ginter, Krzysztof Paul , Piotr Kula, Milena Rudzińska i Łukasz Trzciński.

Jak przystało na dobre regaty organizatorzy wraz z uczestnikami w niedzielę świętowali zakończenie dziewiątej edycji Nord Cup, a od poniedziałku ruszają pracę związane z jubileuszowym, dziesiątym Nord Cup.

- Już możemy zdradzić, że impreza odbędzie się od 26 czerwca do 5 lipca 2015 roku. W programie będą m.in. mistrzostwa Europy w klasie Korsarz. Już teraz zapraszamy wszystkich żeglarzy na jubileuszową edycję Nord Cup, ale także na treningi i inne imprezy, które organizujemy w Centrum Galion przez cały rok - dodaje dyrektor Zakrzewski.

W tym roku w klasie Korsarz, wyłącznie w krajowej flotylli z udziałem 10 duetów, najlepsza okazała się mieszana załoga z Poznania. Triumfowali Ewa Szyfter i Kacper Kaczmarek.

NAJLEPSI W NORD CUP 2014 W KLASACH ROZGRYWANYCH 5 I 6 LIPCA

OMEGA SPORT
(po siedmiu wyścigach)
 1. Vector Sail Team (Kamil Ortyl, Jakub Skibski, Marek Kozłowski) 6 punktów
 2. AZS Politechnika Gdańska (Patric Richert, Jacob Surowiec, Tommy Riemer) 11
 3. Procad Racing (Tomasz Micewicz, Mateusz Sylwestrzak, Jacek Przybylak) 20
OMEGA STANDARD
(po siedmiu wyścigach)
 1. KSW Fregata (Radosław Stachurski, Krzysztof Suliński, Mateusz Karczmarowski) 12 punktów
 2. KSW Hutnik Pogoria (Dariusz Bałazy, Dawid Palka, Krzysztof Brzezinka) 13
 3. Klub Awangarda (Romuald Knasiecki, Sebastian Knasiecki, Tomasz Knasiecki) 20
KLASA 505
(po sześciu wyścigach)
 1. Bartosz Makała, Łukasz Skrzycki (Stal Gdynia) 7 punktów
 2. Jarosław Grabowski, Michał Olko (Stal Gdynia) 9
 3. Przemysław Zagórski, Piotr Juckiewicz (Stal Gdynia) 15
MICRO
(po sześciu wyścigach)
 1. Kaliningrad, Rosja (Giennadyj Swistunow, Grigorij Michalew, Igor Kornalewskij) 6 punktów
 2. PTRKM (Marcin Celmerowski, Oskar Śleziona, Paweł Choroba) 8
 3. Neptun Wągrowiec (Sławomir Rohde, Szymon Kłosiński, Rafał Łabój) 17
ŻAGLE 500
(po sześciu wyścigach)
 1. Piotr Adamowicz, Zbigniew Czoczys (AKM Gdańsk) 8 punktów
 2. Maciej Bufal, Katarzyna Czarniecka 10
 3. Robert Sobociński, Sławomir Kodrzycki 12
KORSARZ
(po sześciu wyścigach)
 1. Ewa Szyfter, Kacper Kaczmarek (AZS PP Poznań) 7 punktów
 2. Bogdan Knitter, Paweł Matysiak (LKS Charzykowy) 11
 3. Jerzy Czerwiński, Maja Mościcka (Lubelska Grupa Regatowa) 13
GRUPA KWR I
(po trzech wyścigach)
 1. Goodspeed (kapitan Łukasz Trzciński) 3 punkty
 2. Eljacht (Jerzy Jankowski) 9
 3. Polled II (Jacek Chabowski) 10
GRUPA KWR II
(po trzech wyścigach)
 1. Sea Bee (Jan Kozarzewski) 5 punktów
 2. Czarodziejka (Tomasz Konnak) 8
 3. Lotis (Mieczysław Trzpis) 8
GRUPA ORC I
 1. Vihuel (Eugeniusz Ginter) 6 punktów
 2. Oiler 3 (Robert Kresło) 9
 3. Duży Ptak (Krzysztof Paul) 11
GRUPA ORC II
 1. Manuet (Ireneusz Siwek) 5.5 punktu
 2. Pallas (Jan Piernikarczyk) 9
 3. Diament (Paweł Hryniewicz) 9
OPEN
(po trzech wyścigach)
 1. Oiler 3 (Robert Kresło) 3 punkty
 2. Zena II (Marek Marcinkowski) 8
 3. Catchup (Filip Wojcikiewicz) 9
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001