TYP: a1

Ryby podgryzają plażowiczów

poniedziałek, 31 lipca 2023
Hanka Ciężadło

I nie są to rekiny ani piranie. Jak informują media z Balearów, amatorzy morskich kąpieli pływający wokół Minorki i Majorki są regularnie podgryzani przez niewielkie, agresywne rybki. Wygląda na to, że „orki z Majorki” atakujące jachty w okolicy Półwyspu Iberyjskiego to nie jedyne morskie zwierzaki, jakie uwzięły się na turystów.

Krwiożercze bestyjki

Jak podaje hiszpański dziennik „Ultima Hora”, rybki są stosunkowo niewielkich rozmiarów, ale za to atakują w grupach. Mają zwyczaj czaić się na turystów na płytkiej wodzie, a kiedy dopadną ofiarę, potrafią pogryźć do krwi. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie są szczególnie groźne; jak na razie tylko jeden poszkodowany odniósł poważniejsze rany na nodze. Mimo to wiele pogryzionych (i zapewne mocno przestraszonych) osób zgłasza się po pomoc medyczną.

Zastanawiająca jest natomiast skala zjawiska – w ciągu jednego dnia na południowo-wschodnim wybrzeżu Majorki zgłoszono aż kilkanaście tego typu incydentów. Podobnie rzecz wyglądała na Minorce: w tym samym czasie turyści odpoczywający na kilku różnych plażach zgłaszali pogryzienia przez rybki.

Co to za zwierzaki?

Chodzi o niewielkie Diplodus sargus – popularne w Morzu Śródziemnym ryby z rodziny prażmowatych. Teoretycznie ten gatunek osiąga do 30 cm długości; zwykle jednak rybki mają nie więcej, niż 15 cm, chociaż absolutny rekordzista miał ich ponoć 45. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest czarna plama u nasady płetwy ogonowej oraz pionowe pasy na bokach ciała, które jednak zanikają u starszych osobników. Plama natomiast zostaje i jest doskonale widoczna na jasnych łuskach.

Młodociane osobniki żyją w grupach na płytkich wodach; starsze są już samotnikami i pływają nieco głębiej. Można więc podejrzewać, że sprawcami ataków, o jakich mowa, była rybia młodzież.

Zwykle niewielkie Diplodus sargus żywią się skorupiakami i małżami – i właśnie z tego powodu mają mocne, ostre zęby, które łatwo poradzą sobie z opancerzonym posiłkiem. A jeszcze łatwiej – z nogą turysty.

 

Tagi: ryby, ugryzienia, Majorka, Minorka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932